Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Астигматизм у дітей

Астигматизм є широко розповсюдженою патологією серед усіх захворювань зорової системи у дітей. Це оптичний дефект, який виникає через порушення сферичності поверхні ока.

У нормі в очному яблуці дитини світло переломлюється на всіх ділянках однаково і виникає чітка картинка на сітківці. При астигматизмі промені світла переломлюються неправильно, таким чином, на сітківці виникає розмите зображення.

Астигматизм до 0,5 Д вважається нормою, він не дає різкого зниження зору і дитяче око дуже добре до нього пристосовується.

Причини виникнення астигматизму

Дуже часто причиною виникнення астигматизму є генетична схильність. Вроджений астигматизм діагностують у дітей, батьки чи кровні родичі яких мають таке саме захворювання.

Також астигматизм виникає в тих випадках, коли під впливом певного чинника змінюється форма поверхні ока зі сферичної на викривлену. Це виникає після травм або запальних захворювань очей, при інтенсивному проростанні пухлини в передній відрізок ока, після деяких оперативних втручань на очному яблуці. Іноді причину виникнення астигматизму знайти так і не вдається.

Види астигматизму

Розрізняють такі види астигматизму:

1. В залежності від виду аметропії (короткозорість, далекозорість):

  • міоптичний — характеризується збільшенням переломлюючої сили ока;
  • гіперметропічний — діагностується при зменшенні переломлюючої сили ока.

2. В залежності від розташування фокусу на рогівці:

  • простий — клінічно виражається наявністю короткозорості або далекозорості тільки по одній вісі;
  • складний — короткозорість або далекозорість в обох вісях;
  • змішаний — наявність по одній вісі короткозорості, по іншій — далекозорості.

3. В залежності від причини:

  • вроджений — найчастіше проявляється до 6 років на обох очах;
  • набутий — виникає на оці, ураженому після народження.

Симптоми астигматизму

При поганому зорі діти часто нахиляють голову ближче до предмета, мружаться. Після посиленого зорового навантаження починають терти очі руками, скаржаться на головний біль, печіння в очах, дискомфорт, нечіткість зображення, з’являється почервоніння слизової оболонки очного яблука.

Важливо пам’ятати, що дитина дуже швидко може звикати до поганого зору і не висловлювати жодних скарг, тому потрібно систематично проходити огляд у дитячого офтальмолога.

Діагностика астигматизму

У дуже ранньому віці діти не розуміють, як вони повинні бачити, тому батькам потрібно бути дуже уважними. Діагностувати наявність астигматизму в дитини може лише лікар-офтальмолог на плановому огляді, починаючи з двомісячного віку.

Для комплексної оцінки зорової функції дитини лікар оцінює гостроту зору та на спеціальному безконтактному апараті визначає наявність короткозорості, далекозорості та астигматизму. На підставі отриманих даних проводиться пробна корекція зору за допомогою циліндричних лінз.

Для більш точної оцінки астигматизму використовують комп’ютерну томографію. Цей метод дозволяє оцінити топографію рогівки ока та визначити усі її нерівності.

Чим раніше діагностувати погіршення зору в дитини, тим менше ускладнень і тим кращі результати після корекції.

Методи лікування астигматизму

Існує три способи лікування астигматизму: постійна корекція окулярами, постійна корекція лінзами і хірургічне втручання.

Усім дітям рекомендовані лише консервативні методи лікування, оскільки очне яблуко до 18–20 років ще росте і ступінь астигматизму може змінюватися. Корекція окулярами — найпростіший метод. Для цього використовують циліндричні окулярні лінзи, які підбираються індивідуально після повної діагностики дитячим офтальмологом. Для запобігання ускладнень окуляри потрібно носити постійно.

У старшому віці та за відсутності протипоказань можна використовувати циліндричні контактні лінзи. Ці лінзи підбираються так само, як і окуляри, іноді враховуються деякі особливості різних лінз.

Сучасним методом корекції астигматизму є контактні лінзи нічного носіння або рефракційна терапія рогівки. Цей метод заснований на зміні форми рогівки в нічний час під дією спеціальних ортокератологічних лінз. Для цього за 10–20 хвилин до сну підліток чи дитина, старша 6 років, надягають нічні контактні лінзи, а вранці після їх зняття зорові функції самостійно покращуються на цілий день.

До оперативних втручань відносять астигматомію та лазерну корекцію зору. Лазерна корекція зору використовується після 18 років і лише за відсутності протипоказань. Спеціальним лазером змінюють кривизну та товщину рогівки, таким чином, усуваючи астигматизм. Процедура безболісна, займає 15–20 хвилин. Зір покращується вже за 1 годину та максимально відновлюється до норми протягом тижня.

Астигматомія використовується в тих випадках, коли протипоказана лазерна корекція. Ця процедура полягає у нанесенні мікроскопічних насічок на периферії рогівки ока, що змінює її кривизну та переломлюючу силу.

Наслідки астигматизму

Астигматизм за відсутності лікування часто призводить до ускладнень. Несвоєчасна діагностика та ігнорування призначень дитячого офтальмолога можуть призвести до амбліопії ока. Амбліопія, або «ліниве око» — це стійке погіршення зору, яке не піддається корекції окулярами або лінзами, оскільки око вже «розучилося» нормально функціонувати.

З віком ступінь астигматизму в дітей може змінюватися, відповідно, треба неодноразово проводити корекцію зору під наглядом досвідченого дитячого офтальмолога, інакше захворювання буде прогресувати.