Сезон ГРВІ: як уникнути ускладнень?
У холодну пору року люди хворіють частіше, багато хто ігнорує постільний режим, ходить застудженим на роботу, і нерідко така халатність призводить до серйозних ускладнень захворювання. Сьогодні ми поговоримо про ГРВІ і бронхіті з лікарем-пульмонологом, алергологом вищої категорії медичних центрів Into-sana Голубовською Тетяною Анатоліївною.
Скажіть, чи є якась статистика захворюваності ГРВІ по Україні, щоб уявляти собі масштаби проблеми?
Щороку жертвами ГРВІ стають від 4 до 4,8 мільйонів українців. Цілий ряд вірусів може стати причиною розвитку гострої респіраторно-вірусної інфекції, серед яких і сумно відомий вірус грипу.
Які симптоми супроводжують ГРВІ, і чи потребують хворі специфічного лікування?
Головними симптомами ГРВІ є підвищення температури тіла, першіння в горлі, кашель, нежить, головний біль та біль у м'язах. При банальних ГРВІ зазвичай використовують медикаменти, що полегшують стан, але не борються з причиною виникнення інфекції-вірусом. У складних випадках може знадобитися призначення противірусних препаратів, таких як індуктори інтерферону. Якщо встановлено діагноз "грип", можуть бути призначені більш сильні противірусні препарати, типу "Таміфлю". Окрім прийому препаратів, рясне пиття і строгий постільний режим допомагають впоратися із захворюванням за 5-7 днів. Недотримання постільного режиму під час хвороби може призводити до серйозних ускладнень ГРВІ. Також розвитку ускладнень сприяють хронічні захворювання, зниження імунітету, стреси, фізичні і психологічні навантаження.
Чи часто спостерігаються ускладнення ГРВІ?
При грипі спостерігається найбільша кількість ускладнень, найпоширенішим з яких є гострий бронхіт та пневмонія. Перебіг ГРВІ також може ускладнюватися гайморитами, отитами та іншими захворюваннями органів верхніх дихальних шляхів. В результаті епідеміологічних досліджень було встановлено, що збудники таких захворювань як бронхіт і пневмонія призводять також до розвитку ГРВІ. Вірусні інфекції провокують активацію бактерій, розташованих на слизових оболонках верхніх дихальних шляхів, особливо якщо людина страждає хронічною патологією носоглотки. Ці бактерії нездатні завдати шкоди здоровій людині, однак при зниженні загальних захисних сил організму вони можуть стати причиною розвитку захворювання. Куріння, стрес, переохолодження, аероалергени житла і професійні аероалергени, хронічні захворювання носоглотки - всі ці негативні фактори сприяють розвитку бронхіту і пневмонії.
Як вчасно розпізнати розвиток ускладнень ГРВІ?
Якщо у пацієнта з ГРВІ на 5-й - 7-й день хвороби зберігається підвищена температура тіла, приєднується продуктивний (вологий) кашель, то досить імовірним є розвиток ускладнень ГРВІ. Також можуть спостерігатися слабкість, болі в грудях, задишка. При наростанні у пацієнта з ГРВІ таких симптомів або при збереженні їх довше 5-7 днів необхідно звернутися до лікаря для проведення додаткових аналізів і призначення додаткового лікування.
Що можна сказати про профілактику ГРВІ?
Врятувати від захворювання ГРВІ може тільки повна ізоляція від зовнішнього світу, що, звичайно ж, неможливо. Однак значно знизити ризик захворювання нам цілком під силу. Вакцинація проти грипу здатна вберегти вас від підступного вірусу. Певним категоріям пацієнтів (літні люди, люди, що мають хронічну патологію органів дихання, і серцево-судинну патологію) бажано в першу чергу вакцинуватися проти грипу. Цим людям є сенс в період епідемії грипу профілактично приймати препарати індуктори інтерферону. Якщо ви будете, наскільки це можливо, уникати місць скупчення великої кількості людей, а при контакті з хворою людиною використовувати спеціальну маску, то значно підвищите свої шанси на уникнення захворювання.
Регулярно провітрюйте кімнати в своїй домівці і робіть вологе прибирання. Зміцнюйте свій імунітет: здійснюйте щоденні прогулянки на свіжому повітрі, дотримуйтеся режиму дня, загартовуйтесь. Відмова від паління, збалансоване харчування і позитивний емоційний настрій допоможуть зберегти здоров'я.
Як себе поводити, якщо ви все-таки захворіли?
У першу чергу необхідно відмовитися від героїчних поривів продовжувати працювати - так ви збережете не лише своє здоров'я, але і здоров'я своїх колег. Залишіться вдома і займіться лікуванням. Рясне тепле пиття, сухі теплі компреси на область шиї та грудної клітини допоможуть вам легше перенести захворювання. При прояві нежиті і болю в горлі показано застосування таких засобів, як судинозвужувальні краплі в ніс або антисептики у вигляді спрею для горла. Використовують також жарознижуючі препарати, "відволікаючі" засоби у вигляді лікувальних льодяників або таблеток.
Якщо симптоми захворювання зберігаються більше 5 днів, необхідно викликати лікаря. Несвоєчасне звернення до фахівця і самолікування можуть стати причиною ускладнень захворювання. Самолікування неправильно підібраними антибіотиками, які, як правило, приймаються в неадекватних дозах протягом довільної кількості часу, веде до формування стійкості мікроорганізмів до ліків. Як наслідок - патологічні процеси в бронхах і легенях можуть прогресувати, перетворюючись на хронічні, може розвиватися астматичний варіант перебігу бронхіту. При пневмонії можливий розвиток абсцесу легень або плевриту.
Тому, якщо ви захворіли, не відкладайте візит до лікаря. Тільки лікар здатний правильно встановити діагноз і призначити адекватне лікування, що приведе вас до швидкого одужання і захистить від розвитку ускладнень.