Панкреатит – це захворювання підшлункової залози запального генезу, в результаті якого травні ферменти, що виробляються залозою, активуються в ній же та руйнують власні тканини. Ця патологія спостерігається у дітей рідко, але має певні нюанси: широке коло чинників, що провокують хворобу, неоднорідна симптоматика, схожа на інші патології органів травлення. Це захворювання є небезпечним, оскільки в ряді випадків може привести до летального результату.
Зміст:
Причини виникнення панкреатиту
Причина виникнення панкреатиту пов'язана з перетравленням клітин підшлункової залози власними травними ферментами. Протеолітичні ферменти, ліпаза, амілаза та еластаза здатні руйнувати тканини, судини та вивідні протоки залози, що тягне за собою виражений запальний процес і викид у кров і лімфу токсичних продуктів розпаду.
Дитячий організм гостріше, ніж дорослий, реагує на запальні та алергічні процеси. Тому чинників, що провокують запалення підшлункової залози, досить багато. Серед них:
- зловживання фастфудом й іншими продуктами, що провокують інтенсивне вироблення панкреатичних ферментів;
- інфекції;
- травми живота, забиття;
- інші захворювання травної системи;
- прийом деяких медикаментів;
- наявність в організмі гельмінтів;
- спадковість.
Види панкреатиту
За характером хвороби розрізняють гостру та хронічну форму панкреатиту. Гострий панкреатит у дитячому віці зустрічається досить рідко та характеризується запаленням і набряком панкреаса (підшлункової залози). Хронічний панкреатит зазвичай розвивається на тлі інших патологій: фіброзу, склерозу, атрофії підшлункової залози, муковісцидозу. За цієї форми захворювання у дітей виникають диспепсичні явища, підвищене газоутворення, порушення стільця, втрата ваги.
Реактивний панкреатит, зазвичай, буває наслідком харчового отруєння, запальних процесів у шлунково-кишковому тракті, гострої вірусної інфекції. За належного лікування основного захворювання він проходить безслідно, проте за відсутності терапії може трансформуватися в «істинний» панкреатит із подальшим руйнуванням підшлункової залози.
Деструктивний панкреатит (панкреонекроз) – найтяжча форма захворювання. За статистикою, чверть випадків панкреонекрозу мають смертельні наслідки. За цієї патології відбувається стрімке відмирання тканини підшлункової залози внаслідок передчасної активації власних ферментів у вивідних протоках. У дорослих причиною цього захворювання найчастіше виступає надмірне вживання алкоголю, у дітей – патологія жовчовивідних шляхів. Ця хвороба характеризується так званою тріадою Мондора – метеоризмом, рясною блювотою та болем у животі.
Симптоми панкреатиту
Симптоми панкреатиту в дітей різняться залежно від віку. Однак існує ряд характерних ознак, за появи яких потрібно проявити пильність і обов'язково показати дитину лікареві:
- Гострий біль у животі, за якого дитині важко перебувати у вертикальному положенні. Біль може носити постійний або спастичний характер, мати різну локалізацію (залежно від запально-дистрофічного ураження голівки, тіла або хвоста підшлункової залози), зазвичай посилюється після прийому їжі, емоційного перенапруження.
- Здуття живота.
- Нудота, блювота, що не приносить полегшення.
- Погіршення апетиту.
- Порушення стільця.
- Підвищення температури тіла.
- Прискорення серцебиття.
Оскільки симптоми панкреатиту неспецифічні, тобто властиві не тільки йому, а й іншим захворюванням ШКТ, для підтвердження або спростування діагнозу обов'язково потрібно звернутися до лікаря.
Діагностика панкреатиту
Діагностика панкреатиту в дітей буває ускладнена, оскільки клінічні ознаки хвороби за хронічних форм зазвичай неспецифічні (біль, нудота, блювота, метеоризм). Для точного встановлення діагнозу педіатр або дитячий гастроентеролог після огляду та збору анамнезу може призначити такі лабораторні дослідження:
- Загальний аналіз крові. Дозволяє виявити наявність запального процесу в організмі та дізнатися рівень лейкоцитів.
- Біохімічний аналіз крові. Дає можливість виявити в крові підвищений рівень панкреатичних ферментів: амілази, ліпази, трипсину, еластази, а також глюкози крові.
- Аналіз на амілазу в сечі.
- Копрограма. Дозволяє розглянути неперетравлені часточки їжі, які свідчать про недостатнє вироблення ензимів підшлунковою залозою.
- УЗД органів черевної порожнини. Дає можливість достовірно візуалізувати розміри, структуру, контури, форму підшлункової залози, печінки та жовчовивідних шляхів, побачити порушення у їх роботі, діагностувати особливості кровообігу органів.
- Гастроскопія. Потрібна для уточнення або виключення супутнього запалення шлунка та дванадцятипалої кишки в результаті ретроградного закидання панкреатичного соку в ці органи травлення.
- Оглядова рентгенографія. Дозволяє побачити внутрішньопротокові камені, кальциноз підшлункової залози.
- КТ або МРТ. Допомагають діагностувати аномалії розвитку органа, а також кісти, новоутворення, вогнища деструкції панкреаса.
- За хронічного панкреатиту обов'язково призначають аналіз калу на фекальну еластазу, щоб оцінити зовнішню секреторну активність підшлункової залози.
Також, проводячи діагностику, лікар призначить дообстеження, якщо підозрює системне захворювання сполучної тканини, муковісцидоз, целіакію.
Методи лікування панкреатиту
Лікування дитини, хворої на панкреатит, здійснюється в умовах стаціонару. На сьогодні «голодна» дієта не вітається гастроентерологами. Призначається лікувальне харчування з першого дня.
Медикаментозне лікування зазвичай охоплює застосування знеболювальних препаратів, антисекреторних і спазмолітичних засобів, а також препаратів ферментів панкреаса. За суворими показаннями вводяться антибіотики, антигістамінні препарати, кортикостероїди та засоби, що поліпшують мікроциркуляцію. У рідкісних випадках, у разі прогресування панкреонекрозу або неефективності медикаментозної терапії, застосовується хірургічне лікування.
Наслідки панкреатиту
Зазвичай, якщо лікування було розпочате вчасно, панкреатит у дітей повністю виліковується. Ускладненнями панкреатиту можуть виступати перитоніт, плеврит, помилкова кіста, цукровий діабет.