Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Синдром після тотальної оваріектомії (СПТО)

СПТО - синдром після тотальної оваріектомії, посткастраційний синдром - це симптомокомплекс, який виникає у жінок після перенесення хірургічного видалення яєчників. Найчастіше це відбувається під час радикальної гістеректомії, тобто видалення матки з шийкою, верхньою частиною піхви, придатками (матковими трубами і яєчниками), навколишньою тазовою клітковиною і лімфовузлами.

На такі радикальні заходи йдуть тільки в разі задавненого злоякісного новоутворення, зазвичай це ІІІ-ІV стадія, коли метастази вже поширилися і неможливо провести органозберігаючу операцію.

Причини розвитку СПТО

Основним чинником розвитку синдрому після тотальної оваріектомії (СПТО) є зниження рівня естрогенів. Оскільки естроген впливає на більшість структур жіночого організму, то і прояви гіпоестрогенемії (зменшення рівня естрогенів у крові) будуть множинними.

Естроген впливає на синтез нейротрансмітерів (медіаторів) - біологічно активних речовин, що передають сигнали між нейронами (клітинами нервової системи), відповідальних за нормальну функцію підкіркових структур. За його дефіциту можна спостерігати порушення діяльності гіпоталамо-гіпофізарної системи, вони впливають на адаптацію структур підкірки, що проявляються порушенням температурних і серцево-судинних реакцій організму.

За нормального рівня статевих гормонів виділення естрогену є інгібітором продукування ЛГ (лютеїнізуючого гормону) і ФСГ (фолікулостимулюючого гормону). Ці гормони синтезуються в гіпофізі та стимулюють вироблення естрогену. Після тотальної оваріектомії рівень ФСГ і ЛГ помітно збільшується і відповідає постменопаузальному. Порушення процесів адаптації може призвести до збільшення кількості ТТГ (тиреотропного гормону) і АКТГ (адренокортикотропного гормону), які теж синтезуються гіпофізом.

Довготривала нестача статевих гормонів негативно впливає на тканини, чутливі до них:

  • знижується кількість волокон колагену і наростає атрофія м'язової та сполучної тканини;
  • знижується васкуляризація органів;
  • стоншується епітелій.

Нестача гормонів впливає і на опорно-руховий апарат - прогресує остеопороз.

Симптоми СПТО

Прояви СПТО включають розлади психоемоційної, обмінно-ендокринної та нейровегетативної сфер.

Психоемоційні розлади

Лабільність настрою та психіки починають виникати вже з першої доби післяопераційного періоду. Найзначнішими стають депресивні (40%) та астенічні (37,5%) прояви, рідше - фобічні, істеричні та параноїдальні симптоми.

До таких розладів призводить не тільки порушення гормонального балансу, а й сама процедура гістеректомії. Ця операція сприймається жінкою як така, що калічить, а її результат - як каліцтво. Це стає причиною розвитку психічної травми.

Нейровегетативні розлади

Ці порушення починаються на 3-4 день після операції та проявляються збільшенням симпатико-тонічної та ваготонічної активності.

Найчастіший симптом - це порушення терморегуляції, його відчувають 88% жінок. Проявляється припливами жару або ознобом, парестезіями (відчуттям повзання мурашок), іноді зустрічається непереносимість спеки. У 45% пацієнток спостерігаються порушення сну, клаустрофобія.

Обмінно-ендокринні розлади

Порушення обміну речовин часто має серцево-судинні прояви у вигляді відчуття серцебиття, кардіалгії (болі стискаючого характеру в ділянці серця), тахікардії (збільшення числа серцевих скорочень), артеріальної гіпертензії (підвищення тиску).