Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Щоб діти не хворіли!

Гнилоскуренко Ганна Валеріївна, лікар-педіатр медичного центру Into-Sana, м. Київ

До настання літа, а з ним сезону відпочинку і оздоровлення, ще далеко. З натуральними вітамінами ситуація теж не найкраща. Їх зараз катастрофічно мало в торішніх фруктах і овочах. І на тлі весняного авітамінозу цілком можна пояснити зниження імунітету. Особливо яскраво це виражено у маленьких дітей. Як допомогти нашим малюкам впоратися з «весняними проблемами», зміцнити імунітет і безболісно дочекатися літа, розповість Гнилоскуренко Ганна Валеріївна, педіатр вищої категорії, кандидат медичних наук, лікар клініки Into-Sana у м.Києві.

Ганно Валеріївно, багатьом батькам здається, що їхня дитина занадто часто хворіє. Чи є допустима норма кількості захворювань на рік?

Тривога батьків зрозуміла, і її можна пояснити, але перш ніж панікувати, необхідно об'єктивно оцінити ситуацію. Дитина хворіє частіше, коли починає відвідувати дитячий сад або школу. Причина тому — контакт з великою кількістю «незнайомих» інфекцій у новому дитячому колективі. І це нормально і неминуче. Саме так формується імунітет. Це природний процес! Ставитися до цього потрібно спокійно. Такий «адаптаційний» період може тривати до року. Важливо у цей період запобігати ускладненням у вигляді пневмоній, отитів, гайморитів та ін.

Чим старшою стає дитина, тим рідше хворіє — «незнайомих» інфекцій стає все менше. У шкільному віці кількість захворювань зменшується, а діти-підлітки, зазвичай, хворіють не частіше 1–2 разів на рік.

Є думка, що діти, які «часто хворіють» — це наслідок неправильного способу життя, який створили батьки для дитини (нестача вітамінів, екологія, комп'ютер замість прогулянки). Це правда?

На наше здоров'я впливає багато чинників: це як умови, в яких ми живемо, особливості нашого харчування, так і спадковість, й індивідуальний стан, і розвиток імунної системи, і перенесені раніше хвороби. Правильніше говорити, що якщо дитина часто хворіє, то батьки повинні особливо уважно поставитися до зовнішніх чинників — якості харчування, режиму, загартовування.

В осінньо-зимово-весняний період, коли саме потрібно давати дитині комплекс вітамінів? І чи варто це взагалі робити — чи дійсно вітаміни зменшують ймовірність ГРВІ?

Усі корисні вітаміни і мікроелементи ми отримуємо з їжею. Харчування дитини має бути різноманітним і містити фрукти, овочі, м'ясо, рибу, злаки, молочні та кисломолочні продукти. На зиму можна заморожувати овочі і фрукти, зокрема різноманітні ягоди. Ці заготовки можуть використовуватися для додавання в йогурти, компоти та ін.

Якщо такої можливості немає, рекомендується в зимово-весняний період приймати комплекс вітамінів. Дійсно, діти, які отримують в холодний період року достатньо вітамінів, рідше хворіють на ГРВІ.

Бажано, щоб вітаміни були органічними, тобто натуральними, а не штучно-синтезованими. Так, наприклад, в якості джерела вітаміну Д, профілактичний прийом якого призначається дітям різного віку, я рекомендую вітамін Д, який міститься в риб'ячому жирі та рослинних оліях. Також корисні вітаміни групи В, які містяться у проростках пшениці. Багаті на вітаміни і мікроелементи будь-які продукти бджільництва (мед, забрус, перга). Якщо у дитини немає алергії, рекомендовано для зміцнення імунітету щоранку давати малюкові чайну ложку меду зі склянкою питної води.

Чи працюють домашні методи підвищення імунітету (наприклад, суміш кураги, чорносливу, горіхів, яку часто готують для дітей)? Які б Ви порадили способи профілактики ГРВІ?

Усе перелічене є джерелом вітамінів і мінералів і, безумовно, корисно для імунітету. Але одного харчування для зміцнення імунітету може бути недостатньо! Необхідне загартовування, щоденні прогулянки на свіжому повітрі, фізичні навантаження, що тренують організм.

Дільничні лікарі часто кажуть, що якщо у дитини всі ознаки застуди: кашель, нежить, горло червоне і піднялася температура, то перші 3 дні потрібно лікувати противірусними та жарознижувальними препаратами, і якщо на 4-ий день температура продовжує триматися, то необхідні антибіотики. Ви з цим згодні? Поясніть свою точку зору.

