Міжнародною федерацією акушерів і гінекологів розроблено нові підходи до визначення маткових кровотеч. Робочою групою цієї організації виключені з практичної медицини такі застарілі терміни, як метрорагія, поліменорея та дисфункціональна маткова кровотеча. В акушерстві та гінекології введено в дію нове визначення, яке замінює всі попередні.
Аномальна маткова кровотеча (АМК) — це порушення регулярності, тривалості та частоти менструацій, а також кількості виділеної крові.
Нормальний менструальний цикл містить у собі такі параметри:
- інтервал між менструаціями — 24–38 днів;
- тривалість менструації від 4,5 до 8 днів;
- кількість виділеної крові — 5–80 мл.
За наявності геморагічних виділень з матки, які не відповідають цим критеріям, говорять про аномальну маткову кровотечу.
В Україні спостерігається тенденція до збільшення числа пацієнток із цією патологією. Особливо ця ситуація торкнулася жінок репродуктивного віку. Згідно з останніми статистичними даними, за період 2008–2013 рр. кількість жінок дітородного віку з розладами менструального циклу збільшилася на 4,5% (з 10,52 до 11,02 випадки на 1000 жінок). Важливо підкреслити, що офіційна статистика не відображає реальної проблеми, яка на сьогодні наявна в нашій країні. Безліч жінок із кровотечами з матки не звертаються по спеціалізовану медичну допомогу. Дані про патологічний стан не вносяться в загальну базу, через що знижується достовірність результатів статистичних підрахунків.
Актуальність проблеми аномальних маткових кровотеч пояснюється ще й тим фактом, що цей симптом свідчить про наявність серйозної патології статевої системи у жінки, яка в майбутньому може трансформуватися в порушення репродуктивної функції.
Зміст:
Причини виникнення маткової кровотечі
Порушення менструального циклу — це симптом, а не окрема нозологія. Зазначений стан характерний для багатьох захворювань статевих органів або соматичної нервової системи. Серед вчених і лікарів, що практикують постійно виникали суперечки щодо причин, які провокують аномальні маткові кровотечі.
Результатом обговорення цієї патології робочою групою Міжнародної федерації акушерів і гінекологів стало створення нової актуальної класифікації причин АМК, які не пов'язані з вагітністю.
Вона містить у собі дві групи причин:
- Структурні (поліпоз, аденоміоз, лейоміома матки, гіперпластичні процеси в матці, злоякісні новоутворення).
- Неструктурні (коагулопатії, порушення овуляції, ураження ендометрія, ятрогенні причини і некласифіковані тригери).
Серед усіх чинників, що провокують АМК, домінують порушення роботи гіпоталамо-гіпофізарно-яєчникової системи. Дисбаланс статевих гормонів (рилізинг-факторів, ФСГ, ЛГ, пролактину, естрогену і прогестерону) супроводжується розладами овуляції, гіперплазією та іншими структурними змінами ендометрія.
Важливо виділити певні чинники ризику, які впливають на морфофункціональний стан репродуктивної системи жінки і можуть проявлятися аномальними матковими кровотечами:
- стреси;
- надмірне фізичне навантаження;
- аборти (гормональний стрес);
- вживання певних фармакологічних препаратів;
- погане харчування;
- наявність фонових захворювань;
- генетичні особливості.
Види маткової кровотечі
Сучасна класифікація містить у собі такі варіанти захворювання:
- Гостра аномальна маткова кровотеча — інтенсивна прогресуюча геморагія з матки, що виникла раптово і вимагає невідкладної медичної допомоги для її ліквідації.
- Хронічна аномальна маткова кровотеча — періодичні епізоди порушення регулярності, тривалості, обсягу та частоти менструації, які виникають протягом 6 останніх місяців та більше.
- Тяжка маткова кровотеча — надмірне виділення менструальної крові, яке супроводжується порушенням загального стану жінки і може спровокувати інші соціальні, психоемоційні та матеріальні проблеми.
Аномальні маткові кровотечі можна розділити на дві групи, кожна з яких вказує на характер причини патології:
- структурна (органічна) АМК, яка викликана морфологічними ураженнями статевих органів жінки;
- неструктурна (функціональна) АМК, яка виникає за різних системних захворювань.
Симптоми маткової кровотечі
Основний симптом аномальних маткових кровотеч — це ациклічні геморагічні виділення зі статевих органів, які відрізняються від звичайних менструацій. Оскільки ця ознака свідчить про наявність патології репродуктивної системи або іншого соматичного органу, то клініка патології досить варіабельна.
У разі виникнення кровотечі на тлі гормонального дисбалансу жінка може скаржитися на тривале порушення менструального циклу, дискомфорт або болісність унизу живота, затримку менструацій, психоемоційні розлади, безпліддя та ін.
У разі захворювань крові на перший план виходить підвищення загальної кровоточивості (наприклад, за ідіопатичної тромбоцитопенічної пурпури). Часто аномальні маткові кровотечі асоційовані з ураженням щитовидної залози, гіпертонічною хворобою, атеросклерозом. Відповідно, у таких пацієнток буде «індивідуальна» клінічна картина.
