Порушення сну у підлітків. Як виявити та запобігти проблемі?
Батьки часто стикаються з тим, що діти хочуть пізно лягати і не хочуть рано прокидатися. Тому в першу чергу необхідно допомогти дитині покращити сон і тим самим зміцнити здоров’я та забезпечити бадьорість дитячому організму.
Кожній людині властивий внутрішній годинник, що впливає на цикли сну, температуру тіла, гормональні зміни, апетит. Біологічні та психологічні процеси, які слідують за циклом цього 24-годинного внутрішнього годинника, називаються циркадними ритмами. Під час статевого дозрівання налаштовується внутрішній годинник підлітка, затримуючи час, коли хлопчики чи дівчинки починають відчувати сонливість і пробудження.
Багато чи мало сну?
Організму, який фізично і розумово активний, зростає і розвивається, потрібно від 8 до 10 годин сну на добу (а іноді й більше) для підтримки оптимальної денної активності. Але мало підлітків насправді регулярно сплять так довго. Повноцінному сну часто заважає позакласна робота у вечірній час, використання електронних гаджетів допізна, ранкові підйоми в школу, домашні завдання, позакласні заняття та інші соціальні вимоги.
Недосипання на перший погляд не здається проблемою, і його можна недооцінити, хоча в дійсності воно може призводити до серйозних наслідків. Втомленим підліткам буде важко сконцентруватися і вчитися або навіть засинати на уроках. Нестача сну сприятиме перепадам настрою і поведінковим проблемам.
Як допомогти дитині, яка не висипається?
- Дотримуйтеся графіку. Спонукайте свою дитину розділяти роботу та дозвілля протягом дня і прокидатися за дві години до ранкових занять. Розставте пріоритети у позакласних заходах і, якщо необхідно, скоротіть час вечірнього спілкування. Якщо дитина працює, обмежте робочий час 16–20 годинами на тиждень.
- Якщо ваш підліток сонливий протягом дня, 30-хвилинний сон після школи може повернути бадьорість і освіжити. Але не перестарайтесь, занадто багато денного сну може утруднити засинання вночі.
- Заохочуйте дитину перед сном прийняти теплий душ, почитати художню книгу, послухати спокійну музику.
- Контролюйте час, проведений перед телевізором, а краще приберіть телевізор з кімнати для сну. Мінімізуйте використання електронних гаджетів за годину до сну.
- Якщо дитина використовує телефон або планшет перед сном, допоможіть їй зменшити яскравість і тримати пристрій подалі від обличчя, щоб знизити ризик порушення сну. Вранці, навпаки, використовуйте яскраве світло в кімнаті.
- Снодійні та інші ліки зазвичай не рекомендуються. Для багатьох підлітків покращення якості життя може ефективно допомогти.
Що ще може виявитися причиною порушення сну у підлітків?
У деяких випадках надмірна денна сонливість може бути ознакою проблеми, зокрема:
- Як зменшення тривалості сну, так і збільшення можуть бути ознакою депресії.
- Багато препаратів, зокрема від застуди та алергії, а також препарати для лікування депресії й синдрому дефіциту уваги й гіперактивності, можуть порушувати сон.
- Перешкоди диханню і порушити сон можуть переривчасті паузи і гучне хропіння уві сні (обструктивне апное, що супроводжується посиленим хропінням). Це відбувається тому, що м'язи горла під час сну розслаблюються і заважають вільному переміщенню повітря через ніс і дихальні шляхи.
- Нарколепсія — раптовий денний сон, зазвичай протягом коротких проміжків часу. Нарколептичні епізоди можуть виникнути в будь-який час, навіть при розмові. Також можливі раптові напади м’язової слабкості у відповідь на такі емоції, як сміх, гнів або здивування.
- Синдром неспокійних ніг — цей стан викликає «моторне» відчуття в ногах і непереборне бажання рухати ногами, зазвичай вечорами або перед сном. Дискомфорт і рух можуть перервати сон.
Якщо сон дитини, при дотриманні рекомендацій, не нормалізується протягом тривалого часу обов’язково зверніться до лікаря. Перший лікар, з яким потрібно проконсультуватись - це невролог. Своєчасне і правильне лікування може стати ключем до міцного здоров’я.
В мережі медичних центрів INTO-SANA ви можете записатись до кваліфікованого та досвідченого дитячого лікаря-невролога:
м. Одеса
- 0482 307 500
- 0966 307 500
- 0955 307 500
м. Київ
- 044 393 0000
- 096 393 0000
- 050 393 0000