Рак тіла матки (рак ендометрія) - злоякісне новоутворення ендометрія.
Цей рак асоціюється здебільшого з менопаузальним або пременопаузальним періодом і пов'язаною з нею перебудовою гормонального фону, але останніми роками це захворювання молодшає.
Статистика захворювання на рак ендометрія
За даними Міжнародного агентства з вивчення раку, захворюваність на рак ендометрія зростає і на даний момент займає лідируючу позицію серед онкозахворювань органів репродуктивної системи жінок. Щороку у світі реєструється 100-150 тис. нових випадків, більше половини з яких припадає на Європу і Північну Америку.
Частіше хворіють жінки, які досягли менопаузального віку, пік захворюваності припадає на 50-60 років, але в останнє десятиліття збільшується кількість хворих у пременопаузальний період або в дітородному віці.
Причини виникнення раку тіла матки
Причиною виникнення раку є мутація клітин, яка може бути спонтанною або пов'язаною з впливом канцерогенів, наприклад, хімічних, фізичних або біологічних.
За механізмом розвитку виділяють 2 види раку:
- гормонозалежний;
- автономний.
Гормонозалежний рак виникає в умовах гіперплазії (надмірного росту) ендометрія, супроводжується гіперестрогенією (підвищенням рівня естрогену) і порушенням обмінних процесів (ожирінням, діабетом), гіпертензією. Оскільки для росту ендометрія необхідний вплив естрогену, його асоціюють із гіперестрогенією. В умовах підвищення секреції естрогену і зниження продукції прогестерону ендометрій піддається гіперплазії, що є фоном для розвитку онкологічного процесу, тобто естроген виступає в ролі біологічного канцерогену.
Існує чотири основні шляхи підвищення рівня естрогену:
- ановуляція - стан, за якого зріла яйцеклітина не виходить із фолікула;
- гіперплазія тканин яєчника, які, власне, продукують естроген;
- ожиріння - перевищення оптимальної маси тіла на 10 кг збільшує ризик розвитку раку тіла матки в 3 рази, на 25 кг - у 10;
- передозування екзогенних (одержуваних ззовні) естрогенів при замісній гормонотерапії або прийомі пероральних контрацептивів.
Автономний (гормононезалежний) рак розвивається на тлі нормального або атрофованого ендометрія і фіброзу яєчників, з порушеннями обміну речовин зазвичай зв'язку не має. На розвиток автономного раку тіла матки впливають хімічні (наприклад, лікарські препарати) і фізичні (наприклад, іонізуюче випромінювання) канцерогени.
Фактори ризику розвитку раку тіла матки
Фактори ризику не є безпосередньою причиною розвитку раку, але у жінок, схильних до них, рак ендометрія виявляється частіше. До факторів ризику для раку тіла матки належать:
- порушення обміну речовин та ендокринної системи, які часто об'єднують поняттям метаболічний синдром (цукровий діабет ІІ типу, артеріальна гіпертензія, ожиріння);
- порушення гормонального фону;
- генетична схильність (обтяжена спадковість) - виявлення у близьких (кровних) родичів такого самого виду раку або раку яєчників чи молочних залоз, що пов'язано з передачею стійкої генетичної мутації, яка спричиняє появу онкологічних процесів у жіночих репродуктивних органах;
- відсутність статевого життя, вагітності, пологів;
- гормонотерапія;
Гістологічна класифікація раку ендометрія
Гістологи поділяють рак ендометрія на різні класи залежно від клітин, з яких він походить:
- аденокарцинома - походить із залозистих клітин, виявляється найчастіше (у 75-80% випадків);
- плоскоклітинний рак - розвивається з епітеліальних клітин;
- залозисто-плоскоклітинний - змішаний тип.
Залежно від напрямку росту пухлин, рак тіла матки поділяють на такі види:
- рак із переважанням екзофітного росту - новоутворення росте в порожнину матки;
- рак із переважанням ендофітного росту - новоутворення росте в стінці матки;
- змішаний тип росту.
За локалізацією рак ендометрія поділяють на:
- рак дна матки;
- рак верхнього сегмента тіла матки;
- рак нижнього сегмента тіла матки (зустрічається рідко).
За диференціюванням клітин пухлини рак ділять на:
- високодиференційований;
- помірнодиференційований;
- низькодиференційований;
- недиференційований.
Ступінь диференційованості клітин впливає на прогноз: що менш диференційована пухлинна клітина, то агресивнішим буде рак.
TNM класифікація раку тіла матки (за стадіями онкологічного процесу)
В онкологічній класифікації використовується система TNM, де Т - це розмір новоутворення, N - стан регіонарних лімфатичних вузлів (їхнє метастатичне ураження), М - наявність віддалених метастазів, тобто в лімфатичні вузли, що не належать до регіонарних, або інші органи.
