Чим можна заразитися при купанні?
У літню спеку люди готові зануритися в будь-яку водойму, аби остудитися. Мами купають дітей у міських і паркових ставках, автомобілісти і компанії підлітків опановують лісові озера, а найбільш обережні відпочиваючі прямують до річки. В цій статті ми поговоримо з лікарем-дерматологом медичних центрів Into-Sana, Андріаною Андріївною Дехтярчук про те, як уникнути дерматологічних проблем під час перебування та після походу на пляж.
Андріана Андріївна, які захворювання можуть бути викликані купанням у відкритому водоймищі?
Відвідування природних водойм не завжди є безпечним через підвищений ризик виникнення ряду шкірних захворювань. Як правило, це грибкові ураження шкіри і нігтів (особливо це стосується різнокольорового висівкового лишаю), збудник якого "мешкає" в стоячих водоймах і на непіщаних пляжах - в землі, траві. Також існує ризик зараження специфічними вірусними захворюваннями шкірних покривів (контагіозний молюск). Що стосується інфекцій, що передаються статевим шляхом, то ймовірність "підхопити" їх у водоймах вкрай низька, якщо не сказати, що взагалі мізерна.
Чи можна заразитися чимось у прибережному піску?
Під час відпочинку на піщанихпляжах існує невелика ймовірність зараження грибком за умови наявності мікротравм - порушення цілісності шкірного покрову стоп і нігтів. Що стосується комах, їх вірогідніше "зустріти" не так на піщаних пляжах, як на землі або в траві.
Кому варто з обережністю відвідувати пляж?
У групі ризику знаходяться люди з мікротравмами на шкірі або з відкритими ранами, подряпинами, які можуть слугувати «вхідними воротами» для інфекції. Ще одна група ризику - це маленькі дітки, шкіра яких внаслідок вікової незрілості більш тонка, чутлива і сприйнятлива до всіляких подразників, ніж у дорослих.
У яких водоймах купатися небезпечно?
Не можна купатися в тих водоймах, де купання не передбачено і, відповідно, не забезпечено необхідних санітарних норм і правил. Напевно, існують лісові та паркові озера, в яких купання дозволено, але це швидше виняток, ніж правило. Що стосується Дніпра, раджу купатися тільки на спеціально відведених пляжах, далеко від пароплавів і катерів, які, безумовно, впливають на якість і рівень забрудненості води.
Чи можна голити пахви і робити епіляцію перед походом на пляж?
Проводити епіляцію (будь-яким методом) безпосередньо перед походом на пляж небажано. Після процедури видалення волосся на шкірі залишаються короткочасні подразнення, порізи та/або мікротравми, що створюють умови підвищеного ризику для проникнення інфекції і можуть викликати ускладнення в результаті дії води на уражену ділянку.
Які запобіжні заходи потрібно вжити, щоб зробити купання безпечним для здоров'я?
Методи обережності насправді елементарні. Як я вже вище зазначала, не можна купатися в непередбачених для цього місцях, слід обирати для відпочинку спеціально облаштовані пляжі. Неприпустимо ковтати воду з водойми і мити в ній фрукти або овочі. Небажано пірнати з відкритими очима, щоб мікроби не потрапляли на слизову оболонку очей. Краще одягати спеціальні окуляри або маску. Негігієнічно купатися повністю оголеними. Це стосується в першу чергу гігієни статевих органів. Дітям, щоб уникнути потрапляння води у вушка і для попередження розвитку отитів, буде незайвим одягати гумову шапочку для купання. Ну і останнє - необхідно дотримуватися правил особистої гігієни після відвідування водойм - обов'язково приймати душ. Будьте здорові!