Шийка матки - це частина жіночої статевої системи, яка складається з фаллопієвих труб, матки, яєчників, піхви та вульви.
Шийка матки розташована між маткою та піхвою і має дві поверхні:
- зовнішню (звернена в піхву);
- внутрішню (звернена в порожнину матки).
Функції шийки матки:
- виробляє секрет для підтримання нормальної мікрофлори піхви;
- виділяє слиз для пересування сперматозоїдів по фаллопієвій трубі з метою запліднення яйцеклітини;
- «утримує» плід у матці під час вагітності;
- відкривається під час пологів, щоб каналом шийки матки пройшла дитина.
Шийка матки вистелена двома видами тканин:
- Плоский епітелій покриває зовнішню поверхню шийки (ектоцервікс). новоутворення, яке розвивається з ектоцервікса, називається плоскоклітинним раком.
- Клітини залозистого епітелію мають форму колон і вистилають внутрішню поверхню шийки (ендоцервікс). Новоутворення, яке розвивається з ендоцервікса, називається аденокарциномою.
Зона цервікальної трансформації - це місце на шийці матки, де зустрічається плоский і залозистий епітелій. Це місце найбільш схильне до трансформації в злоякісне новоутворення.
Ранні клітинні зміни плоского і залозистого епітелію називаються передраковими станами. Під час дослідження такі клітини мають атиповий вигляд і можуть призводити до розвитку пухлини.
Види атипії клітин шийки матки
Атипія плоскоклітинного епітелію
Атипія плоскоклітинного епітелію називається сквамозним інтраепітеліальним ураженням шийки матки (SIL) і класифікується як ураження низького (LSIL) або високого ступеня (НSIL).
SIL раніше називали цервікальною інтраепітеліальною неоплазією (CIN) і класифікували залежно від глибини ураження епітелію:
- LSIL (CIN 1) зазвичай не потребує проведення лікування;
- НSIL (CIN 2 або CIN 3) є передраковим захворюванням. Найчастіше протікає безсимптомно, але при цьому атипові клітини за 10-15 років (за відсутності терапії) можуть переродитися в рак.
Атипія клітин залозистого епітелію
Це аномалії, за яких необхідне проведення додаткових досліджень, оскільки їх важче інтерпретувати порівняно зі змінами плоского епітелію.
Новоутворення можуть бути виявлені під час проведення скринінгового обстеження. У багатьох жінок незначні зміни тканин шийки матки минають самостійно і не потребують лікування. Атипію клітин низького або високого ступеня ураження необхідно починати лікувати, перш ніж вона переродиться в злоякісне утворення. Лікар може призначити одне з таких обстежень для підтвердження діагнозу:
- повторний скринінг-тест через рік для контролю змін клітин;
- кольпоскопію;
- біопсію шийки матки.
Типи пухлин шийки матки
Виділяють 2 основні типи раку шийки матки:
- плоскоклітинна карцинома (ПКК) - найпоширеніший вид новоутворень, на який припадає понад 50% випадків раку;
- аденокарцинома трапляється у 25% випадків новоутворень шийки матки, які розвинулися із залозистого епітелію. Аденокарциному важко діагностувати, оскільки атипові клітини складно диференціювати.
Також виділяють аденосквамозні (змішані) карциноми. Цей вид пухлини трапляється рідко і складається з плоского і залозистого епітелію.
До інших, більш рідкісних видів раку, які можуть розвинутися на шийці, належать дрібноклітинна карцинома і саркома.
Поширеність раку шийки матки
Захворюваність на рак шийки матки становить близько 2 % від усіх онкологічних захворювань, діагностованих у жінок. Рак може розвинутися в будь-якому віці, але частіше це відбувається після 40 років. Приблизно 1 із 200 новоутворень діагностується до 75 років.
Причини розвитку раку шийки матки
До чинників, які підвищують ризик розвитку раку шийки матки, належать:
- інфікування папіломавірусом людини (найчастіша причина розвитку раку шийки;
- запальні захворювання органів малого таза;
- аборти;
- рання вагітність;
- тривалий прийом гормональних контрацептивів;
- куріння;
Що таке папіломавірус
Папіломавірус може вражати епітелій статевих органів, ротової порожнини, шкіри тощо. Відомо близько 500 типів ВПЛ, з них 40 призводять до ураження репродуктивної системи. Деякі типи ВПЛ нешкідливі, можуть викликати бородавки, а деякі призводять до раку.