Онкологічні процеси прийнято групувати за стадіями:
- I (T1, N0, M0) - пухлина зачіпає тільки тіло матки.
- II (T2, N0, M0) - рак зачіпає шийку.
- III (T3, N0, M0 або Т1-3, N1, M0) - захоплює серозну оболонку матки (яка покриває орган зовні), придатки, вагіну; пухлинні клітини визначають в асцитичній рідині (рідина, яка накопичується в черевній порожнині під час асциту). Присутність метастазів у регіонарних лімфатичних вузлах незалежно від розміру початкової пухлини розцінюється як III стадія.
- IV (T4, N0, M0 або Т1-4, N0-1, M1) - зачіпає інші органи, може поширюватися далеко за межі таза; у разі виявлення віддалених метастазів рак класифікується як IV стадія незалежно від розміру первинного новоутворення.
Симптоми раку тіла матки
Кровотечі з матки проявляються у 70-90% хворих, часто це єдиний симптом. У молодих дівчат кровотечі нагадують менструації, у менопаузі - кров'янисті виділення «мажуться». Зазвичай кровотечі безболісні. Рідше трапляються водянисті виділення (за лімфореї) або болючість у нижній частині живота, що може свідчити про стеноз (звуження) каналу шийки матки та прогресування захворювання.
Діагностика раку тіла матки
Діагностика починається з ретельного збору анамнезу, який включає питання про перенесені захворювання репродуктивної системи, термін настання менструацій і менопаузи, використання гормональних препаратів, наявності патологічних станів, що входять до метаболічного синдрому, онкологічний анамнез хворої (наприклад, рак шлунково-кишкового тракту), питання про спадковість.
Наступним етапом є гінекологічний огляд, який включає ректо-вагінальну пальпацію (через пряму кишку), що допомагає визначити розмір матки, її форму, наявність ущільнень у параметрії та придатках.
УЗД може проводитися трансабдомінально (датчик притуляється до живота пацієнтки) або трансвагінально (датчик вводиться у вагіну).
Проводиться діагностичне вишкрібання (кюретаж) або біопсія пухлини та дослідження отриманих тканин гістологом.
Рентгенологічна діагностика включає гістеросальпінгографію і комп'ютерну томографію.
Також проводять визначення динаміки вмісту онкомаркера СА-125 у сироватці крові.
Диференціальна діагностика раку ендометрія
Диференціальну діагностику раку ендометрія проводять із:
- дисфункціональними кровотечами з матки;
- доброякісними гіперплазіями ендометрія або міометрія (м'язового шару стінки матки);
- метастазами інших злоякісних пухлин.
Метастазування раку тіла матки
Метастази можуть поширюватися трьома шляхами:
- лімфогенно - у лімфатичні вузли. Ті вузли, куди пухлинні клітини потрапляють насамперед, називають регіонарними, для матки вони розташовані в параметрії (навколоматковій клітковині), клубовій і гіпогастральній ділянці, а також навколо аорти; подальше поширення пухлинних клітин називають віддаленими метастазами;
- гематогенно - у кістки, печінку або легені;
- імплантаційно - внаслідок проростання раку наскрізь матки на інші органи.
Лікування раку тіла матки
Для найбільшої ефективності необхідний комплексний метод, який поєднує:
- променеву терапію - статична або динамічна дистанційна гамма-терапія;
- хіміотерапію - якщо новоутворення гормонозалежне, використовують препарати, що пригнічують вироблення естрогену; також ефективні препарати платини, антипухлинні антибіотики, препарати алкілуючої дії;
- хірургічне лікування - вирізають матку, придатки та верхню третину піхви, за наявності метастазів у лімфовузлах проводять їх висічення.
Ускладнення лікування раку тіла матки:
- стомлюваність;
- алопеція (облисіння);
- розлади ШКТ;
- нудота і блювота (більш характерно для хіміотерапії);
- шкірні реакції (при променевій терапії).
Прогноз для жінок із раком тіла матки
При своєчасному зверненні до лікаря прогноз умовно позитивний. П'ятирічне виживання після І стадії - 70-97%, після ІІ - 47-85%, на пізніших стадіях - 10-48%.
Для жінок дітородного віку в результаті лікування настає безпліддя і менопауза з усіма характерними для неї симптомами.
Профілактика раку ендометрія
Для раку ендометрія не проводять скринінг, тому жінки мають бути відповідальними, проходити гінекологічний огляд кожні півроку і звертатися до гінеколога в разі будь-яких проблем.