Кіста бартолінової залози — це один із різновидів ретенційних кіст. Ретенційні кісти утворюються в порожнині різних залоз у результаті порушення відтоку їх вмісту (секрету). Бартолінова залоза — це парний орган, який розташований приблизно на 4 і 8 годин умовного циферблата на внутрішній поверхні великих статевих губ. Цей орган виробляє мукоїдний секрет, який підтримує фізіологічну вологість слизової піхви. Цей секрет виділяється через вивідну протоку, яка відкривається біля дівочої пліви.
Внаслідок обтурації протоки бартолінової залози відтік секрету зменшується або припиняється зовсім, він починає накопичуватися і розтягувати канал, у результаті чого утворюється кіста.
Зміст:
Причини виникнення кісти бартолінової залози
Однією з причин виникнення патологічного новоутворення є запалення бартолінової залози, яке називається бартолінітом і в більшості випадків має хронічний характер. Причиною запального процесу найчастіше є інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ): мікоплазмоз, трихомоніаз, уреаплазмоз, хламідіоз та ін. Також бартолініт може виникнути внаслідок ураження залози неспецифічною патогенною флорою (стафілокок, стрептокок, кишкова паличка).
Гінекологічні операції, травми, погана інтимна гігієна, носіння тісної та незручної нижньої білизни також можуть стати причинами виникнення цього новоутворення.
Симптоми кісти бартолінової залози
Невелике неускладнене утворення не викликає дискомфорту і часто виявляється гінекологом лише під час чергового профілактичного огляду. Для неускладненої кісти характерні такі ознаки:
- Новоутворення округлої форми.
- Під час пальпації кіста безболісна, рухлива, шкіра над нею незмінена.
- Вміст кісти — тягучий сіруватий прозорий секрет.
- Новоутворення локалізоване в нижній ділянці великої статевої губи, ближче до анусу.
- Під час огляду відначається набряк великої статевої губи з боку ураження, статева щілина асиметрична.
- Великі кісти викликають дискомфорт під час руху.
Сприятливий перебіг може ускладнитися за рахунок приєднання вторинної інфекції. У цьому випадку кіста може загноїтися. У такій ситуації клінічна картина зміниться і виникнуть такі симптоми:
- Підвищення температури до 38–40°С, озноб, виражена слабкість, втома, головний біль, нудота.
- Новоутворення збільшується в розмірах, воно напружене, болісне під час пальпації, можлива флуктуація.
- Вміст кісти гнійний.
- Статеві губи набряклі, особливо з боку ураження, шкіра гіперемована, гаряча на дотик.
- Характерне збільшення пахових лімфовузлів.
Діагностика кісти бартолінової залози
Основним методом діагностики є огляд гінеколога, після якого лікар призначить додаткові лабораторні та інструментальні дослідження, залежно від ситуації:
- мазок на флору;
- аналіз на цитологію;
- бактеріологічний посів виділень із піхви та вмісту кісти з антибіотикограмою;
- діагностична пункція з біопсією;
- полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) на ІПСШ.
Лікування кісти бартолінової залози
Якщо кіста невеликого розміру, не викликає дискомфорту та ускладнень, відсутня тенденція до зростання, тактика лікування буде полягати в динамічному спостереженні або, за бажанням пацієнтки, у видаленні утворення.
Якщо ж новоутворення великого розміру, викликає дискомфорт під час руху або ускладнилося, вдаються до обов'язкового оперативного втручання. Хірургічні методи в різних ситуаціях будуть різними:
- Встановлення word-катетера. Суть маніпуляції полягає в тому, що лікар виконує невеликий розріз і видаляє вміст кісти. Після цього вводить катетер зі спеціальним балоном, який наповнює рідиною для тампонади порожнини. Катетер залишають у середньому на 5 тижнів, за цей час формується новий канал бартолінової залози.
- Марсупіалізація кісти. Порожнину кісти розкривають, і краї її капсули підшивають до слизової оболонки. Це оперативне втручання дозволяє налагодити відтік секрету.
- Лікувальна пункція кісти — прокол голкою з аспірацією вмісту. Цей метод використовують, якщо основну операцію провести тимчасово неможливо.
- У разі нагноєння кісти проводять розтин гнійного вогнища, видалення патологічного вмісту та всіх нежиттєздатних тканин, після чого встановлюють дренаж.
- Екстирпація (видалення) залози проводиться в разі частих рецидивів.
Для лікування ускладненої кісти на додаток до хірургічного втручання призначають антибіотикотерапію. Незалежно від методу лікування, додатково призначають різні фізіотерапевтичні процедури.
Наслідки кісти бартолінової залози
Невеликі кісти в деяких випадках можуть спонтанно самовилікуватися. В разі оперативного втручання прогноз неоднозначний, оскільки у будь-якому випадку існує ризик рецидиву, проте в більшості випадків результат лікування позитивний.
Без адекватного лікування можливі ускладнення внаслідок приєднання вторинної інфекції, наприклад, запалення та нагноєння кісти з утворенням абсцесу. Рідко можливе переродження кісти в рак бартолінової залози.
Профілактика кісти бартолінової залози
Щоб запобігти появі кісти бартолінової залози, жінці необхідно дотримуватися деяких нескладних правил:
- проходити регулярні профілактичні огляди у гінеколога;
- приділяти належну увагу інтимній гігієні;
- носити зручну нижню білизну (якщо можливо, виключити стринги);
- виключити випадкові статеві зв'язки;
- звести до мінімуму використання щоденних гігієнічних прокладок.