Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Мастодинія

Мастодинія (масталгія) — це синдром, який містить у собі сукупність таких симптомів, як біль, тяжкість, нагрубання, набряклість, почервоніння в області молочної залози. Може бути як самостійним захворюванням, так і проявом передменструального синдрому, однією з ознак вагітності або початку статевого дозрівання у дівчаток. Згідно зі статистикою, у кожної жінки хоча б раз у житті виникав цей стан.

Причини виникнення

Часто жінки помічають прояви мастодинії в останній фазі менструального циклу. Це пов'язано з тим, що в цей період жіночий організм виробляє велику кількість естрогенів. Вони запускають в грудях проліферативні процеси, що викликають набряк і болісність молочних залоз. У більшості випадків із початком менструації всі симптоми зникають.

Однак мастодинія може вказувати і на дисплазію молочних залоз, отже, якщо ви помічаєте у себе характерні симптоми, не варто ними нехтувати. Тільки лікар може визначити справжню природу вашого стану.

Існує ряд чинників, що сприяють розвитку мастодинії:

  • гормональні сплески під час статевого дозрівання, менструації та клімаксу;
  • запальні процеси в молочній залозі;
  • травми або операції на грудях, зокрема пластичні;
  • пухлини молочної залози;
  • аборт або штучні пологи в анамнезі;
  • прийом оральних контрацептивів;
  • носіння тісної білизни, особливо за великого розміру грудей;
  • патології печінки та нирок, метаболічні порушення;
  • часті стреси та перевтома.

Види мастодинії

Залежно від причини виникнення мастодинію ділять на фізіологічну та патологічну. Фізіологічна мастодинія виникає на тлі природних процесів: вагітності, пубертату, менопаузи. Патологічна розвивається на тлі інших захворювань грудей.

За характером виникнення масталгія може бути циклічною та нециклічнию. Циклічна мастодинія безпосередньо пов'язана з менструальним циклом і здебільшого трапляється у молодих дівчат і жінок перед менструацією. Ациклічна властива жінкам старше 30 років, і пов'язана вона з запальними процесами, доброякісними утвореннями та різними аномаліями розвитку молочних залоз.

Симптоми мастодинії

Симптоми захворювання розрізняються за циклічної та нециклічної форми захворювання.

Для циклічної мастодинії характерні такі ознаки:

  • тягнучі, ниючі болі в грудях;
  • гіперчутливість сосків, відчуття дискомфорту при торканні;
  • набухання молочних залоз, збільшення розміру грудей;
  • локалізація симптомів зазвичай в обох грудях.

За нециклічної форми жінка відчуває такі симптоми:

  • біль у грудях, як правило, односторонній; може бути різної інтенсивності та тривалості;
  • виділення з соска;
  • почервоніння;
  • відсутня набухання та набряклості.

Діагностика

Першим етапом діагностики є огляд мамолога та пальпація грудей. Відвідування лікаря краще планувати на перші кілька днів після закінчення менструації. Крім огляду, призначається дослідження крові, яке показує кількість в організмі жінки статевих гормонів, і дає можливість підтвердити або спростувати гормональну природу мастодинії. Окрім цього, пацієнткам старше 40 років потрібно пройти УЗД і мамографію. За наявності в грудях новоутворень проводять біопсію з подальшим проведенням цитологічного аналізу матеріалу. Це дозволяє визначити тканинну або клітинну атипію в органі.

Методи лікування мастодинії

Лікування цього захворювання спрямоване на нормалізацію стану пацієнтки. Якщо прояви масталгії пов'язані з менструальним циклом, потрібно змінити режим харчування, зокрема, скоротити кількість споживаної солі та прянощів, відмовитися від алкоголю та продуктів, що містять кофеїн і включити в раціон продукти, багаті клітковиною. У раціоні повинні переважати продукти з великим вмістом вітамінів P і C. Важливо правильно підбирати натільну білизну: розмір бюстгальтера повинен відповідати розміру грудей, він не повинен тиснути або бути жорстким. Крім того, потрібно приділяти увагу своєму емоційному стану, намагатися менше нервувати, уникати негативних емоцій, оскільки молочні залози чутливо реагують на зміни настрою.

Медикаментозна сторона терапії полягає в призначенні препаратів, що регулюють гормональний фон жінки, а також протизапальних, заспокійливих і знеболювальних засобів, залежно від показань. Якщо першопричина незадовільного стану криється в пухлині, кісті або абсцесі, вдаються до хірургічного видалення новоутворення з подальшою відновлювальної терапією.

Наслідки мастодинії

У більшості випадків це захворювання повністю виліковується та не викликає ускладнень. Щойно жінка починає приймати препарати, призначені лікарем, біль зникає. Якщо причиною цього стану є новоутворення в грудях, наслідки залежать від їхньої специфіки та грамотності лікування.

Профілактика

Профілактичні дії мають бути спрямовані на таке:

  • Обов’язкове та правильне регулярне самообстеження.
  • Проходження УЗ-діагностики жінкам до 40 років і мамографії після 40 років 1 раз на рік.
  • Не відкладати візит до лікаря за появи перших симптомів, що насторожують.