Апендицит — хірургічна патологія, що відрізняється різними масками
Апендицит — гостра хірургічна патологія, спричинена запаленням червоподібного відростка сліпої кишки (апендикса). За статистикою, одна з найчастіших патологій черевної порожнини, що вимагає негайного хірургічного втручання.
Небезпека запущеного, нелікованого апендициту в тому, що він може викликати важкі ускладнення аж до перитоніту (запалення всієї очеревини), здатного призвести до летального результату.
Дуже важливо вчасно запідозрити і розпізнати перші ознаки апендициту, адже чим раніше пацієнт потрапить на стіл хірурга, тим менш складною і травматичною виявиться операція апендектомії.
Основні симптоми типового гострого апендициту у дорослого:
- Біль у правій клубовій ділянці, що з’являється раптово (найчастіше спочатку біль виникає біля пупка або відчувається по всій черевній стінці, але через кілька годин зміщується вправо). Біль зазвичай не надто гострий, постійний, він нікуди не віддає, посилюється при покашлюванні, ходьбі, зміни положення тіла в ліжку, і слабшає в положенні на правому боці. Слід знати, що бувають аномальні випадки розташування червоподібного відростка, у яких змінюється і локалізація болю.
- Відсутність апетиту.
- Нудота і одно- або дворазове блювання, що зазвичай з'являються перед болем.
- Підвищення температури тіла до 37,5–38 градусів.
- Язик спочатку обкладений, але незабаром стає сухим.
- Запори, рідше — рідкі випорожнення.
- Рефлекторне напруження м'язів живота, зазвичай у правій клубовій ділянці.
Чого у жодному разі не можна робити за підозри на апендицит:
- годувати і поїти хворого;
- давати при запорах проносне, застосовувати грілки, ставити клізми — це може прискорити процес, призвести до розриву стінки відростка і раннього розвитку перитоніту;
- давати ліки, особливо болезаспокійливі і спазмолітики — це «змаже» клінічну картину і завадить лікарю вчасно встановити діагноз;
- пальпувати самостійно кишечник.
Як допомогти хворому?
За підозри на апендицит необхідно вкласти пацієнта, повністю обмеживши рухову активність, і негайно викликати швидку медичну допомогу, яка доставить його в стаціонар.
Лікування гострого апендициту — тільки хірургічне.