Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Гнучкість рук і жодного шахрайства

Твоє тіло було б великою і незграбною конструкцією, якби не «вони». Рухливі з'єднання кісток скелету, розділених щілиною, вкриті синовіальною оболонкою і суглобовою сумкою - це суглоби. Саме таке громіздке визначення добре відомих тобі гвинтиків в конструкції кожної людини дає сучасна медицина. Про те, як тримати себе в тонусі, а також уникати травм суглобів, спеціально для видання MensHealth розповів лікар ортопед-травматолог першої категорії, кандидат медичних наук, лікар медичних центрів Into-Sana Назар Степанович Вадзюк.

Значення суглобів складно недооцінити. Без них ти не зможеш зробити жодного руху і, в кращому випадку, станеш символом сільської лісопилки - колодою. Тому, незалежно від свого способу життя, слід приділяти їм належну увагу.

З яких причин травмуються суглоби, і чи можна уникнути таких неприємностей?

На превеликий жаль, активній людині, уникнути травми досить важко. Як говорить прислів'я: «Знав би, де впаду, соломки б підстелив». Для попередження травми, точніше сказати, для зниження впливу травмуючого фактору на суглоб, існують спеціальні пов'язки, так звані ортези, що створюють додаткову фіксацію. Ортези сприяють стабілізації суглоба, тобто допомагають зв'язкам і сухожиллям «тримати» суглоб на своєму місці.

Лікарі ортопеди - травматологи розрізняють справжню травму (удар, падіння, вивих і т. п.) і хронічне травмування, яке ще називають перевантаженням суглобу (одноманітний рух в спорті або на роботі).

Таким чином, травми і часті однотипні навантаження значно впливають на стан твого суглобового хряща. Саме хрящ забезпечує безболісні рухи. Через травму суглобу (гостру або хронічну) хрящ може пошкодитися, що призведе до його «стирання». Як результат - розвиток остеоартрозу - прогресуючого захворювання суглобу.

Які травми суглобів найбільш поширені?

Суглоби людського організму є ключовими «механізмами», що дозволяють активно рухатися і займатися спортом. Є суглоби, що виконують важку роботу. Наприклад, гомілковостопні, колінні і тазостегнові - несуть на собі навантаження всього твого тіла. Міжфалангові суглоби пальців виконують відносно легку роботу.

Розділяють суглоби і за обсягом рухів: з великою амплітудою - плечовий, кульшовий; з малою амплітудою - міжп'ястні (ті, що знаходяться в тильній і внутрішній стороні твоїх долонь) і плюснево-заплюстневі суглоби (тісно сполучаються з міжп'ясними).

Логічний висновок: одні суглоби піддаються значно більшим навантаженням, а значить, і частіше за інших травмуються. У сумній групі ризику колінний, гомілковостопний, променевозап'ястний, плечовий і ліктьовий суглоби.

Крім того, є деяка залежність від кількості м'яких тканин навколо суглобу - чим їх більше, тим менше ймовірність травми.

Що робити, щоб запобігти проблемам з суглобами? Чи допомагають спеціальні ортопедичні пов'язки для суглобів у відновленні і профілактиці травм? Чи потрібні вони під час занять спортом?

Для запобігання травмування суглобів рекомендують проводити розминку. Вправи необхідно виконувати технічно, бажано в присутності тренера. Якщо вправи припускають навантаження одного суглоба, необхідно зафіксувати його ортезом.

Ні для кого не є секретом, що наше здоров'я прямо залежить від якості харчування. Суглоби також вимагають свою порцію поживних речовин. Для підтримки нормального стану хряща в суглобі необхідно здорове харчування з достатньою кількістю вітамінів і антиоксидантів.

Як бути, якщо травма таки трапилася?

Насамперед необхідно прикладати холод кожну годину протягом доби і обмежити навантаження.

Необхідно зафіксувати суглоб еластичним бинтом або ортезом. Якщо біль такий, що терпіти немає сил - можна прийняти знеболююче. Після прийняття заходів першої допомоги обов'язково зверніться до лікаря.

Що необхідно для відновлення? Спеціальні програми, гімнастика, лікарські препарати. Які методики відновлення існують? Які наслідки можливі після травм?

Травма суглоба не завжди проходить безслідно, тому дуже важливо приділяти час реабілітаційним заходам - відновленню рухливості суглоба, поновленню сили і тонусу м'язів. Особливо важлива реабілітація після тривалого знерухомлення суглобу (після перелому або пошкодження зв'язок). Внаслідок тривалої іммобілізації м'язи атрофуються, через що рухи в суглобі можуть бути обмеженими.

Час і заходи реабілітації дуже індивідуальні, вони залежать від ступеня пошкодження, стану суглоба до травми, наявності набряку або гематоми. Ні в якому разі не рекомендується самостійно виконувати відновлюючу програму! Необхідно пам'ятати, що хрящ - це дуже тендітна тканина організму, яка дуже погано відновлюється. Тому важливо не нашкодити суглобу, а правильно виконувати гімнастику і його розробку. Найкраще відновлюватися під наглядом лікаря - реабілітолога, чи фахівця ЛФК і фізіотерапевта.