Як підготуватися до операції? Поради від хірурга INTO-SANA
Шановні читачі, лікар-хірург медичних центрів INTO-SANA Новгородський Ілля Михайлович пропонує вашій увазі коротку інструкцію з підготовки до оперативного втручання, яка базується на аналізі сучасних авторитетних гайдлайнів. Звісно, узагальнити й детально викласти підготовку до всіх типів операцій у межах однієї статті неможливо, адже кожне хірургічне втручання відрізняється за локалізацією, обсягом і ризиками. Тому остаточні рекомендації щодо підготовки має надати саме ваш хірург. Проте є низка загальних моментів, які є спільними для більшості пацієнтів.
Отже, основні кроки підготовки:
🔹 Припинення або зменшення паління за 4–8 тижнів, а також відмова від алкоголю за 4 тижні до операції. Це називається оптимізацією стану пацієнта. Такі зміни значно підвищують здатність організму до відновлення, знижують ризики ускладнень з боку серцево-судинної та дихальної систем і позитивно впливають на загальне самопочуття.
🔹 Нутритивна підтримка - коли рекомендовано вживання білкових сумішей протягом 7–14 днів до операції. Простими словами, організм має бути насичений білком — це «будівельні цеглинки», необхідні для загоєння ран і відновлення. Це сприяє кращому самопочуттю та швидшому одужанню після втручання.
🔹 Консультації лікарів. Рекомендовано пройти обстеження у сімейного лікаря або терапевта, гінеколога (для жінок) та уролога (для чоловіків). Хірург спеціалізується на конкретній ділянці, яку буде оперовано, однак для повної безпеки важливо переконатися, що немає супутніх захворювань (наприклад, серця, легень, сечостатевої системи), які можуть ускладнити перебіг післяопераційного періоду чи активізуватись у відповідь на хірургічне втручання.
🔹 Маса тіла: якщо ваш індекс маси тіла нижчий за 18.5 кг/м², або є надмірна вага, доцільно працювати над його нормалізацією до операції. Це не означає жорсткі дієти чи переїдання — будь-які зміни мають бути помірними. У цьому вам допоможе хірург або гастроентеролог.
🔹 Підготовка кишечника. Не слід їсти після опівночі в ніч перед операцією (незалежно від часу її проведення), якщо інше не вказано лікарем. У деяких випадках дозволено вживати розчин мальтодекстрину. Якщо планується операція на прямій кишці — виконайте мікроклізму за 6 годин до втручання (за вказівкою лікаря). Дозволено пити прозорі рідини до 2 годин і вживати їжу до 6 годин до планового часу втручання.
⚠️ Уточніть у свого анестезіолога індивідуальні вимоги, адже деякі з них наполягають на повному голодуванні протягом 6 годин перед операцією.
🔹 Антибіотикопрофілактика та тромбопрофілактика - заходи проводяться у стаціонарі після госпіталізації, ще до потрапляння пацієнта в операційну. Вам не потрібно нічого робити самостійно, однак важливо знати, що це стандартна процедура профілактики післяопераційних ускладнень.
🔹 Обстеження перед операцією. Обов’язково виконується базовий комплекс досліджень — аналізи крові, електрокардіограма (ЕКГ), рентгенографія органів грудної клітки. Ці дані дозволяють хірургу, анестезіологу й іншим спеціалістам безпечно планувати хід операції.
Пам’ятайте: правильна підготовка — запорука успішної операції та швидкого одужання. Завжди дотримуйтесь рекомендацій свого хірурга та медичної команди.
Запис на консультацію до хірурга INTO-SANA:
м. Одеса
- 0482 307 500
- 0966 307 500
- 0955 307 500
м. Київ
- 044 393 0000
- 096 393 0000
- 050 393 0000