Кіста яєчника - це утворення, яке виникає в яєчнику жінки, має форму міхура або мішечка, заповненого рідким вмістом. Лікарі класифікують кісту яєчника як пухлиноподібне захворювання, тож варто бути пильними, адже воно не лише може спричиняти порушення менструального циклу, болючі відчуття, безпліддя, а й переродитися у злоякісне новоутворення (рак) яєчника, хоча це буває дуже рідко.
Причини виникнення кісти яєчника
Кісти яєчника утворюються внаслідок накопичення рідини в преформованих порожнинах і за рахунок цього збільшуються в розмірі. Чому це відбувається, достеменно не відомо, вчені висувають теорії про вплив порушення гормонального фону та запальних процесів у жінок, але на виникнення кісти можуть впливати й інші чинники.
Фактори ризику розвитку кісти яєчника:
- захворювання ендокринної системи;
- відсутність вагітності у жінок репродуктивного віку;
- перенесені аборти.
Різновиди кісти яєчника
Кісти можна розділити на дві підгрупи - безпечні та патологічні. Безпечним є лише один вид кіст, їх називають функціональними.
Функціональні (фолікулярні, лютеїнові) кісти утворюються з таких нормальних структур яєчника, як фолікул і жовте тіло.
- Фолікулярна кіста утворюється в тих випадках, коли овуляція не відбулася, але фолікул продовжує рости, відбувається, так би мовити, «перезрівання» фолікула без його розриву. Структурно такі кісти однокамерні, гладкостінні та наповнені прозорим вмістом.
- Лютеїнові кісти (кісти жовтого тіла) утворюються внаслідок накопичення надлишкової рідини в жовтому тілі - структурі, яка утворюється після овуляції. Причинами виникнення лютеїнової кісти можуть бути запальні процеси або порушення лімфо- та/або кровообігу в жовтому тілі. Структурно вони відповідають будові жовтого тіла, містять гранульозні та тека-лютеїнові клітини, тонкостінні зі світлим або геморагічним (кров'янистим) вмістом.
Функціональні кісти існують недовго (близько 2-3 місяців) і нерідко самостійно зникають.
Патологічні кісти бувають різними і виникають унаслідок порушення гормонального балансу. Деякі з них можуть спричинити ускладнення і потребувати медикаментозного лікування і навіть хірургічного втручання.
- Ендометріоїдні кісти («шоколадні кісти», ендометріоми) виникають унаслідок ендометріозу яєчників, тобто розростання ендометрія (різновид ендотелію - верхнього шару слизової оболонки матки) в середині яєчників. Щомісяця невелика кількість крові, що виділяється з вогнища ендометріозу, потрапляє в яєчник і призводить до утворення в ньому порожнини, заповненої кров'ю. З часом кров згущується, темніє і стає схожою за консистенцією на рідкий шоколад, тому їх часто називають «шоколадними» кістами.
- Геморагічна кіста формується, коли всередині жовтого тіла або фолікула відбувається розрив судини.
- Дермоїдна кіста (тератома) буває вродженою, тому досить часто трапляється в підлітковому віці, коли в дівчаток починається статеве дозрівання. Порожнина дермоїдної кісти заповнюється тканинами, які не характерні для яєчників, наприклад, шкірою або навіть кістковою тканиною.
- Лютеїнома вагітності розвивається у вагітних жінок із лютеїнових клітин і залежить від рівня хоріонічного гонадотропіну. Іноді може розвиватися в III триместрі вагітності та досягати значних розмірів (10-15 см). Її виявляють під час кесаревого розтину, при цьому яєчники не видаляють, а проводять резекцію для гістологічного дослідження. З припиненням вагітності та зниженням рівня гормонів лютеїноми самостійно зазнають зворотного розвитку.
- Запальні кісти є наслідком запального процесу в яєчниках і маткових трубах.
- Дизонтогенна кіста формується внаслідок неправильного розвитку яєчника під час статевого дозрівання.
- Синдром полікістозних яєчників спостерігається, коли в обох яєчниках утворюється велика кількість кіст.
Дермоїдні та ендометріальні кісти завжди розглядаються лікарями окремо, адже такі новоутворення можуть формуватися не тільки в яєчниках. Вони небезпечні через можливість злоякісного переродження.
Симптоми кісти яєчника
Часто ця патологія протікає безсимптомно і її діагностують випадково.
Ознаки кісти:
- дисфункціональні маткові кровотечі (будь-які виділення крові з матки, не пов'язані з менструацією);
- порушення менструального циклу;
- тягнучі болі внизу живота, особливо під час фізичних навантажень;
- проблеми із сечовипусканням;
- сильні менструальні болі;
- неприємні відчуття під час статевого акту;
- збільшення живота (буває тільки при великих кістах).
Діагностика та обстеження при кісті яєчника
Обстеження починають з гінекологічного огляду, який проводять за порожнього сечового міхура і прямої кишки, при цьому можна виявити пухлиноподібні утворення в яєчниках, маткових трубах і ділянці малого таза. Під час бімануального обстеження кісту можна виявити тільки тоді, коли вона перевищує фізіологічні розміри яєчника.
Наступним методом дослідження є УЗД, на якому можна оцінити розташування, розмір кісти, її форму, товщину капсули, наявність і консистенцію вмісту.
Високоточним методом дослідження є КТ (комп'ютерна томографія) або МРТ (магнітно-резонансна томографія), що дає змогу виявити утворення розміром до 1 см.
Лікування кісти яєчника
У лікуванні кісти яєчника є два підходи: консервативний і хірургічний.
Консервативну (медикаментозну) терапію застосовують для зменшення і припинення росту кісти, з цією метою використовують гормональні контрацептиви. Якщо ця тактика не дає результатів протягом 2-3 менструальних циклів, то переходять до хірургічного лікування.
Хірургічне (оперативне) лікування
У жінок репродуктивного віку з кістами, що проявляються болями і порушенням функції яєчників без ознак злоякісності, можна виконувати пункцію і аспірацію під контролем УЗД. У всіх інших випадках показана лапароскопічна операція з видалення кісти з максимальним збереженням здорової тканини (у жінок репродуктивного віку) і з подальшим цитологічним (гістологічним) дослідженням.
Можливі ускладнення кісти яєчника
Апоплексія
Перекрут ніжки кісти (апоплексія) призводить до порушення її кровопостачання та некрозу, є причиною подальшого розвитку перитоніту (запалення очеревини). Симптоми перекруту дуже схожі на симптоми апендициту, тому лікарі мають бути особливо уважними під час постановки діагнозу.
Нагноєння кісти
Супроводжується підвищенням температури тіла і болісними відчуттями внизу живота.
Розрив капсули кісти
Проявляється раптовими гострими ріжучими болями внизу живота, які супроводжуються внутрішньою кровотечею і можуть призвести до шоку.
Злоякісне переродження
Переродження в злоякісну пухлину є найбільш несприятливим ускладненням. Після постановки діагнозу рак яєчників до кінця першого року не доживають 10-30% жінок.
Усі ускладнення кісти яєчника потребують негайного хірургічного лікування.
Профілактика кісти яєчника
Оскільки кісти часто є безсимптомними, єдиним методом запобігання ускладненням є регулярний гінекологічний огляд. Відвідування лікаря та аналіз ключових показників організму дасть змогу виявити патологію яєчників вчасно та обрати найкращий метод лікування.