Аскаридоз — це паразитарна хвороба, яка викликана людською аскаридою (Ascaris lumbricoides). Збудник належить до типу Нематоди (Круглі черви). Це захворювання поширене практично в усіх куточках Землі, не враховуючи областей з екстремальним кліматом. У дітей аскаридоз перебігає тяжче, ніж у дорослих, і за відсутності адекватного лікування може призвести до летального результату.
Причини виникнення
Причиною виникнення аскаридозу є занесення яєць гельмінта в шлунково-кишковий тракт. Джерело зараження – хвора людина. Вона виділяє з фекаліями яйця аскарид, які потрапляють у грунт і там дозрівають. Для цього необхідні відповідні кліматичні умови: температура, вологість, циркуляція повітря. Спостерігається відповідність швидкості розвитку личинок у яйці та температури:
- 15-30 °С – дозрівання відбувається за 9-42 дні;
- 24-30 °С –16-18 днів.
За температури нижче 12 °С яйця не розвиваються, але здатні перечекати несприятливий період, при цьому вони зберігають живучість протягом року.
Шляхи передачі
Механізм передачі – фекально-оральний. Він реалізується через предмети побуту, воду або харчові продукти. Дитина може заразитися після вживання немитих овочів, фруктів або неякісної питної води. Діти грають у пісочниці, саду, на ігрових майданчиках. Там вони забруднюють руки, які також стають чинником передачі.
Аскаридоз більш поширений серед жителів сільської місцевості. На нього хворіють протягом усього року, але значна кількість випадків спостерігається восени, коли достигають ягоди та овочі. Взимку вони зберігаються в коморах і льохах, де також створюються сприятливі умови для дозрівання яєць.
Характеристика збудника
Аскарида паразитує не тільки в людей, але й у свиней. Це черв жовтувато-червоного кольору, але після смерті він набуває білого забарвлення. За формою він схожий на веретено, довжина тіла різна у самиць та самців. Перші значно більші (25-40 см у довжину) та можуть відкласти до 250 тисяч яєць. Тривалість життя однієї особини – 1 рік. Паразити належать до геогельмінтів через необхідність дозрівання у грунті.
Міграція аскарид
Поява яєць аскарид у кишечнику є першим етапом хвороби. Личинки звільняються від оболонок і потрапляють у кровоносні судини, якими транспортуються в печінку та легені. Можливі й інші локалізації: очі, головний мозок, нирки, але вони трапляються рідше. У легенях через дрібні бронхіоли й альвеоли личинки входять у дихальні шляхи, піднімаючись до глотки. Там вони повторно заносяться у травний тракт. Міграція триває близько двох тижнів. Потім личинки повністю розвиваються в кишечнику, і за 70-75 днів набувають статевої зрілості.
Аскариди дуже мобільні й агресивні. Вони можуть підійматися й опускатися по ходу кишечника. Дорослі особини травмують стінку кишки, формуючи свищі та провокуючи гнійні ускладнення. Великі скупчення аскарид призводять до кишкової непрохідності, а токсини та продукти їх метаболізму – до появи алергічних реакцій.
Види аскаридозу
Згідно з МКХ-10 (міжнародною класифікацією хвороб), захворювання поділяється на:
- аскаридоз із кишечними ускладненнями;
- аскаридоз із ускладненнями іншої локалізації;
- аскаридоз неуточнений.
Рання фаза
На цьому етапі ознаки хвороби пов'язані з міграцією аскарид. Інкубаційний період триває 1-2 дні, потім з'являються симптоми загального нездужання: субфебрильна температура (до 37-38 °С) і слабкість. Дитина скаржиться на біль у животі, нудоту, часте ходіння до туалету. На шкірі з'являється екзантема у вигляді горбків і ділянок гіперемії (почервоніння), виникає свербіж.
Сухий кашель — це ознака ураження легенів і дихальних шляхів. Можлива поява мокроти кров’янистого або слизового характеру. У легенях на цьому етапі вислуховуються вологі хрипи, оскільки наявне запалення тканини та формування інфільтратів (ділянок ущільнення).
За ураження печінки виникає гепатит з усіма характерними симптомами: важкістю в правому підребер'ї, жовтушністю та порушенням травлення.
