Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Атерома

Атерома – це медичний термін, яким називають ущільнення на шкірі, безболісне при пальпації, щільне на дотик, із чітко виділеними межами. Його поява обумовлена накопиченням секрету сальної залози внаслідок закупорки її протоки.

У народі це утворення часто називають жировиком. Деякі помилково вважають його пухлиною, проте правильніше говорити про атероми як про пухлиноподібні утворення або кісти.

Такі кісти можна зустріти на голові: за вухом і на мочці вуха, безпосередньо на обличчі (на щоках, губах, носі, оці). Що стосується тіла, локалізація може бути абсолютно різноманітною: на шиї, спині, животі, ногах, сідницях, у паху, а також на сосках, статевому члені та статевих губах.

Причини виникнення атероми

Розвиток цього процесу пов'язують з кількома факторами:

  • посилене потовиділення (гіпергідроз);
  • травми шкіри, які ускладнюють або унеможливлюють відтік секрету залози;
  • недотримання гігієнічних правил;
  • порушення гормонального фону.

Встановлено взаємозв'язок між виникненням атероми і вугрової хворобою. Крім цього, частота розвитку жировиків зростає на тлі себореї.

Види атероми

Атерома не є інфекційним захворюванням і не передається від людини до людини. Тривалий час вона може не завдавати занепокоєння. Але в разі підключення мікрофлори інфікована атерома може завдати істотної шкоди, оскільки якщо елемент, що нагноївся, своєчасно не розкрити, існує високий ризик переходу процесу в абсцедуючу форму або мимовільного розкриття вогнища з поширенням гнійного вмісту на прилеглі тканини, що загрожує розвитком флегмонозного процесу. В разі самостійного зникнення вогнища є високий ризик виникнення рецидивів.

Симптоми атероми

У початковій стадії симптоми можуть бути не виражені. Надалі, у міру накопичення секрету в просвіті протоки, дефект на шкірі стає більш помітним. Найчастіше він має округлу форму, рухливий, щільний на дотик, при пальпації болісність відсутня. Колір шкіри над вогнищем практично не змінений, іноді може мати білуватий або жовтуватий відтінок. У ряді випадків по центру можна розгледіти закупорений вивідний отвір.

Якщо кіста інфікується і запалюється, шкіра над дефектом стає гарячою, набряклою, добре виражене почервоніння. У цьому випадку атерома вже болить і потребує невідкладного лікування.

Діагностика атероми

Для встановлення діагнозу зазвичай вистачає проведення огляду. У сумнівних випадках можуть використовуватися додаткові дослідження:

  • біопсія;
  • гістологічне дослідження.

Методи лікування атероми

Вибір методу лікування залежить від локалізації, розміру вогнища та наявності в ньому запальних явищ.

Оптимальним методом лікування є хірургічне втручання. Воно ефективне і за неінфікованих, і за ускладнених кіст. Неінфіковані утворення висікають разом із капсулою, на шкіру накладають шви, після чого на місці загоєння може залишатися малопомітний оку рубець. Якщо відбувається інфікування кісти, крім хірургічного втручання, використовують антибіотикотерапію.

У лікуванні такого роду утворень актуальний також метод видалення лазером. За відсутності запальних процесів, дрібні утворення можуть прибирати за допомогою радіохвильового лікування.

Наслідки атероми

Самолікування або несвоєчасне звернення до лікаря можуть викликати ряд ускладнень. Найчастіше трапляється такий негативний наслідок атероми, як її запалення, в результаті якого може розвинутися абсцес або флегмона.