Зазвичай, застуду викликає вірус. Підвищення температури до 38°C є захисною реакцією організму і супроводжується виробленням інтерферонів, які допомагають нам боротися з цим конкретним вірусом. Тому призначення жарознижувальних препаратів рекомендовано при температурі вище 38°C, щоб не «заважати» організму боротися з інфекцією. В середньому людина при неускладненій ГРВІ температурить від 3 до 5 днів. У разі відсутності зниження температури на 4-й день лікар дійсно може призначити антибіотик. Це означає, що на тлі вірусної інфекції приєдналася бактеріальна, і саме на бактерії ми будемо впливати антибіотиком, а не на вірус. У будь-якому випадку не варто починати приймати антибіотик самостійно, адже залежно від особливостей захворювання ліки можуть бути різними.

Наскільки часто (на рік, на місяць) можна давати дитині антибіотики, і при цьому не завдати шкоди її здоров'ю?

Антибіотик потрібно давати тільки тоді, коли він необхідний. Оскільки антибіотики діють тільки на бактерії, вони призначаються за гострих бактеріальних інфекцій (наприклад, ангіна, отит) або в разі ускладнення вірусних інфекцій. Антибіотики в більшості випадків підбираються з урахуванням бактерії, яка викликає інфекцію. Тому вибір препарату повинен проводитися лікарем. На тлі прийому антибіотика, щоб зменшити можливі побічні дії, бажано приймати пробіотики — препарати, що містять нормальні для кишечника мікроорганізми.

Якщо у дитини постійно збільшені лімфовузли на шиї, про що це може свідчити? І що робити батькам у цій ситуації?

Збільшення лімфовузлів може як свідчити про різні захворювання, так і бути реакцією організму на певну ситуацію. У таких випадках потрібно звертатися до лікаря і шукати причини. Іноді за збільшення батьки приймають допустимі норми. Але краще перевірити!

Який найдієвіший спосіб вилікувати нежить у дитини? Як і чим у домашніх умовах промивати ніс?

Не можна відповісти однозначно, який спосіб дієвий. Нежить сам по собі — це не хвороба, а прояв захворювання, тобто симптом. Тому коректно сказати, що треба лікувати захворювання, яке викликало нежить.

Назальні краплі тільки полегшують симптом. Іноді для лікування цього достатньо, іноді ні. На різних людей по-різному діють речовини, що входять до складу крапель для носа. Не варто зловживати судинозвужувальними препаратами, їх прийом не повинен перевищувати 5 днів. Винятки можливі лише за рекомендацією лікаря. У будь-якому випадку, важливим у лікуванні нежитю є очищення порожнини носа від слизових виділень за допомогою сольових розчинів. Можна купити готові спреї на основі солоної води в аптеці, можна замінити дорогі спреї звичайним фізрозчином, а можна рідину для промивання зробити самостійно.

Наскільки важливо, щоб повітря в кімнаті був вологим? Яким способом його краще зволожувати під час опалювального сезону?

Вологе повітря — це дійсно важливо. При хворобах, пов'язаних з дихальними шляхами, це одна зі складових процесу одужання.

Усі способи прості та давно відомі:
  1. Прилад-зволожувач (але важливо звернути увагу на площу приміщення, на яку зволожувач розрахований). Часто стикаюся з фактом, що одним невеликим приладом ми хочемо охопити всі кімнати, і щиро дивуємося, чому немає змін у вологості повітря.
  2. Максимально прикрутити батареї і не користуватися обігрівальними приладами, які сушать повітря. Звичайно, в межах розумного. Температура приміщення, в якому перебуває дитина, не повинна опускатися нижче 20 градусів.
  3. Також зволожують повітря квіти, випаровуючи воду поливу, будь-які ємності з водою, мокрий рушник, повішений на батарею.

Чи радите ви загартовувати дитину? Яким способом? Прохолодний душ, сон з відкритим вікном?

Так, усе вірно. І контрастний душ, і сон з відкритим вікном... Але важливо процес загартовування проводити поступово і починати з літа. Тобто температура душу повинна знижуватися буквально по градусу. Влітку потрібно починати ходити босоніж, і далі можна продовжувати вже за більш холодної погоди. Щоб не вийшло так: батьки вирішили загартовувати дитину, і пішли взимку босоніж їсти сніг. Так не треба!

Деякі педіатри стверджують, що імуномодулюючі препарати, як і противірусні, ефекту при ГРВІ не дають, це просто викачування грошей з покупця. Що Ви з цього приводу думаєте?

Препаратів, які діють безпосередньо на вірус, дуже мало. І вони швидше показані при грипі, ніж при ГРВІ. Здебільшого ліки, які призначаються лікарями і активно рекламуються як противірусні, мають імуномодулюючу дію. Достовірних доказів ефективності цих препаратів при вірусних інфекціях немає, тому лікарі-імунологи дуже стримано ставляться до таких призначень. Імунітет дитини — непростий механізм, тому будь-яке призначення ліків, які на нього діють, має бути обґрунтованим.