Веснянки – це гіперпігментація на шкірі невеликого розміру, від світло-жовтого до коричневого кольору. Виявити їх можна на всіх ділянках тіла, але в більшості випадків вони з'являються на обличчі, плечах, руках, спині. Веснянки не підносяться над рівнем шкіри. Розміри та кількість пігментних плям варіабельні: від декількох точкових до великих у великих кількостях.
Веснянки не несуть загрози для здоров'я та життя людини. Такі пігментні плями практично завжди починають з'являтися у віці 3–4 років, а збільшення їх кількості відбувається під час статевого дозрівання. Залежно від пори року інтенсивність забарвлення веснянок змінюється. Так, найбільш помітними пігментні плями стають влітку, а взимку вони бліднуть.
Зміст:
Причини виникнення веснянок
У шкірі людини є клітини – меланоцити. Їхня основна функція полягає у виробленні пігменту меланіну, який сприяє захисту шкіри від ультрафіолетових променів. Чим більше пігменту виробляють меланоцити, тим більш смаглявою буде шкіра. Але у деяких людей меланін виробляється неправильно: пігмент не розподіляється рівномірно, а розташовується на шкірі у вигляді цяток коричневого кольору.
Можна назвати й інші, менш поширені причини, що впливають на появу гіперпігментації:
- надмірне сонячне випромінювання (іноді веснянки з'являються після інтенсивної засмаги на пляжі або в солярії);
- гормональний дисбаланс (пігментні плями можуть виникати під час вагітності, у період статевого дозрівання);
- сильне емоційне напруження;
- захворювання внутрішніх органів (печінки, жовчного міхура);
- приймання лікарських препаратів (деякі медикаменти можуть істотно підвищувати чутливість шкіри до сонячного світла, і тим самим призводити до появи гіперпігментації);
- нестача вітамінів і мінералів в організмі;
- деякі інфекційні захворювання.
Види веснянок
Умовно пігментні плями можна розділити на два види:
- прості пігментовані плями невеликого розміру, округлої форми;
- веснянки, отримані в результаті інтенсивної засмаги – можуть бути неправильної форми, з нерівними краями.
Симптоми веснянок
Пігментні плями починають проявлятися у дітей в 3–4 роки, і зі зростанням дитини спостерігається збільшення їх кількості. Після 30 років веснянок стає менше, і з часом вони можуть повністю зникнути. Пігментні плями найчастіше виникають у рудоволосих і блондинів.
Поява пігментних плям не викликає больових відчуттів, дискомфорту, свербіння, вони не лущаться. Така гіперпігментація приносить виключно косметичний дискомфорт.
Пігментні плями можуть бути округлої, овальної або неправильної форми. Такі коричневі цятки розмірами не більше 5 мм можуть з'являтися на обличчі (на лобі, носі), руках, спині та інших ділянках тіла. Їхній колір може змінюватися залежно від інтенсивності впливу сонячних променів. Зазвичай вони розташовуються симетрично, але за великої кількості висипань можуть зливатися між собою, утворюючи великі вогнища буро-жовтого кольору.
Пігментні плями можуть завжди бути наявними на шкірі людини, а можуть проявлятися лише в сонячний період. Веснянки не заразні й не становлять небезпеки для оточуючих людей.
Діагностика веснянок
Діагностика веснянок досить проста, оскільки шкірні прояви є характерними. Тому встановлення діагнозу в значній мірі складається з проведення огляду та збору клінічних даних.
Лікування веснянок
Веснянки не потребують лікування. Якщо пігментні плями створюють якийсь дискомфорт, на сьогодні існують різноманітні способи, які дозволяють очистити шкіру. Кваліфікований фахівець допоможе підібрати найбільш ефективний метод залежно від локалізації, розмірів, кольору та кількості пігментних плям.
До методів, які допомагають прибрати веснянки, належать:
- відбілювання знебарвлюючими кремами;
- застосування ретиноїдів;
- кріохірургія (вплив на шкіру рідким азотом);
- лазерне видалення;
- фотолікування (лікування спалахами світла);
- хімічний пілінг (допомагає освітлити веснянки та покращує пігментний обмін).
Варто зазначити, що самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я, перед застосуванням будь-яких препаратів потрібно проконсультуватися з лікарем.
Наслідки веснянок
Веснянки нешкідливі для організму. Ризик переродження їх в онкологічне захворювання відсутній. Але можливі ситуації, коли їх плутають із такими патологіями:
- Злоякісне лентиго – рідкісний рак шкіри, виникає у літніх людей, які часто перебувають на сонці.
- Меланома – різновид раку шкіри. На відміну від веснянок, висипання за меланоми в кілька разів більше за розміром і темніше, мають неправильну форму. Провокуючим чинником меланоми є сонце.
- Базальна карцинома – являє собою плями рожевого, червоного або перлового кольору, які часто кровоточать.