Гіперплазія слизової оболонки матки, або гіперплазія ендометрія, - один із найчастіших гістологічних діагнозів у жінок у менопаузальному та постменопаузальному періодах. Фактично відбувається збільшення кількості клітин ендометрія.
Причини гіперплазії ендометрія
Основною причиною вважається підвищений вміст естрогену. Естрогени - жіночі статеві гормони, які можуть надходити як ззовні, так і вироблятися в організмі в надмірній кількості (він може виділятися нормальними клітинами, наприклад, жировими, або патологічними - клітинами пухлини яєчника).
Ґрунтуючись на детальному гістологічному дослідженні, відрізняють гіперплазію:
- типову - не містить атипових клітин;
- атипову - зустрічаються атипові клітини, що вважається передраковим станом.
До факторів ризику розвитку гіперплазії ендометрія належать:
- вік старше 35 років;
- пізнє настання менопаузи;
- нерегулярний менструальний цикл;
- наявність великої кількості статевих партнерів;
- хронічні захворювання жіночих статевих органів;
- операції на матці та придатках в анамнезі;
- аборти;
- вживання гормональних препаратів;
- гіперплазія матки у родичів першої лінії (мама, сестра);
- ожиріння;
- декомпенсований цукровий діабет;
- високий артеріальний тиск;
- захворювання ендокринної системи;
- ослаблений імунітет.
Симптоми гіперплазії ендометрія
За гіперплазії ендометрія менструальний цикл стає нерегулярним, його тривалість збільшується, а проміжки між менструаціями скорочуються. Під час менструації збільшується об'єм крові, що виділяється (у нормі не має бути більше 80 мл), можуть бути мажучі виділення перед або після менструації. У такої пацієнтки можуть бути міжменструальні кровотечі - метрорагії.
Якщо жінка в клімаксі, будь-яку кровотечу вважатимуть симптомом гіперплазії, вони можуть супроводжуватися неприємними відчуттями і навіть болем.
З іншого боку, в клімактеричному періоді гіперплазія може бути і зовсім безсимптомною, тому в будь-якому віці необхідно регулярно проходити гінекологічний огляд.
Діагностика гіперплазії ендометрія
Для встановлення діагнозу необхідний детальний збір анамнезу пацієнтки, гінекологічний огляд у дзеркалах і додаткові методи дослідження.
1. За допомогою УЗД можна оцінити розмір ендометрія, його товщину, наявність поліпів, кіст у порожнині матки. Для правильної оцінки має проводиться в один і той самий день циклу.
2. Загальний і біохімічний аналіз, аналіз крові на гормони допоможуть знайти причину і підтвердити підвищений вміст естрогенів.
3. Гістероскопія проводиться за допомогою спеціального ендоскопічного датчика, якийдає змогу побачити ендометрій, оцінити його щільність, рівномірність, взяти ділянку на гістологічне дослідження.
4. Без гістології постановка діагнозу гіперплазії неможлива. Для неї необхідно провести біопсію - спеціальною щіточкою береться невелика ділянка тканини і відправляється на дослідження патологу. Відбір неможливий під час кольпіту, вульвовагініту та інших запалень органів малого таза.
5. За допомогою КТ і МРТ проводять диференціальну діагностику з іншими захворюваннями органів малого таза.
Лікування гіперплазії ендометрія
Лікування залежить від типу гіперплазії, супутніх захворювань, віку жінки, її бажання завагітніти в майбутньому.
Існує два варіанти лікування: консервативне та хірургічне.
Консервативне лікування проводиться шляхом придушення підвищеного рівня гормону - естрогену, такого ефекту можна досягти кількома шляхами:
1. Прийом оральних контрацептивів. Їх варто приймати з першого дня циклу протягом 21 дня в один і той самий час доби. Потім робиться перерва 7 днів на менструацію і таблетки приймають знову. Таких циклів лікар призначає від трьох до шести, після чого проводиться повторне дослідження. Призначення цих препаратів можливе тільки після консультації з лікарем.
2. Встановлення внутрішньоматкової спіралі. Після встановлення в матку спіраль виділяє гормони, що пригнічують вплив естрогенів. Плюсом цього методу є відсутність необхідності приймати препарати щодня, але її встановлення потребує спеціальних навичок і досвідченого гінеколога.
3. Прийом гестагенів - препаратів, протилежних естрогенам за дією.
Якщо гормональне лікування з якоїсь причини не підходить, то вдаються до хірургічного - видалення матки, або гістеректомії. Можливе проведення цієї операції як лапароскопічно (через три невеликі отвори на черевній стінці), так і лапаротомічно (розріз у кілька сантиметрів від лобкового симфізу до пупка). Найчастіше цю процедуру проводять жінкам, які вже народжували, але іноді потрібне її проведення і в молодих дівчат.
Можливі ускладнення гіперплазії ендометрія
Недолікована атипова гіперплазія ендометрія може переродитися в злоякісну пухлину - рак ендометрія. Це загрожує порушенням фертильних функцій, видаленням матки та навіть летальним результатом.
На жаль, на сьогоднішній день не існує методик скринінгу гіперплазії ендометрія, тому важливо під час кожного відвідування гінеколога проводити УЗД матки і придатків. Товщина ендометрія не повинна перевищувати норму в даний день циклу.
До обов'язкового регулярного УЗД мають вдаватися жінки, які приймають гормональні препарати після перенесеного раку грудей або з інших причин.