Грип — це респіраторне захворювання, яке викликають різноманітні серотипи вірусу грипу. Воно супроводжується запаленням дихальних шляхів та інтоксикацією. У дітей грип разом з іншими ГРВІ — дуже поширені явища, що пов’язано з особливостями дихальної системи та низькою активністю імунітету. За неправильного лікування та відсутності необхідних заходів хвороба може призводити до тяжких ускладнень.
Зміст:
Причини виникнення грипу
Причиною виникнення є вірус грипу людини, який належить до сімейства Orthomyxoviridae.
Характеристика збудника
Вірус — це біологічна частка, яка не може самостійно розмножуватися. З цією метою вона використовує клітини господаря. Для ефективного проникнення в них збудник озброєний двома видами так званих шипів. За хімічною структурою це глікопротеїди H (гемаглютинін) і N (нейрамінідаза). Вони мають різні комбінації, що обумовлює специфічність того чи іншого штаму вірусу. Наприклад, людину вражають збудники, які мають на поверхні H1, H2 і H3 (різновиди гемаглютиніну) і N1, N2 (підвиди нейрамінідази).
Кількість варіацій поверхневих глікопротеїдів дуже велика, що й обумовлює сезонність спалахів грипу. Імунна система в разі проникнення інфекції запам'ятовує лише одну комбінацію, але через рік з'являється новий штам з іншою антигенною структурою, тому організм не готовий до боротьби з нею.
Механізм передачі та патогенез
Джерело зараження — хвора людина. Вона виділяє вірус у період розпалу хвороби, а також на етапі одужання. У дітей вірусоносійство триває довше, що і зумовлює більший ризик передачі збудника в дитячих садках, школах та інших організованих колективах. Частіше за інших хворіють діти у віці 1–14 років. До 6 місяців дитина захищена, оскільки в цей період вона отримує антитіла разом з молоком матері.
Під час чхання або кашлю частинки вірусу потрапляють у повітря у вигляді аерозолю. Шлях передачі — повітряно-крапельний. Дитина вдихає заражене повітря, і вірус потрапляє в дихальні шляхи. Там він фіксується на слизовій оболонці, проникає в клітини і починає інтенсивно розмножуватися. Потім виникає запалення трахеї та бронхів. При цьому клітини гинуть, виділяючи продукти власного розпаду, які діють на організм як токсини, всмоктуючись у кров. Вірусні частинки самовідтворюються в геометричній прогресії, величезна їх кількість призводить до важкої інтоксикації та катаральних змін у слизовій оболонці дихальних шляхів.
Також збудник грипу провокує зниження тонусу судин, підвищення їх ламкості, збільшення ймовірності кровотеч. Погане кровопостачання стає причиною ураження внутрішніх органів: печінки, нирок, мозку та його оболонок. Вірус пригнічує імунну систему людини, зменшуючи активність нейтрофілів, що ускладнює перебіг хвороби.
Види грипу
Збудник класифікують на роди А, В і С. Вони відрізняються один від одного структурою антигенів (чужорідних для організму білків) і активністю:
- Тип А. Вражає людей, птахів і деяких ссавців. Його особливістю є висока варіабельність генної структури. Це обумовлено тим, що в одному організмі можуть перехрещуватися представники різних штамів. Така здатність призводить до підвищеної виживаності збудника та збільшення його вірулентності. Саме тип А та його підтипи А1 і А2 стають причиною епідемій і пандемій.
- Тип В. не настільки небезпечний, оскільки інтенсивність мутацій генів і ймовірність схрещувань набагато менша. Однак епідемії грипу типу В виникають 1 раз на 4–5 років.
- Тип С. найменш мінливий за генетичною структурою. Вражає людей і свиней. Виникнення епідемій для цього серотипу не характерне, однак він стає причиною спалахів інфекції в дитячих колективах.
Симптоми грипу
Залежно від симптоматики розрізняють типову й атипову форми грипу.
Типова форма
Основні ознаки типової форми грипу — це інтоксикація та катаральні (запальні) зміни в дихальних шляхах. Інкубаційний період триває, в середньому, один день. Хвороба має гострий початок, який супроводжується різким підйомом температури до 38–39°С та більше. З'являється озноб, який незабаром переходить у почуття жару. Хворий відчуває слабкість, загальне нездужання, а також головний біль, який локалізується переважно в лобовій та скроневій області. Дитину турбує світлобоязнь, біль у м'язах і суглобах, підвищена пітливість. Спостерігається порушення сну. У тяжких випадках перераховані вище ознаки поєднуються з блювотою та пригніченням свідомості.
