Гострий інфаркт міокарда

Гострий інфаркт міокарда, його ще називають серцевим нападом. Інфаркт міокарда виникає, коли коронарні артерії, що живлять серце, повністю перекриваються або звужуються через атеросклеротичні бляшки, спазм, накопичення в їх просвіті тромбів або емболів. Внаслідок цього гостро припиняється постачання до серцевого м'яза кисню і поживних речовин, настає "кисневий голод", що призводить до ішемії, а потім і некрозу тканин.

Існує ряд факторів, які збільшують ризик інфаркту міокарда. Серед них особливо хочеться відзначити високий артеріальний тиск, високий рівень холестерину, цукровий діабет, ожиріння, генетичну схильність, вік у чоловіків більше 55, у жінок більше 65 років.

Симптоми

Класичними симптомами серцевого нападу будуть біль за грудиною і задуха. Однак захворювання може мати атипову клінічну картину, що знижує ймовірність своєчасного звернення пацієнтів по медичну допомогу.

Основним характерним симптомом інфаркту міокарда є біль за грудиною або в прекардіальній області, яка часто віддає в нижню щелепу, спину, ліву руку, лопатку. Як правило, біль давить, стискає, триває більше 10-15 хвилин, не зникає після відпочинку і прийому нітрогліцерину в стандартних дозуваннях. Іншими неспецифічними скаргами виступають запаморочення, нудота, блювота, безпричинна тривога, страх смерті, кашель, підвищена частота серцевих скорочень.

У рідкісних випадках, у пацієнтів на тлі цукрового діабету захворювання може протікати навіть безболісно. Симптомами в цьому варіанті перебігу інфаркту міокарда є падіння артеріального тиску, виражена слабкість і пітливість.

Фактори ризику

  • Високий артеріальний тиск

Чим вищий у людини тиск, тим більший ризик розвитку інфаркту міокарда. Зв'язок очевидний: високий тиск сприяє пошкодженню судинної стінки, розвитку атеросклерозу, а також погіршенню кровопостачання серцевого м'яза за рахунок звуження коронарних судин.

Атеросклеротичні бляшки є однією з основних причин перекриття просвіту судин. Розвиток бляшок викликають перш за все неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, куріння, хронічні запальні захворювання.

  • Цукровий діабет

Згідно з даними "Європейського серцево-судинного журналу" - у чоловіків діабет підвищує частоту розвитку серцево-судинних хвороб у 2-3 рази, у жінок - в 6 разів. Також, у жінок вищий ризик, що інфаркт міокарда спричинить летальний результат.

  • Куріння

Куріння тютюнових виробів підвищує ризик серцевого нападу в 2 рази. Це можна пояснити здатністю нікотину викликати спазм судин і пошкоджувати судинну стінку.

  • Вік

Ризик розвитку інфаркту міокарда збільшується з віком. У чоловіків частота виникнення захворювання різко збільшується після 55 років, у жінок - після 65-річного віку.

  • Обтяжений сімейний анамнез

Ризики особливо високі при наявності "сімейної" історії серцево-судинних захворювань, коли в роду були чоловіки з проявом серцевого нападу у віці до 55 років або жінки, у яких інфаркт міокарда розвинувся у віці до 65 років.

Факторами виникнення інфаркту міокарда є також: нервове перенапруження (стрес), надмірна вага, вживання наркотиків (включаючи кокаїн і амфетаміни).

Діагностика

Для діагностики інфаркту міокарда лікарю потрібні:

  1. збір клінічних даних (опитування пацієнта, вивчення сімейного анамнезу, огляд хворого);
  2. електрокардіографія в 12 відведеннях (для вимірювання електричної активності вашого серця);
  3. загальний і біохімічний аналізи крові (для оцінки загального стану організму і виявлення маркерів пошкодження серцевого м'язу (тропонін, міоглобін, КФК);
  4. коронарографія (для візуалізації прохідності судин серця).

Лікування

Інфаркт міокарда потребує негайного лікування, в більшості випадків хворих госпіталізують у відділення невідкладної допомоги. Використовується медикаментозне та хірургічне лікування.

З медикаментів можуть бути призначені: тромболітики (стрептокіназа, актилізе) для розчинення тромбів; антиагреганти (клопідогрель і аналоги) - для запобігання нових згустків; бета-блокатори - для зменшення потреби міокарда в кисні, інгібітори АПФ допомагають знизити артеріальний тиск; наркотичні та ненаркотичні знеболювальні препарати для зменшення больових відчуттів.

З хірургічних втручань використовують такі, як аорто-коронарне шунтування, ангіопластика, стентування коронарних артерій.

Профілактика

Є багато кроків, які можна зробити для запобігання інфаркту міокарда.

Один із способів - це здорове харчування. Дієта повинна в основному складатися з нежирних продуктів, овочів, фруктів, цільного зерна, ненасичених жирів і білків рослинного походження, свинину краще замінити на м'ясо курки, кролика. Харчування має бути повноцінним за кількістю вітамінів, мікро- і макроелементів (зокрема кальцію, калію, натрію, магнію). Необхідно зменшити кількість цукру, насичених жирів, транс-жирів, холестерину в раціоні.

Потрібно вести активний спосіб життя (робити фізичні вправи, плавати в басейні, гуляти на свіжому повітрі).

Слід уникати паління (в тому числі і пасивного) та зловживання алкоголем.

Дуже важливо, проходити профілактичні обстеження для попередження розвитку тяжких захворювань і їх ускладнень, особливо при несприятливому сімейному анамнезі.

Пам'ятайте !!!!!!

Телефонуйте в швидку негайно, якщо ви запідозрили, що у вас, або у кого-небудь із ваших знайомих стався серцевий напад. Не потрібно займатися самолікуванням. Отримання оперативної медичної допомоги дозволить значно поліпшити шанси на одужання.