Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Атеросклероз

Атеросклерозом називають хронічне захворювання з мультичинниковою природою виникнення, викликане специфічним відкладенням білково-ліпідного комплексу у внутрішньому шарі ендотелію великих і середніх артерій, що призводить до втрати їх еластичності внаслідок поступового потовщення судин.

Етіологія

Існує більше 30 різноманітних факторів, що провокують розвиток атеросклерозу. Однак, стрес, куріння, переїдання, нездорова їжа з надлишком жирів і вуглеводів, ендокринні захворювання (гіпотиреоз, цукровий діабет, ожиріння), гіпертензія вважаються основними. Вчені встановили також чіткий зв'язок зростання ризику атеросклерозу з віком, чоловічою статтю і спадковістю.

Патогенез

Точні механізми захворювання не до кінця зрозумілі, але є докази того, що атеросклероз при "сімейному анамнезі" може починатися в дитинстві з утворення крихітних "жирових прожилок" в артеріях. По мірі просочування ендотелію все більшою кількістю ліпопротеїну низької щільності (ЛПНЩ) та білково-ліпідними комплексами, в артеріях утворюються атеросклеротичні бляшки. Ці бляшки можуть звужувати канал судини, перешкоджати потоку крові, викликати фіброзну рубцеву деформацію стінок артерії. Змінені ділянки роблять стінки судин менш еластичними, що призводить до підвищення кров'яного тиску. Масивні щільні атерогенні бляшки можуть повністю перекрити собою просвіт судини, викликаючи серйозне порушення кровообігу, а можуть стати причиною утворення тромбу, що також призводить до "судинної" катастрофи.

Атеросклеротичні ураження частіше вражають артерії одного калібру, розташовуються в місцях зміни ламінарної течії крові (в місці розгалуження артерій), зустрічаються в аорті, в судинах головного мозку, серця, нирок, кишечника, периферичних артеріях нижніх кінцівок. Залежно від того, який орган забезпечує уражена атеросклерозом артерія, ми бачимо ту чи іншу симптоматику. Це призводить до ускладнень у вигляді інсульту, інфаркту, ішемії органів черевної порожнини, ниркової недостатності, переміжної кульгавості і гангрени.

Існує безліч модифікацій в класифікації атеросклерозу:

  1. патоморфологічна - за тяжкістю ураження внутрішньої стінки судин;
  2. за місцем розташування в судинах;
  3. за фазою прогресування захворювання;
  4. за клінічними проявами (прихований період, період клінічних порушень);
  5. по етіологією (первинна або вторинна).

На сьогодні найбільш поширена класифікація ВООЗ за рівнем концентрації ліпідів і ліпопротеїдів у сироватці крові.

Клінічна картина

Ознаки, що виникають в результаті атеросклерозу, залежать від міри порушення функції конкретного органу з хронічним порушенням кровообігу, що виражається ішемією, атрофією або некрозом тканини.

Для ураження сонних артерій характерно запаморочення, оніміння, порушення працездатності, погіршення пам'яті, м'язова слабкість, помутніння зору. Ці симптоми можуть виникнути раптово без будь-яких емоційних перенапруг або фізичної активності.

Невиразна мова, труднощі при ходьбі або координації рухів, стійкі парестезії і непритомність будуть свідчити про початок транзиторної ішемічної атаки або інсульт.

При пошкодженні коронарних артерій розвивається стенокардія. Провідними скаргами буде біль за грудиною, задишка (більше, ніж очікувалося для рівня активності і фізичної підготовленості людини), запаморочення, нудота, відчуття серцебиття. Інші симптоми, такі як пітливість, блювота, раптове падіння тиску будуть спостерігатися в разі серцевого нападу (інфаркту міокарда).

У разі ураження артерій ніг ​​ознаки і симптоми включають в себе відчуття постійного холоду в ногах, мерзлякуватість, біль під час фізичної активності, випадання волосся на нозі, поява трофічних виразок. При критичному порушенні кровообігу виникає гангрена, що потребує ампутації кінцівки.

Діагностика

Лабораторна діагностика.

Лабораторна діагностика включає в себе загальний аналіз крові, біохімічний аналіз крові (рівень холестерину загального і ліпопротеїнів високої і низької щільності, креатиніну, глюкози крові натще), аналіз сечі. Додаткові дослідження включають кліренс креатиніну, 24-годинний білок в сечі, глікозильований гемоглобін. Усі ці тести потрібні як для діагностики власне атеросклерозу, так і для виявлення всіх його ускладнень.

Інструментальна діагностика.

Інструментальна діагностика включає в себе "золотий стандарт" - ангіографію, а також ЕКГ у 12 відведеннях, ЕхоКГ, МРТ, КТ, доплерографія судин, УЗД органів черевної порожнини.

Лікування

Медикаментозне

Знизити ризики, пов'язані з атеросклерозом, допоможуть статини (препарати, що знижують рівень холестерину), антиагреганти і антикоагулянти (запобігають утворенню тромбів), а також медикаменти для лікування супутніх захворювань (для корекції тиску, високого рівня цукру)

Хірургічне

У таких великих судинах, як аорта або сонні артерії, атерогенні бляшки можуть бути видалені хірургічно, шляхом видалення місця з бляшкою і зшиванням судини або заміни ділянки артерії синтетичними матеріалами. При вираженому атеросклерозі коронарних артерій, лікарі проводять коронарне шунтування. У деяких випадках прохідність судин відновлюють за допомогою балонної ангіопластики (процедура починається з введення спеціального катетера в артерію пахової області або ліктьової ямки, потім просування катетера до закупореної судини серця з подальшим роздуванням балона на його кінці, що чинить тиск на атеросклеротичну бляшку, яка вдавлюється в стінку і тим самим збільшує кровотік через серце, проте рестеноз виникає через деякий час).

Профілактика

Пам'ятайте, що сучасна медицина не може повністю вилікувати атеросклероз, а тільки припиняє його прогресування. Тому профілактика вкрай важлива.

Потрібно кинути курити, регулярно робити фізичні вправи, займатися рухливими видами спорту (швидка ходьба, плавання, біг), відмовитися від фастфуду, знизити вагу, урізноманітнити раціон харчування за рахунок морепродуктів, овочів, фруктів. Щорічно при наявності чинників ризику здавати кров для раннього виявлення високих цифр холестерину, порушення співвідношення фракцій ліпопротеїнів.

Якщо у вас є діабет або високий кров'яний тиск потрібно дуже уважно стежити за своїм станам і правильно лікувати ці захворювання.

Прогноз

Багато в чому прогноз атеросклерозу визначається поведінкою і способом життя самого пацієнта. Тому дуже важливим є своєчасне звернення по допомогу до досвідчених фахівців для профілактики, виявлення і адекватного лікування.