Масивна втрата крові провокує розвиток ряду симптомів, які суттєво погіршують загальне самопочуття жінки і свідчать про наявність постгеморагічної анемії:
- блідість шкірних покривів;
- головний біль;
- загальне нездужання;
- зниження працездатності;
- слабкість;
- нудота.
Важливо! Якщо за аномальної маткової кровотечі жінка відзначає такі ознаки, як безпричинна втрата ваги, пітливість, зниження апетиту (аж до повної відрази до певних продуктів харчування, особливо до м'яса), потрібно негайно звернутися до лікаря. Ці симптоми є такими, що насторожують і можуть вказувати на онкологічну причину кровотеч.
Діагностика маткової кровотечі
Діагностика АМК починається з ретельного збору анамнезу. Для гінеколога важливо з'ясувати такі моменти:
- методи контрацепції, що використовуються;
- наявність інфекційного ураження статевих органів;
- сексуальна активність пацієнтки;
- виключення вагітності та пов'язаних із нею ускладнень;
- репродуктивний потенціал (ймовірне безпліддя);
- наявність патології репродуктивних органів (полікістозні яєчники);
- соматичні захворювання (гіпотиреоз, порушення згортання крові);
- спадковий анамнез.
Під час фізикального огляду жінки в першу чергу виключають соматичні захворювання, які могли б спровокувати кровотечу. Оцінюється індекс маси тіла, характер шкірних покривів (особлива увага звертається на ознаки геморагічного синдрому), наявність гірсутизму або інших проявів гормонального дисбалансу, пальпується щитовидна залоза, вимірюється артеріальний тиск і пульс.
Гінекологічний огляд дозволяє виявити органічну причину та локалізацію джерела кровотечі. Він охоплює:
- огляд зовнішніх статевих органів, піхви та шийки матки за допомогою дзеркал;
- бімануальне дослідження;
- ректальне обстеження за підозри на кровотечу з прямої кишки або супутню патологію органу.
Лабораторна діагностика призначається всім жінкам з аномальною матковою кровотечею:
- загальний аналіз крові (виключення тромбоцитопенії, оцінка рівня еритроцитів і гемоглобіну);
- визначення рівня феритину (для визначення залізодефіцитної анемії);
- аналіз крові на хоріонічний гонадотропін (бета-одиниця) — виключення кровотечі, пов'язаної з вагітністю та її ускладненнями;
- аналіз крові на тиреоїдні гормони (Т3, Т4 і ТТГ) для визначення гіпотиреозу;
- аналіз крові на пролактин для визначення гіперпролактинемії;
- коагулограма призначається у разі важких маткових кровотеч, обтяженої спадковості або за підозри на гематологічне захворювання.
Інструментальні методи діагностики:
- трансвагінальне або трансректальне УЗД органів малого таза — високоінформативний метод діагностики, який дозволяє детально вивчити характеристики ендометрія, міометрія, будову придатків матки. За допомогою сонографії можна визначити структурні причини кровотечі (гіперплазію ендометрія, лейоміому, аденоміоз, поліпоз, злоякісні новоутворення);
- гістероскопія з прицільною біопсією проводиться в разі підозри на онкопатологію, а також жінкам, які належать до груп ризику (ожиріння, синдром полікістозних яєчників, цукровий діабет, колоректальний рак в анамнезі та ін.);
- діагностичне вишкрібання матки проводиться лише в разі неінформативності попередніх методів дослідження.
Методи лікування маткової кровотечі
Жінці з АМК призначають постільний режим і збалансоване харчування. Медикаментозне лікування цього стану проводиться відповідно до репродуктивних планів жінки.
Хірургічні методи лікування використовують у разі неефективності консервативної терапії, структурних змін статевих органів або за наявності протипоказань до застосування лікарських препаратів. Тактика гінеколога в разі гострої та хронічної кровотечі відрізняється.
Схема лікування гострої аномальної маткової кровотечі:
- Ліквідація станів, що загрожують життю (корекція АТ, ЧСС, частоти дихання і температури тіла).
- Медикаментозне лікування.
- Хірургічне лікування:
- резекція ендометрія;
- емболізація маткових артерій;
- гістеректомія;
- вишкрібання порожнини матки;
- специфічне оперативне втручання за органічної патології статевих органів.
Схема лікування хронічної аномальної маткової кровотечі:
- Усунення соматичного захворювання у профільного спеціаліста.
- Планова ліквідація структурної патології репродуктивних органів (лейоміоми, поліпів, злоякісного новоутворення) оперативним шляхом.
- Медикаментозна корекція анемії.
- Поліпшення якості життя пацієнтки, зниження обсягу кровотечі під час менструації.
Наслідки маткової кровотечі
Аномальна маткова кровотеча — це «сигнал» організму про наявність органічного або функціонального захворювання. У разі ігнорування цієї ознаки патологія може прогресувати і призвести до тяжких наслідків. Особливої уваги вимагає пухлина репродуктивних органів, для якої геморагічні виділення зі статевих органів можуть бути єдиним симптомом.
Наслідки маткової кровотечі:
- гостра постгеморагічна анемія;
- хронічна постгеморагічна залізодефіцитна анемія;
- гіповолемія (гіповолемічний шок).