Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Лупа

Лупа – це видимі частинки шкіри, які легко відшаровуються протягом тривалого періоду часу. Лупа зазвичай локалізується на голові, але іноді буває і на бровах. Лусочки можуть бути різних розмірів, форм і кольорів: білуватого, жовтуватого, сірого. На сьогодні лупу класифікують, як легку форма себорейного дерматиту, а тому її часто називають себореєю.

Оскільки численні рекламні ролики, що пропонують косметичні засоби від лупи, обіцяють швидке позбавлення від цієї недуги, у населення часто складається не зовсім коректне уявлення про природу цього захворювання. Лупа не усувається простою зміною шампуню. Потрібне проведення повного медичного обстеження для виявлення причин захворювання, а значить і відповідних у кожному конкретному випадку способів лікування. Лупа у дітей і чоловіків трапляється частіше, ніж у жінок.

Причини виникнення лупи

Причини виникнення лупи досить різноманітні. Основною з них є дисфункція сальної залози, що призводить до розладу салоутворення, яке проявляється збільшенням вироблення сального секрету. До цього призводять:

  • порушення роботи шлунково-кишкового тракту (ШКТ);
  • гормональні порушення;
  • спадковість;
  • грибок;
  • стресові стани.

Знижений імунітет також може відіграти свою роль у процесі виникнення лупи, адже кількість і якість шкірного сала зазвичай залежить від загального стану організму, особливо травної, нервової та ендокринної систем. Перебіг хвороби може ускладнюватися забрудненням шкіри, а також неправильним харчуванням, особливо надмірним вживанням жирної, солодкої їжі. Найбільша кількість шкірного сала виділяється у період статевого дозрівання, тому досягнення статевої зрілості також може стати одним із чинників, що сприяють виникненню лупи.

Види лупи

Лупа, або себорея, буває кількох видів, серед яких найбільш поширені дві форми:

  • суха;
  • жирна.

Суха себорея характеризується збереженням видимості сухої шкіри голови. У цьому випадку шкірне сало хоч і виробляється, але характеризується певною в'язкістю. Воно погано виділяється з залоз, а тому поверхневі шари епідермісу мають пересушений вигляд. Шкіра легко подразнюється і має високу чутливість. За цієї форми себореї активізується грибок Pityrosporum ovale, який наявний практично у кожної людини. Зазвичай він перебуває у латентному стані, ніяк себе не проявляючи, однак за певних факторів – зниження імунітету, стресу, в післяпологовий період – може активізуватися і посилювати захворювання. Така себорея потребує лікування спеціальними протигрибковими препаратами.

Жирна себорея підрозділяється на густу та рідку. За густої форми шкіра голови ущільнена, її еластичність знижена. Ця форма найчастіше виникає в пубертатний період. Клітини епідермісу, що відлущуються, утворюють жирну густу лупу, яка закупорює вивідні залозисті протоки і прилипає до волосся.

За рідкої форми жирної себореї волосиста частина голови може здаватися мокрою, набувати характерного нездорового блиску. Протягом дня після миття голови волосся починає склеюватися в пасма, вкривається щільним шаром жирної жовтуватою лупи. Часто пацієнти відчувають сильний свербіж шкіри голови, також може відбуватися посилена втрата волосся.

Крім згаданих видів, виділяють змішану себорею, що характеризується поєднанням ознак сухої та жирної. Окремо варто згадати і про таке ускладнення, як себорейна алопеція (іншими словами, облисіння), яка виникає в результаті неправильного лікування лупи або його відсутності приблизно у 25% людей.

Симптоми лупи

Про те, що людина страждає від лупи, можуть свідчити такі симптоми:

  • наявність характерних білих лусочок на волоссі, одязі, гребінці, шапці;
  • надмірно суха або жирна шкіра голови внаслідок порушення роботи сальних залоз;
  • тьмяне, нездорове волосся;
  • у разі прогресування хвороби відлущені частинки дерми стають більшими, на голові з'являються кірки жовтувато-сірого кольору;
  • голова свербить – свербіж є невід'ємною складовою цієї недуги.

Діагностика лупи

Діагностика цього захворювання охоплює:

  • огляд трихолога/дерматолога, під час якого фахівець виявляє ступінь і тяжкість захворювання з метою підбору препаратів, ефективних у конкретному випадку;
  • аналіз крові загальний і на гормони;
  • УЗД щитоподібної залози;
  • УЗД органів черевної порожнини, що проводиться з метою виключення патологій ШКТ;
  • гістологічне дослідження шкіри голови, необхідне для виключення таких захворювань, як атопічний дерматит, екзема, псоріаз, грибкові захворювання (стригучий лишай), мікробні ураження шкіри.

Методи лікування лупи

На сьогодні не існує вузькоспрямованих препаратів, здатних нормалізувати роботу сальних залоз, а тому терапія лупи базується на комплексному підході, спрямованому на корекцію окремих симптомів. Це і специфічний протигрибковий вплив, і медикаментозне лікування, що охоплює протизапальну гормональну терапію. За лупи показаний також кріомасаж шкіри голови і дарсонвалізація, що стимулюють фолікули та сприяють росту волосся.

Важливу роль відіграє дієта. У раціон рекомендується додати продукти, багаті на клітковину, вітаміни групи В, цинк.

Наслідки лупи

Основні несприятливі наслідки лупи – це випадіння волосся та сильний свербіж. Разом з тим існує і сильна психологічна складова, що охоплює такі психологічні проблеми, як комплекси у спілкуванні з людьми, стрес, сильний дискомфорт через постійне свербіння шкіри голови.