Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Консервативне лікування фіброміом

Нині, в більшості випадків, гормональна терапія фіброміом застосовується як метод передопераційної підготовки, що дає змогу зменшити розміри пухлини на 30-50% і, відповідно, провести технічно менш складну операцію, або навіть переважити чашу терезів у бік органозберігальної операції (видалити лише міому, залишивши матку, і в такий спосіб зберегти дітородну функцію жінки).

Як остаточний пункт лікування лейоміоми, гормональна терапія - малоефективна, тому що після її припинення міома матки відновлює свій ріст, розміри та всі симптоми, від яких страждає якість життя жінки. Її застосування доцільне в таких ситуаціях

  • за небажання жінки оперуватися в передменопаузальному періоді;
  • розміри міоми менше ніж 12 тижнів (з розрахунком, що з настанням менопаузи міома регресує самостійно).

З цією метою розроблено кілька можливих режимів тривалої терапії антигонадотропінами:

  • Add-back - суть її в доповненні антигонадотропінів невеликими дозами естрадіолу.
  • On-off - почергова тримісячна терапія антигонадотропінами з тримісячними перервами (можливе застосування до 2 років).
  • Drow-back - високі дози антигонадотропінів протягом 8 тижнів, а потім знижені дози - протягом наступних 18 тижнів.

Для медикаментозного лікування фіброміом використовують:

  • агоністи гонадотропін-рилізинг гормону (трипторелін, бусерелін, гозерелін, лейпрорелін) - пригнічують функцію яєчників, спричиняючи зменшення розмірів фіброміоми до 50%;
  • антигонадотропіни (даназол, гестринон) - маючи антиестрогенний і антипрогестероновий ефект, вони спричиняють тимчасову аменорею (відсутність місячних), тобто купірують один з основних симптомів міоми, але при цьому вона не зменшується в розмірах;
  • антипрогестагени (міфепристон);
  • гестагени - їхнє застосування виправдане в разі поєднання лейоміоми матки і гіперплазії ендометрія.

Хірургічне лікування міоми матки

Показаннями до оперативного лікування фіброміоми є:

  • розміри міоми більше ніж 12 тижнів вагітності;
  • маткові кровотечі, які призводять до анемізації;
  • швидке зростання пухлини (на 4 тижні за 6-12 міс.);
  • субмукозна лейоміома;
  • некроз фіброматозного вузла;
  • міома матки в постменопаузальному віці, яка продовжує рости або не регресує;
  • лейоміома, яка розташована біля маткової труби і є причиною безпліддя.

Консервативне хірургічне лікування лейоміоми матки - енуклеація фіброматозного вузла

Консервативна міомектомія проводиться у жінок до 40 років. Ця органозберігаюча операція дає змогу жінці продовжити репродуктивну функцію.

У разі субсерозного або інтрамурального розташування фіброміоми можливий лапаротомічний (через розріз передньої черевної стінки) або лапароскопічний шлях (під контролем оптики через три маленькі розрізи по 1-3 см). При розмірах фіброміоми 2-5 см кращим є другий, оскільки травматизм цієї методики менший, і жінка швидше відновлюється.

У разі субмукозного (підслизового) розташування міоми можливе видалення вузла гістероскопічно (ендоскопічний метод у гінекології, за допомогою якого можна оглянути порожнину матки та під контролем зору проводити необхідні операції в порожнині матки).

На жаль, після міомектомій у 30 % випадків виникають рецидиви, оскільки в ураженій міомою матці можуть виявитися інші «зародки» фіброміом.

Радикальне хірургічне лікування фіброміоми матки - гістеректомія (надпіхвова ампутація матки або екстирпація матки)

Гістеректомію найчастіше роблять жінкам після 40 років. Екстирпація відрізняється від надпіхвової ампутації тим, що під час неї жінці видаляють і шийку матки. Можливий так само, як і під час міомектомії, лапаротомічний або лапароскопічний шлях, хоча технікою останнього володіють поки що мало фахівців.

Емболізація маткових артерій (ЕМА)

Емболізація маткових артерій вперше була застосована 1979 року для зупинки маткової кровотечі. Для лікування фіброміоми використовується з 90-х років ХХ століття.

Операція полягає в перекритті току крові в судинах, що забезпечують фіброміому матки. Кровотік у здорових тканинах матки страждає набагато менше через складну систему кровопостачання матки.

Виконують емболізацію маткових артерій ендоваскулярні хірурги.

Процедура полягає в пункції стегнової артерії і введенні через неї, під рентген-контролем, катетера діаметром 1,5 мм у праву і ліву маткові артерії. Через цей катетер у маткові артерії вводять речовину полівініл-алкоголь (ПВА), яка і блокує потік крові до фіброми матки. У результаті, міома матки зменшується в розмірах до 75 %. Ефективність методу досягає 98%.

ФУЗ-абляція міоми матки термічна

ФУЗ-абляція - неінвазивний метод лікування фіброміоми матки, який полягає у випаровуванні лейоматозного вузла шляхом направлення на нього ультразвукового променя. Фокусування на місце локалізації вузла здійснюється лікарем за допомогою МРТ.

Лапароскопічна коагуляція (міолізис) з використанням Nd:YAG лазера.

Міолізис - абсолютно новий метод консервативної міомектомії. Шляхом лапароскопії Nd-YAG-лазером або біполярною голкою роблять багато проколів у міомі під кутом 90 градусів до поверхні матки. Лазерна або електроенергія призводить до коагуляції тканини фіброматозного вузла, порушення його кровопостачання і денатурації білків. Агоністи гонадотропін-рилізинг гормону, що застосовуються перед операцією, збільшують ефект процедури.