Температура зазвичай корелює з тяжкістю грипу:
- легкий ступінь — лихоманка до 38°С;
- середній ступінь — до 39°С, симптоми виражені помірно;
- тяжкий ступінь — лихоманка вище 39°С, критичне порушення стану організму.
У деяких випадках тяжкість грипу не відповідає температурі.
Деякі автори окремо виділяють гіпертоксичну форму грипу як швидко прогресуючий варіант інфекційного захворювання з геморагічним і судомним синдромом.
Гіпертермія триває 3–5 днів. У цей період можна звернути увагу на почервоніння обличчя та ціаноз (посиніння) губ. Характерною особливістю грипозної інфекції є ін'єкція судин очей — чітка візуалізація судинної сітки.
Одночасно з інтоксикаційним синдромом у процес втягуються дихальні шляхи, і розвивається ринофарингіт, ларингіт, трахеїт або бронхіт. Сухість і першіння в горлі — класичні прояви катарального запалення. При цьому діти відзначають біль за грудиною і виснажливий сухий кашель, з'являється закладеність носа без нежитю.
Атипова форма
Найчастіше атипова форма перебігає за гіпертоксичним типом. Тут на перше місце виступає системний вплив вірусу грипу та токсинів. З'являються неврологічні (запаморочення, судоми, втрата свідомості) та геморагічні (носові кровотечі, блювота «кавовою гущею», поява крові в сечі) симптоми. Також страждає серцево-судинна система: пульс прискорюється або сповільнюється, артеріальний тиск падає, в серці вислуховуються шуми.
Вікові особливості
- Грип до першого року життя. Хвороба починається з помірної лихоманки, яка поступово наростає. Симптоми інтоксикації відсутні або проявляються не так виражено. Шкіра стає блідою, дитина відмовляється від годування грудьми. Катаральні явища (нежить, закладеність носа) виражені помірно. Незважаючи на мізерність клінічної картини, грип у цьому віці вкрай небезпечний, оскільки легко ускладнюється пневмонією або отитом.
- Грип у дітей після року. Хвороба перебігає важко, з розвитком значної інтоксикації, ураженням легенів, мозку та його оболонок.
Діагностика дитячого грипу
Діагностика грипу в дітей охоплює:
- Збір анамнезу та огляд. Під час епідемії легко встановити грип у дитини, оцінивши перераховані вище симптоми, наявність інтоксикаційного синдрому, підвищення температури, а також запалення верхніх дихальних шляхів.
- Загальний аналіз крові. За рахунок пригнічення імунітету відбувається зменшення числа нейтрофілів. Паралельно з цим підвищується кількість лімфоцитів, які борються з вірусною інфекцією.
- Загальний аналіз сечі дає картину про стан нирок, щоб лікар міг виключити нефрит.
- Біохімічний аналіз крові призначається за підозри на ураження печінки.
- Рентген органів грудної порожнини дає можливість оцінити стан легенів, виключити або підтвердити пневмонію.
- Виявлення антигенів вірусу в змивах носоглотки за допомогою експрес-методів (імунофлюоресценція або імунохроматографія).
- Електронна мікроскопія мазків з антигенами вірусу, міченими антитілами.
- Серологічні методи (реакція гемаглютинації або зв'язування комплементу) виявляють антитіла до збудника в сироватці крові.
Методи лікування грипу
Госпіталізація у стаціонар необхідна дітям із тяжкими формами грипу, а також у разі неможливості ізолювати дитину від членів сім'ї. Раціон слід скорегувати: рекомендовано віддавати перевагу легкозасвоюваним продуктам (каші, супи, дієтичні види м'яса). Рясне пиття допоможе дитині швидше впоратися з токсинами. Замість звичайної води краще давати теплі компоти, морси, чай.
Медикаментозне лікування полягає в призначенні противірусних, протизапальних препаратів, дезінтоксикаційної терапії, судинозвужувальних назальних крапель, залежно від віку дитини та тяжкості прояву симптомів.
Наслідки грипу
Через складний патогенез вірус грипу може викликати ускладнення з боку внутрішніх органів:
- з боку дихальної системи: пневмонія, набряк легенів, набряк голосових зв'язок;
- з боку серцево-судинної системи: міокардит, ендокардит, аритмія;
- з боку ЛОР-органів: гострий синусит, фарингіт, тонзиліт, отит;
- з боку нервової системи: менінгіт, набряк мозку, радикуліт, невралгія.
Щоб уникнути подібних ускладнень і зберегти здоров'я дитини, звертайтеся вчасно по медичну допомогу. Ви можете записатися в клініку Into-Sana та проконсультуватися з досвідченими фахівцями з будь-якого питання.