Менструація – це медичний термін, який відображає період, коли жінка має щомісячні кров’янисті виділення з піхви. Менструації починаються з настанням статевої зрілості та продовжуються до досягнення менопаузи. Це період, коли місячні природно зникають.
Настають менструації через гормональні зміни, які діють на матку. Коли підліток досягає «репродуктивного віку», в організмі змінюються рівні певних гормонів. Це означає, що фізично можливе настання вагітності.
Протягом менструального циклу рівні різних гормонів зростають і знижуються. Протягом кожного циклу, який повторюється раз в місяць, відбуваються зміни в організмі:
- Внутрішній шар матки починає потовщуватися
- З одного з яєчників виходить яйцеклітина. Це називається овуляцією
- Якщо яйцеклітина запліднюється спермою, то настає вагітність. Потовщений внутрішній шар матки готовий прийняти та утримати цю вагітність.
- Якщо вагітність не настає, то внутрішній шар матки виходить з піхви у вигляді крові та маленьких шматочків тканини. Це і є менструацією.
Як часто повинні бути менструації?
На ранньому етапі цикл менструації нестабільний - можуть з’являтися частіше ніж раз в місяць, або пропадати на місяць. І це нормально.
З часом менструації повинні стати більш регулярними.
Більшість жінок мають менструацію приблизно один раз на місяць. Але нормальний цикл може варіюватися від 24 до 38 днів.
Кожна менструація, тобто час протягом якого присутні кров’янисті виділення з піхви, триває від кількох днів до тижня.
Бажано, щоб жінка стежила за тим, як часто у неї йдуть менструації та як довго вони тривають. Наприклад, ведучи менструальний календар чи роблячи відмітки в менструальному додатку на телефоні. Таким чином можна дізнатися, чи щось змінюється.
Чи може менструація викликати інші симптоми?
Так, може. Разом з кровотечею у деяких людей спостерігаються інші симптоми. Вони пов’язані з гормональними змінами і можуть виникнути навіть до початку менструації. Симптоми менструації можуть включати:
- Акне
- Здуття живота (відчуття переповненості живота)
- Болісність та/або набряклість грудей
- Судоми
- Діарея
- Підвищений апетит або бажання певної їжі
- Почуття сильної втоми
- Головний біль
- Зміни настрою, як-от почуття злості, занепокоєння чи смутку
- Нудота
- Надмірна сонливість або проблеми зі сном
- Проблеми з концентрацією
Деякі люди мають так званий ще «передменструальний синдром» («ПМС»), який також може включати перераховані вище симптоми