Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Педикульоз

Педикульоз – це паразитарне захворювання шкіри та волосся, відоме також, як вошивість. У дітей і дорослих людей педикульоз викликають три види вошей: головна, платтяна та лобкова. Усі вони харчуються кров'ю людини, а яйця (гниди) фіксуються на волоссі. Відповідно, виділяють головний, платтяний і лобковий педикульоз.

Найбільш поширеним видом на сьогодні є головний педикульоз. Головні воші живуть у волоссі людини, а також можуть уражати брови та вії, бороду, вуса. Платтяні воші живуть на постільній білизні та у складках одягу. Лобкові воші найчастіше оселяються у волосистих ділянках навколо статевих органів. При цьому трапляються випадки, коли лобкові воші уражають ділянку пахв, бороду, вуса.

Незалежно від виду захворювання, хворий відчуває сильний свербіж у місці укусів вошей, можлива поява висипу, розчухів, а також вторинної інфекції шкірних покривів. Зазначимо, що небезпека цієї недуги полягає, перш за все, в тому, що воші можуть бути переносниками вельми важких захворювань, таких як висипний тиф.

Причини виникнення педикульозу

Основні причини педикульозу – це передача вошей від зараженої людини до здорової під час безпосереднього контакту або через білизну, одяг, предмети побуту та ін. Лобкова воша передається статевим шляхом, рідше – при використанні інфікованої білизни, рушників.

Найбільш часто педикульоз трапляється серед дітей. Сьогодні на нього хворіє практично кожна п'ята дитина в країні, при цьому заразитися можуть не тільки діти, що перебувають у соціально неблагополучних обставинах. Оскільки джерелом вошей виступає людина, то інфікування відбувається при тісному контакті з хворим у дитячому садку, школі, таборі, перукарні тощо. Дівчатка з довгим волоссям, що потребує ретельного догляду, більш схильні до педикульозу, ніж хлопчики, які носять короткі стрижки.

Чинниками, що сприяють зараженню, є зниження імунітету, незадовільні санітарно-гігієнічні умови проживання, відвідування громадських місць.

Після потрапляння на тіло/волосся/одяг нового господаря самка воші відкладає гниди (яйця) на волосяному покриві таким чином, щоб їх неможливо було змити водою. Через кілька днів із яєць вилуплюються нові воші.

Види педикульозу

Залежно від виду вошей, що паразитують на тілі людини, виділяють такі види педикульозу:

  • Головний – причиною його виникнення є головна воша, місце локалізації якої – волосяний покрив голови людини. Зараження цим типом захворювання відбувається під час контакту з волоссям зараженої людини (наприклад, у громадському транспорті), через головні убори, гребінці та ін.
  • Платтяний – його викликає платтяна (білизняна, постільна) воша. Вона трохи більшого розміру, ніж головна, і мешкає в постільній білизні, складках і швах одягу, а також у місцях щільного прилягання одягу до тіла людини. Цей тип захворювання трапляється значно рідше, ніж головний, і до нього зазвичай схильні люди, що живуть у несприятливих санітарно-гігієнічних умовах.
  • Лобковий – його викликають лобкові воші (площиці). Головна умова їхнього існування – наявність волосся, оскільки ці воші не пересуваються по тілу людини, перебуваючи в статичному стані та прикріплюючись до фолікулів волосся.

Симптоми педикульозу

Ознаки наявності педикульозу в дітей і дорослих такі:

  • наявність паразитів і гнид на шкірі, одязі, у волоссі;
  • сильне свербіння в місцях укусів вошей, що призводить до постійного розчухування уражених ділянок;
  • червоні горбки за типом комариних укусів.

Діагностика педикульозу

Діагностику захворювання проводить лікар. Вивчивши скарги пацієнта і анамнез, фахівець проводить огляд голови, тіла та пахової області, під час якого зазвичай виявляють гниди та розчухи на місцях укусів.

Також може бути використана лампа Вуда – спеціальний світильник, який застосовують з метою діагностування різних дерматологічних патологій. Принцип роботи цієї лампи полягає у здатності випромінювати світло в довгохвильовому діапазоні. Живі гниди видають флуоресціююче блакитнувате світіння, завдяки чому лікар легко може їх виявити. У разі виявлення педикульозу в людини обов'язковий також огляд усіх контактних осіб.

Методи лікування педикульозу

Лікування педикульозу місцеве. Воно передбачає використання спеціальних медикаментозних засобів, що випускаються у вигляді шампунів, спреїв, лосьйонів, емульсій. Головна мета лікування – вивести дорослих особин і позбутися від яєць паразитів. Способи боротьби можуть відрізнятися залежно від виду захворювання.

За головного педикульозу рекомендують:

  • використовувати спеціальні препарати, спрямовані на виведення вошей, максимально точно дотримуючись інструкції, оскільки всі ці препарати високотоксичні;
  • яйця гнид видаляти вручну або вичісувати чистим частим гребінцем;
  • прокип'ятити і випрасувати особисту білизну інфікованої людини: подушки, рушники та ін.

За лобкового педикульозу:

  • випрати в окропі весь одяг, постільну білизну та м'які іграшки;
  • збрити волосся там, де це можливо.

За платтяних вошів:

  • прокип'ятити й обробити парою весь одяг;
  • знезаражувати одяг інсектицидними препаратами;
  • обробити місця ураження шкіри педикулоцидними препаратами.

Наслідки педикульозу

У разі своєчасного початку терапії педикульоз проходить без негативних наслідків. Однак до лікування варто поставитися максимально серйозно, оскільки воші можуть викликати ряд небезпечних захворювань, таких як висипний тиф або волинська лихоманка.

Приєднання вторинної інфекції також є одним із неприємних наслідків педикульозу, виникаючи зазвичай у місцях розчухів. До ускладнень можна віднести і психологічний дискомфорт, стрес, викликаний цією недугою, що особливо яскраво проявляється у дітей.