Актуальні запитання про рак молочної залози
Спеціально до Всеукраїнського дня боротьби проти раку молочної залози лікар-мамолог клініки Into-Sana, Філоненко Андрій Григорович, відповідає на актуальні питання щодо особливостей розвитку цього захворювання.
Як часто треба перевірятися у мамолога, якщо жінка вважається здоровою?
Згідно діючих норм Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) України, огляд і пальпація молочних залоз включені в загальний гінекологічний огляд.
Терміни оглядів регламентовані наказом МОЗ України № 728 від 27.08.2010 «Про диспансеризацію населення». За даними цього наказу за відсутності скарг, огляд і пальпація молочних залоз повинні проводитися один раз на три роки.
Позиція МОЗ зрозуміла, зараз усі економлять гроші, але я вважаю, що огляд і пальпація молочних залоз мають проводитись щорічно, саме так я рекомендую робити своїм пацієнткам.
В який день менструального циклу потрібно йти на прийом до мамолога?
Оптимальним для обстеження молочних залоз є період, коли менструальна кровотеча закінчилася, а овуляція ще не настала. У цей період залозиста тканина найменше відчуває вплив жіночих гормонів, та дослідження її найбільш інформативні. При 28-ми денному циклі це період приблизно з 5-го по 11-й день, починаючи з першого дня менструації.
Звертаю вашу увагу, це не означає, що обстежуватися можна тільки в цей період, просто інформативність в інший період може бути меншою. Однак, коли мова йде про больовий синдром або про виражений неспокій жінки, огляд і пальпація молочних залоз можуть проводитися в будь-який період циклу.
Як самостійно можна перевірити себе?
Щомісяця, в один і той же період менструального циклу (див. вище) потрібно себе роздивитися, помацати. Головна мета такого самообстеження - пошук безболісного локального утворення в тканині молочних залоз. Інакше кажучи, якщо з'явилася «кулька» або «камінчик» в молочній залозі, і він не болить, то потрібно до мамолога. Саме так можуть виглядати пухлини на ранніх стадіях. Крім того, слід звертати увагу на зміну форми і симетричності молочних залоз, зміни форми сосків.
Методика самообстеження досить проста. Перед дзеркалом у положенні «руки на поясі» і «руки за головою» оглядаються молочні залози. Не повинно бути деформацій молочних залоз, втягнення шкіри на них, не повинно бути змін кольору шкіри.
Після огляду по черзі промацайте по колу тканину спочатку однієї, потім іншої молочної залози. Обмацування проводьте, притискаючи пальцями тканину молочної залози до грудної клітини. На дотик залозиста тканина має дольчату, трохи зернисту будову. Не повинно бути «кульок» або ущільнень іншої форми більше 1-го см.
Окремо обстежте соски. Сосок з ареолою має бути форми конусу, або легко цю форму набувати під пальцями (легко «виводитися»). Утягнутості або фіксації соска не повинно бути. Не повинно також бути «розростань» на соску, змін на шкірі ареоли. Будь-які невідповідності або зміни - одразу до мамолога.
Хто перебуває в групі ризику?
На сьогоднішній день причини і механізми розвитку пухлин вивчені не остаточно, надійних методів захисту від розвитку пухлин (у т.ч. і від раку молочної залози) немає. Тому раннє виявлення та самообстеження так актуальні. Вважаю, що виділення групи ризику, і, як наслідок, заспокоєння інших, недоцільно. Спостерігатися потрібно всім.
Скажу ще про спадковість. Доведеними на сьогоднішній день є два «гени раку молочної залози». Їх називають BRCA1 і BRCA2. Вірогідність захворіти на рак молочної залози у носіїв таких генів перевищує 50%. Однією з найбільш відомих носіїв такого гену є Анджеліна Джолі. В Україні існують лабораторії, що проводять дослідження на предмет носійства цих генів, але в перелік обов'язкових обстежень МОЗ їх включати не поспішає.
Чи є якась статистика, яка кількість жінок на рік реєструються з раком грудей?
Рак молочної залози - це найбільш часта злоякісна пухлина у жінок.
Близько чверті усіх злоякісних пухлин у жінок - це рак молочної залози.
За даними Національного канцерреестра України (http://users.i.kiev.ua/~ucr /), в 2011 році в нашій країні зареєстровано 17407 нових випадків раку жіночої молочної залози, а померло від раку молочної залози 7727 жінок. Захворюваність і смертність склала відповідно 70.9 і 31.5 на 100 тис. жіночого населення. Це означає, що щодня в Україні виникає приблизно 47 нових випадків раку жіночої молочної залози і 21 жінка помирає від цієї хвороби.
Чи є статистика, яка кількість жінок виліковується?
Взагалі в онкологічній статистиці відстежують 5-річну виживаність, а не факт «вилікувався/не вилікувався». 5-тирічна виживаність дуже сильно залежить від стадії, в якій виявлено захворювання, і, відповідно, розпочато лікування. Чим раніше розпочато лікування, тим вище шанси.
На жаль, Національний канцерреестр не публікує таких даних. Дуже орієнтовно можна робити висновки за статистикою, наведеною вище. Помирає щорічно приблизно 40% від хворих (не тільки з числа людей, що захворіли у цьому році, а всього, в тому числі і люди, що захворіли два чи п'ять років тому). Якщо прийняти, що захворюваність і смертність відносно постійні протягом декількох років , то можна вважати , що більше половини пацієнтів лікуються успішно і помирають не від раку , а від інших причин.
За даними літератури, при першій стадії раку молочної залози і при правильному лікуванні 5-тирічна виживаність вище 90%. При другій - близько 70%. При третій - не вище 50%. При четвертій - на рівні 25%.