Пізня (кишечна) фаза
У цей період на перший план виступають порушення з боку травлення. Діти скаржаться на нудоту, втрату апетиту, іноді блювання. Це супроводжується переймоподібним болем різної локалізації: біля пупка, в надчеревній і правій клубовій області. Спостерігається діарея або навпаки – закрепи. У частини пацієнтів ці два симптоми чергуються. За низької локалізації гельмінта можливий свербіж в області ануса.
За масивної інвазії великою кількістю аскарид звертає на себе увагу блідість шкіри та втрата ваги у дитини. Це особливо характерно для дітей молодшого віку. У них відбувається затримка фізичного розвитку та погане засвоєння вітаміну А, що призводить до зорових порушень.
З боку нервової системи та психіки спостерігається підвищена стомлюваність, запаморочення, порушення розумової діяльності та уваги, головний біль, дратівливість. Діти скаржаться на поганий сон із нічними кошмарами, іноді у них з'являються істеричні припадки або судоми.
Діагностика дитячого аскаридозу
Під час консультації лікар детально з'ясовує скарги дитини та проводить огляд. Проживання в областях із високим ризиком виникнення аскаридозу, нетипові симптоми ураження бронхолегеневої системи в сукупності з порушенням травлення можуть наштовхнути досвідченого педіатра на діагноз. Але підтвердити його можна тільки за допомогою параклінічних методів.
Лабораторна та інструментальна діагностика аскаридозу в дітей:
- Загальний аналіз крові дає можливість побічно виявити ознаки гельмінтозу – підвищення кількості еозинофілів на ранньому етапі й анемія в пізній фазі.
- Рентгенографія органів грудної порожнини. На знімках добре видно еозинофільні інфільтрати, для яких характерна різноманітність форм (овальні, круглі, фестончасті та ін.). Тіні не мають рівних контурів, а через три тижні зникають.
- Специфічна діагностика. Підставою для встановлення діагнозу «аскаридоз» є виявлення дорослих особин чи яєць у калі (пізня фаза) або личинок у мокроті (ранній етап). З цією метою проводять мікроскопічне дослідження зразка. У разі інтенсивної інвазії яйця легко визначити навіть у звичайному мазку.
Якщо стандартні методи діагностики неефективні, вдаються до інших способів, наприклад до дослідження мазка за Като або збагачення матеріалу детергентами за Фюллеборном. Однак будь-який аналіз калу можливий на етапі кишкової інвазії, тобто після міграційного періоду.
Менш інформативні серологічні методи – реакція преципітації, непрямої гемаглютинації та ін. Вони дають можливість виявити антитіла до гельмінтів у крові, проте антитіла (IgG) є маркерами пам'яті про зустріч з аскаридами, і можуть довго залишатися в крові, навіть якщо аскарид уже немає.
Методи лікування
Хворих на аскаридоз дітей госпіталізують у денний або цілодобовий стаціонар. Застосовують медикаментозне лікування.
Групи препаратів
Антигельмінтні препарати діють переважно на статевозрілі особини аскарид. Контроль ефективності лікування проводять через три тижні. Виконують трикратне мікроскопічне дослідження калу з інтервалом у 3 дні.
Симптоматична терапія. В разі тривалого перебігу аскаридоз призводить до порушення моторики кишечника та погіршення загального стану дитини. Найголовніше – оптимізувати харчування дитини, ввести в раціон достатню кількість клітковини та рідини. З метою десенсибілізації призначають антигістамінні засоби. У разі виникнення анемії важливо забезпечити дитину препаратами заліза для поліпшення кровотворення.
Наслідки
Аскаридоз має різноманітні ускладнення, які залежать від локалізації гельмінтів в організмі:
- Кишкова непрохідність. У разі закупорення просвіту кишечника клубком гельмінтів виникає механічний варіант непрохідності. Разом із тим аскариди тривалий час перебувають у травному тракті, виділяють токсини, які стають причиною спазмів стінок кишки.
- Прорив стінки кишки. Агресивність аскарид може призводити до пошкодження стінки кишечника з проявом перитоніту.
- Порушення функції інших органів. Міграція аскарид іноді ускладнюється холестатичною жовтяницею (результат блокування відтоку жовчі), порушенням відтоку сечі або навіть погіршенням слуху. Також може спостерігатися гепатит, анемія.
Щоб запобігти всім перерахованим вище ускладненням, потрібно вчасно звернутися по медичну допомогу. В разі виникнення симптомів аскаридозу запишіться на консультацію до лікаря. У клініці Into-Sana Ваша дитина перейде під опіку досвідчених фахівців, які допоможуть їй впоратися з хворобою.