Пахова грижа — це захворювання, що проявляється випинанням внутрішніх органів із черевної порожнини через паховий канал. Найчастіше через паховий канал виходять такі органи, як тонкий і товстий кишечник, сечовий міхур і придатки матки (яєчники) у дівчаток. Грижа може з'явитися в будь-якому віці, але новонароджені діти є однією з найбільш схильних до розвитку цієї патології віковою групою.
Зміст:
Причини виникнення пахових гриж
Існує безліч причин виникнення пахових гриж у дітей. Головними з них є: вроджені вади, слабкість, недорозвиненість м'язів і сполучної тканини стінки черевної порожнини, дефекти вагінального листка очеревини.
За наявності цих чинників, спонтанно або внаслідок фізичного напруження (сильний плач у грудному віці, підняття важких предметів старшими дітьми), різких рухів, постійних закрепів та інших причин, що викликають підвищення внутрішньочеревного тиску, і формуються різноманітні грижі.
Основна причина формування пахової грижі пов'язана з фізіологічним опущенням яєчка та проходженням його крізь паховий канал у хлопчиків і фіксацією круглої зв'язки матки в паховому каналі у дівчаток. Таким чином, виникає вроджена схильність до пахової грижі.
Види пахових гриж
Лікарі розрізняють кілька видів пахових гриж. У першу чергу слід сказати про те, що грижі бувають вродженими та набутими. Вроджена – це грижа, з якою дитина народилася. Вона утворюється під час вагітності або пологів. Набуті грижі виникають пізніше, в післяпологовому періоді.
Виділяють односторонні та двосторонні грижі. У разі односторонньої грижі випинання органів відбувається тільки через один паховий канал (такі грижі бувають ліво- або правосторонніми). Грижі одночасно з двох боків зустрічаються доволі рідко, характеризуються ураженням обох пахових каналів і є більш небезпечними, ніж односторонні.
У разі косої пахової грижі внутрішні органи виходять через внутрішнє пахове кільце безпосередньо через зовнішній паховий канал. Про прямі пахові грижі йдеться, коли грижове випинання виходить через внутрішню пахову ямку. Якщо існує декілька незалежних грижових утворень в одному паховому каналі, то такі грижі називають комбінованими (наприклад, у разі поєднання косої та прямої форм грижі).
Канатиковою грижа зветься, коли випинання розташоване на рівні сім'яного канатика. Пахово-мошонкова форма захворювання характеризується тим, що грижа частково розташована в мошонці. Діагноз грижі, що рецидивує ставиться в разі повторного виникнення хвороби (на жаль, жоден метод лікування не дає стовідсоткової гарантії запобігання рецидивам).
У практичній медицині всі грижі ділять на защемлені та незащемлені. Перший випадок є прямим показанням до ургентного оперативного втручання (порушення кровотоку в защемленому органі блискавично переходить у некроз тканин).
Симптоми пахових гриж
Пахові грижі досить прості в діагностиці, але слід пам'ятати, що часто вони можуть починатися майже безсимптомно, і це робить їх дуже небезпечними.
Найпоширенішими симптомами цієї патології є: видиме оку та відчутне на дотик випинання або припухлість в області паху. Дитина може скаржитися на біль, дискомфорт або ж, у дуже ранньому віці, плакати, кричати, болісно реагувати на дотики в цій області. Дуже важливою діагностичною ознакою виступає кашльовий симптом – зміна розміру та форми грижі під час кашлю. У разі виходу через паховий канал сечового міхура виникнуть проблеми з сечовипусканням.
Дуже небезпечні та неприємні симптоми розвиваються за наявності ускладнень хвороби. Защемлення грижі (неможливість повернення випнутих органів назад у черевну порожнину) – основне ускладнення гриж. Воно проявляється різким болем, нудотою, блювотою, закрепами, відсутністю відходження газів із кишківника, порушенням сечовипускання, підвищенням температури, загальною слабкістю.
Діагностика пахових гриж
Діагностика цього захворювання нескладна та загальнодоступна. Проводиться вона в кілька етапів. На першому етапі лікар оглядає пацієнта, дізнається про його скарги. Важливим чинником є огляд пацієнта в положенні стоячи та лежачи. Цього, зазвичай, досить, щоб запідозрити пахову грижу.
На наступному етапі для уточнення діагнозу лікарю можуть знадобитися результати ультразвукового дослідження області паху та всієї черевної порожнини.
Також для діагностики пахових гриж часто використовують такі методи досліджень, як іригоскопія, цистоскопія, цистографія. Вони допоможуть уточнити дані про те, які органи та в якому обсязі втягнуті в патологічний процес. У разі ускладнень не обійтися без загального та біохімічного аналізів крові, аналізу сечі.
Методи лікування пахових гриж
На жаль, єдиним ефективним методом лікування пахових гриж залишається оперативне втручання. У разі неускладнених форм захворювання операція може бути проведена в плановому порядку. Але якщо виникло защемлення грижі, то пацієнту необхідне хірургічне втручання в ургентному порядку.
Сьогодні в арсеналі лікарів є 5 видів хірургічних операцій, спрямованих на лікування пахових гриж:
- Операція за методом Ліхтенштейна з використанням спеціальної штучної сітки для зміцнення черевної порожнини в місці утворення грижі, у дітей практично не застосовується.
- Операція Трабукко – модифікована форма методу Ліхтенштейна з використанням сітки з особливого, дуже міцного та жорсткого матеріалу, у дітей не застосовується.
- Ендоскопічна герніопластика – малоінвазивне втручання, що проводиться під контролем спеціалізованого ендоскопічного обладнання. Такий підхід дозволяє мінімізувати всі ризики, пов'язані з операцією. Саме лапароскопія (ендоскопічна герніопластика) є методом вибору в сучасній хірургії пахових гриж.
- Обтураційна герніопластика – підвид ендоскопічної герніопластики, що дозволяє перекрити грижові ворота особливим сітчастим протезом.
- П'ятий вид операцій, який передбачає використання моноблочних імплантів із поліпропіленових матеріалів, у дітей не застосовується.
У разі діагностованої пахової грижі у дитини перевага віддається малоінвазивній хірургії. У деяких випадках проводять лапаротомні операції зі зміцненням пахового каналу за допомогою власних тканин. Таке лікування вимагає менших матеріальних коштів.
Оскільки хірургічне втручання рідко проводиться в терміновому порядку, треба пам'ятати деякі правила поведінки, спрямовані на профілактику виникнення ускладнень у період очікування операції. Потрібно уникати надмірних фізичних навантажень, не слід підіймати та переносити важкі предмети. І головне, не варто відкладати оперативне втручання – єдиний спосіб вирішення проблеми.
Наслідки пахових гриж
Багато хто думає, що пахова грижа – досить невинне захворювання. Але це не так. Небезпечним ускладненням пахової грижі є саме її защемлення!
Наявність грижі знижує фізичну та соціальну активність людини. Її несвоєчасне лікування може призвести до дуже неприємних наслідків. Більш того, іноді грижа несе серйозну загрозу життю хворого.
Пам'ятайте: життя ваших близьких у ваших руках! Не відкладайте візит до лікаря на потім.