Сезон циститу продовжується!
Як приємно після затяжної зими діставати із шафи легкий одяг! Короткі спідниці, шорти, маєчки, ще трохи - і купальники підуть в хід. У цей період в поліклініках починають рости черги до уролога. Причина - цистит. Про наслідки і профілактику цієї хвороби розповідає лікар-уролог вищої категорії клініки Into-Sana, кандидат медичних наук, Олег Байло.
Олег Володимирович, що являє собою цистит? Які категорії людей перебувають у зоні ризику захворювання?
Цистит - це запалення слизової оболонки сечового міхура. Найчастіше на нього хворіють дами з анатомічними особливостями будови жіночого тіла: більш коротка і широка, ніж у чоловіків, уретра полегшує проникнення інфекцій в сечовий міхур. Приблизно 30% жінок хоча б раз у житті мають небажану зустріч з гострим циститом.
Що викликає хвороба - переохолодження або потрапляння інфекції? Чи має вплив сезонний фактор?
Причина - попадання інфекйіі. Найчастіше - це мікроби, які завжди присутні на слизових оболонках в нормі, просто в силу провокуючих факторів вони потрапляють «не в те місце». Провокуючими цистит факторами є переохолодження, перевтома, гіповітаміноз, недостатня або невірна гігієна статевих органів, зловживання гострою їжею, порушення спорожнення сечового міхура, малорухливий спосіб життя, що викликає порушення кровообігу в малому тазу, в тому числі в стінці сечового міхура.
Переохолодження - це основна причина виникнення циститу. Навіть у спекотний день, якщо вода у водоймі, гірській річці, озері або в басейні прохолодна, слід обмежити перебування в ній, а краще зовсім утриматися від купання.
Ще один момент - короткі спідниці. Краса, як кажуть, вимагає жертв, і часто жінки готові пожертвувати здоров'ям заради того, щоб одягти в прохолодний весняний день красиву спідницю. Короткі спідниці популярні серед жінок і завжди приваблюють чоловіків, проте важливо розуміти, що все ж таки основним фактором захворювання циститом є переохолодження. Тому довжина спідниці може бути будь-якою, головне щоб жінці в ній було тепло. Завжди важливо стежити за тим, щоб не переохолодитися.
Які симптоми циститу? Чи можна самостійно поставити діагноз, чи легко відрізнити цистит від інших захворювань?
Основним симптомом циститу є прискорене хворобливе сечовипускання. У проміжках між походами в туалет може відчуватися тягне біль внизу живота. Сеча стає каламутною, іноді з домішками крові. Найчастіше спостерігається незначне підвищення температури тіла. Хронічний цистит в період загострення проявляє себе подібними ознаками. Без консультації уролога за цистит можна прийняти деякі гінекологічні захворюваннями, для виявлення яких необхідний візит до гінеколога.
Чим небезпечний цистит, якщо його не лікувати?
Хвороба небезпечна рецидивами і переходом у хронічну форму, а також розвитком ускладнень у вигляді пієлонефриту через неправильне лікування - пізнього початку прийому антибіотиків або припинення лікування з відходом симптомів. При появі перших ознак циститу потрібно якомога швидше звернутися до лікаря-уролога. Займатися самолікуванням неприпустимо. Можливо, вам чи комусь із ваших близьких колись чудово допомогло від циститу якісь ліки. Це не привід його купити і почати приймати при появі подібних симптомів. Не слід забувати, що причини виникнення циститу можуть бути різні, в перебігу хвороби переважають певні чинники, не кажучи вже про різноманітність мікробного ураження, супутніх захворюваннях і особливості вашого організму. Тому лікування має призначати тільки лікар, виходячи з результатів ваших аналізів.
Чим лікують це захворювання?
Основним методом лікування циститу є антибактеріальна терапія, що призначається на підставі бактеріологічного дослідження сечі. Щоб лікування пройшло успішно, тривалість терапії повинна бути адекватною. Передчасне припинення прийому препарату з причини зникнення симптомів не тільки не гарантує одужання, але і викликає стійкість мікроорганізмів до даного антибіотика в майбутньому. В результаті збільшується ризик повторного загострення, хвороба може перейти в хронічну форму. Крім того, через придбання мікроорганізмами стійкості до даного антибіотика наступного разу буде потрібно призначення більш сильного ліки. Тому лікування має проходити під контролем лікаря. Спеціаліст вчасно помітить алергічні прояви або побічні ефекти, можуть знадобитися контрольні аналізи та призначення додаткових препаратів, тому не можна пускати хвороба на самоплив і займатися самолікуванням.
Деякі лікарі, в тому числі педіатри, рекомендують пропивати курси бисептола в якості профілактики циститу. Наскільки здрава така рекомендація?
Профілактика циститу за допомогою медикаментів абсолютно неприпустима. Цистит може виникнути, а може, й ні, а от побічний ефект від ліків виникне напевно. Навіть для лікування циститу бісептол підходить не всім. Бісептол - це препарат старого покоління, і призначається лікарем в певних випадках. Важливо розуміти, що елементарна профілактика циститу полягає в уникненні переохолоджень в будь-який час року, а вибір одягу повинен бути визначений у бік здоров'я, а не краси або ефектності зовнішнього вигляду. Але якщо вже є симптоми, то треба швидше відвідати лікаря, здати аналізи і отримати індивідуальне призначення і рекомендації з лікування з урахуванням ваших індивідуальних показників.
Чи безпечно ставити грілку в спробах полегшити стан?
Конкретно при циститі грілку ставити можна, але вона не вилікує від хвороби і користі від неї - як від прикладання подорожника до рани. У той же час грілка може заподіяти організму шкоди - можливі небезпечні наслідки у випадках наявності інших захворювань. Тому самостійне призначення будь-якого лікування, як я вже говорив, неприпустимо.
Чи потрібна особлива дієта? Чи можна вживати спиртні напої?
При циститі необхідно дотримуватися спокій, повністю відмовитися від алкоголю, вживати якомога більше рідини - сечогінні чаї, воду, ягідні морси, киселі. Рекомендована молочно-рослинна дієта з виключенням гострих приправ, консервів, м'ясних бульйонів.
Які профілактичні заходи потрібно приймати, щоб уникнути рецидиву?
Потрібно в точності дотримуватися вказівки лікаря і до кінця виконати лікувальну програму, включаючи реабілітаційний період. Якщо лікар призначить вам контрольний огляд, а ви відчуваєте себе вже добре, не варто нехтувати рекомендацією фахівця. Крім цього, щоб хвороба не повернулася, потрібно уникати переохолоджень і дотримуватися елементарних правил гігієни.