Сон та режим сну немовлят
Здоровий сон - важливий чинник формування нервової системи, правильного росту і розвитку малюка. Під час сну відбувається сам процес росту, утворення нових нейронних зв’язків і нових структур організму, процеси відновлення і накопичення енергії.
Про правильний режим та умови сну, можливі проблеми зі сном немовлят розповідає дитячий лікар-невролог медичних центрів INTO-SANA Живило Лілія Марселівна.
Сон дитини і дорослого має дві фази — активний (поверхневий) та спокійний (глибокий). У фазі активного сну очі швидко рухаються під повіками, сплячий може бачити сни. Потім настає глибокий сон, і так повторюється 4-5 разів протягом ночі. Цикл сну у новонароджених триває 60 хвилин, а поверхневий сон — 20-30 хвилин. У дорослих цикл 90-110 хвилин, а поверхневий сон — 10-15 хвилин. У фазі активного сну відбувається розвиток головного мозку дитини, стимулюються дихання та серцебиття. Тому, коли дитина зголодніла, або їй холодно, або важко дихати через закладений носик, вона прокидається і сигналізує батькам про свої потреби.
Норми сну дитини першого року життя мають свої особливості. Це значить, що не можна дитину змушувати спати і будити завчасно. Важливо правильно організувати режим сну для того, щоб він був достатньо тривалий і малюк був активним, бадьорим і здоровим протягом дня.
На сон дитини впливають різні фактори: розпорядок дня, фізичний та психологічний стан, темперамент дитини, температурний режим у спальні дитини.
Середні показники тривалості сну в залежності від віку наступні:
- 1-2 місяці - 18-20 годин
- 3-4 місяці - 17-18 годин
- 5-6 місяців - 16 годин
- 7-9 місяців - 15 годин
- 10-12 місяців-12-13 годин.
Новонароджені діти сплять багато. Сон поліфазний, з частими засинаннями і пробудженнями, тривалість до 3-4 годин поспіль вдень і вночі. Вночі малюк прокидається для годування.
У віці 6-8 тижнів дитина може спати вночі до 5-6 годин, формується тривалий монофазний сон. Він більше корисний для немовляти. Але є діти до 6 місяців, а то і довше, які прокидаються вночі.
Для правильної організації сну можна порадити батькам:
- не допускати перевтомлення дитини
- впродовж дня підтримувати активність дитини, спілкуватись з нею, розбудити під час годування, якщо вона засинає. Впродовж дня використовувати яскраве світло, звичний шум
- вночі не грати з дитиною, використовувати приглушене світло, зменшити шум, не розмовляти з дитиною довго і голосно
- давати дитині заснути самостійно
Застосування цих порад допоможе зрозуміти малюку різницю між денним і нічним сном.
У віці 2-3 місяці сон малюка повинен бути самостійним. Необхідно покласти сонного малюка в ліжечко і дати йому можливість заснути самостійно, тому не потрібно заколисувати його. Виховання навичок сну є важливим з раннього віку.
У віці від 3 до 6 місяців дитина спить вдень 3-4 рази по 2-3 години, а вночі 6-8 годин. Діти можуть прокидатися для нічного годування. Рекомендований вечірній час відходу до сну — 19-20 година. Пізніше дитина буде надто втомлена і важко засинатиме. Денний сон сплануйте на одні й ті ж години кожен день. Можна враховувати втомленість і бажання дитини відпочити.
Важлива роль належить формуванню ритуалів відходу до сну. Це можуть бути тихі спокійні ігри, колискова, купання, гігієнічні процедури, ласкаве відношення, поцілунок. Ритуали треба виконувати в один і той же час, щовечора, у певній послідовності.
Після віку 6 місяців переважає нічний сон. Дитина може тривало спати вночі, прокидатися ненадовго, засинати самостійно. Прокидання уві сні пов’язані з оволодінням малюком новими навичками руху (сидіти, повзати, вставати). Тому, коли дитина прокинулась вночі і не може самостійно лягти, плаче, батькам треба заспокоїти її і допомогти лягти, не підтримувати гру.
До 9 місяців дитина має спати вночі без перерви і мати два денних сни до 2 годин. Дотримання певного ритму дня малюка, певного порядку прийому їжі, ритуалів перед сном допомагають малюку зрозуміти, що настав час відпочинку і засинати без обов’язкової присутності мами.
При втомі дитина не засинає автоматично,а подає знаки втоми - тре очі, позіхає. Це і є те вікно у сон,коли треба дитину скоріше вкласти, і вона засне легко і швидко.
У 9 місяців малюк вчиться керувати станом бадьорості та спокою. Звички сну змінюються, коли він починає більше рухатися.
Діти бурхливо переживають денні події (поїздки в гості, візити родичів), а потім неспокійно сплять уночі. Бажано звести до мінімуму такі події, особливо у перші місяці життя дитини.
Чому немовля неспокійно спить?
Під час сну здорова дитина може періодично рухати ручками або ніжками, спати з напіввідкритими очима, перевертатися. Сон - це відображення дня малюка.Чим активніше він був, тим неспокійніше може спати малюк вночі. Нервова система дитини недосконала і вона вчиться переходити із стану неспання в стан сну.
Найпоширеніші порушення сну у немовлят та малюків:
- труднощі під час засинання
- перерваний сон
- надто раннє пробудження
- розхитування, вдарення або хитання головою
- здригання під час засинання, раптові скорочення м’язів кінцівок або тулуба
- зупинка дихання уві сні до 10 секунд (апное)
- порушення фізичного здоров’я, наявність захворювань органів і систем
- ураження нервової системи, порушення нейророзвитку
- поведінкові порушення сну (малюк не вміє засинати самостійно, потребує присутності мами, дурника).
Правила безпечного сну
У дітей першого року життя вночі під час сну може настати синдром раптової смерті. Профілактика цього явища полягає в наступному:
- сон малюка на спині
- не куріть у кімнаті, де спить дитина
- температура у кімнаті малюка у межах 20-22 градусів
- уникати перегрівання дитини
- ліжечко з жорстким матрацем
- сон у окремому ліжечку в одній кімнаті з батьками
- відсутність тварин у кімнаті, де спить малюк.
Шановні батьки! Якщо ви спостерігаєте у немовляти порушення сну, якщо дитина після пробудження примхлива, дратівлива, з поганим настроєм впродовж дня, якщо малюк хоче, але не може заснути - вчасно звертайтеся за допомогою до лікарів-педіатрів або дитячих лікарів-неврологів медичних центрів INTO-SANA, які допоможуть діагностувати той чи інший розлад сну, притаманний віку дитини і нададуть рекомендації щодо модифікації режиму сну, а при необхідності назначать медикаментозне лікування.
м. Одеса
0482 307 500
0966 307 500
0955 307 500
м. Київ