Біль у нижній частині спини
Мавродій Володимир Михайлович - професор клініки Into-Sana, м. Одеса.
Біль у спині — найчастіша причина звернення пацієнтів до лікаря. Дуже часто біль виникає внаслідок м'язового перенапруження або інтенсивного фізичного навантаження. Це призводить до травми м'язів спини, надриву м'язових і сполучних волокон хребта. В молодості після періоду відпочинку ці явища зазвичай зникають. Дещо ускладнюється ситуація з віком — з'являються і прогресують ознаки остеохондрозу.
Саме це захворювання найчастіше викликає болі в спині (у 85% випадків). Причиною хвороби є ураження міжхребцевих дисків, які вибухають у міжхребцеві отвори, у хребетний канал і призводять до здавлення нервових корінців. Потім можуть утворюватися грижі, які у міру збільшення своїх розмірів викликають біль.
Що важливо розуміти про остеохондроз?
- Зміни міжхребцевих дисків і хребців носять хронічний характер. Остеохондроз не можна вилікувати, зміни, що відбулися, усунути неможливо. Але в силах людини процес уповільнити. За відсутності зусиль з боку пацієнта ситуація буде погіршуватися з кожним роком.
- Остеохондроз — це не відкладення «солей», як часто це називають. У його основі лежить деформація хрящів і кісткових структур. Тому засоби та методи для лікування остеохондрозу, здатні «виводити/розбивати солі», повинні викликати великі сумніви. Лікування остеохондрозу — це комплекс заходів, що обов'язково містить у собі нудну «зміну способу життя». Це щоденні зусилля над собою.
Отже, що робити, якщо з'явився біль у спині?
Звичайно ж, звернутися до лікаря. З найбільшою ймовірністю лікарю знадобиться рентгенологічне дослідження (рентген або комп'ютерна томографія), яке дозволить оцінити стан хребта. У деяких випадках для оцінки стану м'яких тканин може знадобитися МРТ.
У рамках програми лікування загострення важливо обмежити рухову активність, тривале перебування у вертикальному або сидячому положенні.
Звичайно, в разі загострення не обійтися без медикаментів. Основне завдання у цей період — зняти біль, зменшити набряклість тканин і ознаки запалення, зняти напруженість м'язів. Тому призначають мінімум два препарати.
Усунення загострення триває 7–14 днів і часто потребує лікування в умовах лікарні.
Після перемоги над загостренням розпочинаємо системну роботу над здоров'ям свого хребта:
- Виключаємо і, за необхідності, коригуємо порушення обміну речовин.
- Зменшуємо вагу за наявності зайвих кілограмів. Чим менше буде навантаження на хребет, тим менше він буде зношуватися.
- Вводимо правило щоденної гімнастики, суть якої полягає у зміцненні м'язів, що утримують хребці. Таким чином, ми створюємо надійний м'язовий «корсет». І цей пункт є найважливішим і найефективнішим у довгостроковій перспективі.
Вітається використання фізіотерапії — апаратних методів лікування, кінезотерапії. Цікаво, що такий популярний масаж у міжнародних рекомендаціях з лікування хронічного болю в спині відсутній.
Давайте почнемо з малого і найважливішого вже сьогодні — щоранку зарядка-розтяжка м'язів шиї, спини та попереку.