Інфікування генітальним ВПЛ зазвичай відбувається під час незахищеного статевого акту. Для профілактики ВПЛ проводять вакцинацію. Для отримання інформації про вакцинацію від ВПЛ необхідно звернутися до лікаря.
Симптоми раку шийки матки
На ранніх стадіях злоякісне захворювання може протікати безсимптомно. Єдиний спосіб дізнатися, чи є атипові клітини, які можуть переродитися в ракові, - це здати мазок на цитологію шийки матки.
До симптомів, які можуть свідчити про наявність цього захворювання, належать:
- нерегулярні менструальні цикли;
- кровотечі у жінок у менопаузі;
- кровотечі під час статевого акту;
- біль внизу живота;
- атипові виділення з піхви.
Лікування раку шийки матки
Атипія епітелію, або передраковий стан шийки матки, як правило, лікується локальним хірургічним видаленням зміненого епітелію. Рак шийки матки лікується теж хірургічним шляхом - гістеректомією (видаленням матки), придатків і прилеглих лімфатичних вузлів. Радикальність хірургічного лікування залежить від стадії захворювання і бажання жінки зберегти дітородні функції.
Післяопераційна радіотерапія знижує ризик рецидиву і використовується на пізніших стадіях. Радіотерапія проводиться зовнішнім опроміненням або за допомогою брахітерапії - введення радіонуклідів у порожнину матки. Також можлива комбінація цих методик. Іноді для збільшення ефекту лікування під час радіотерапії проводять хіміотерапію препаратами платини.
У разі неможливості хірургічного розв'язання проблеми (протипоказання з боку інших органів і систем) проводять радикальне опромінення шийки матки та лімфатичних вузлів. Рак шийки матки належить до радіочутливих захворювань, тому досить часто повної ремісії можливо досягти, використовуючи тільки радіотерапію.
Якщо пацієнтка звертається до лікаря з генералізованим захворюванням (присутністю метастазів), призначається хіміотерапія в комбінації з сучасною біологічною терапією.
Як додаткове симптоматичне лікування використовують препарати, що зупиняють кровотечу, вагінальна тампонада, емболізація артерій матки. У зв'язку з частими кровотечами в таких пацієнтів має сенс стежити за об'ємом еритроцитів, призначати препарати заліза в разі його зниження. Іноді буває необхідним переливання крові. Також у лікуванні застосовуються знеболювальні препарати, часто опіати.
Профілактика раку шийки матки
Існує низка профілактичних заходів, що дають змогу істотно знизити ризик виникнення раку шийки матки:
- Регулярні відвідування гінеколога. Під час огляду можна виявити атипію слизової, після лікування якої рак шийки матки пацієнтці вже не загрожує. Безумовно, бувають випадки, коли ділянка атипії знаходиться поза мазком, і лікар не може її виявити. У будь-якому разі, виявлення раку шийки матки на початковій стадії має кращий прогноз, ніж на стадії генералізації захворювання.
- Безпечний секс. Важливим профілактичним заходом вважається наявність стабільного статевого партнера або хоча б регулярне використання презервативів. Не варто забувати, що рак шийки матки в 99% випадків спричиняється ВПЛ, який передається статевим шляхом.
- Вакцинація проти ВПЛ. Вакцина містить невелику кількість вірусного білка, яка здатна викликати утворення антитіл в організмі. Якщо людина в майбутньому зустрінеться з інфекцією - антитіла будуть здатні її побороти.
На сьогодні на ринку зареєстровано 2 вакцини від ВПЛ (ВПЛ типу 16 і 18). Доведено, що саме ці два типи - найчастіші збудники раку шийки матки. Вакцинація спрямована як на профілактику атипії, так і раку. Одна з вакцин діє ще й на ВПЛ типу 6 і 11, які викликають генітальні папіломи.;
Рекомендується проводити вакцинацію дівчат до початку статевого життя - у цей період ефективність буде найвищою.
Коли варто звертатися до лікаря?
У разі появи будь-яких з перерахованих симптомів необхідно звернутися до лікаря, який проведе первинний огляд. Якщо проведені дослідження не допоможуть виключити рак, необхідна консультація гінеколога або онколога для подальшого обстеження і лікування.