Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Фригідність

Міцні відносини подружньої пари ґрунтуються не тільки на довірі, розумінні одне одного і симпатії. Усі чудово розуміють, що для довготривалого і гармонійного союзу жінки та чоловіка секс має велике значення, хоча не всім вистачає сміливості говорити про це вголос. Сексуальна дисфункція — це серйозна проблема, яка часто залишається без уваги. Одні пари замовчують про свої «постільні справи», інші – шукають втіху на стороні. Тому сексуальна незадоволеність часто стає причиною психічних розладів, тривожності, зниження працездатності та розриву відносин.

Як не дивно, але сексуальна дисфункція значно частіше зустрічається у представниць жіночої статі. Річ у тому, що аналогічна ситуація у чоловіків викликає еректильні розлади, які важко приховати. Тому вони не зволікають з вирішенням цієї проблеми. Жінки у більшості випадків не видають свій маленький «секрет», і факт статевої холодності та незадоволеності ретельно приховують завдяки своїм акторським здібностям.

Відсутність насолоди від статевого акту, знижене лібідо та інші статеві розлади раніше не обговорювалися в такому масштабі, як це відбувається тепер. На сьогодні в суспільстві широко став використовуватися термін «фригідність», але далеко не всі розуміють його справжнє значення. Фригідність — це відсутність статевої ініціативності, зниження насолоди від статевого акту, розлад сексуального потягу до протилежної статі, оргазмічна дисфункція та постійні болі під час статевого акту.

Причини виникнення фригідності

Основні причини таких станів можна розділити на декілька груп:

  • Психологічні чинники. Невпевненість у собі, перенесена психічна травма особливості виховання, постійний стрес, проблеми на роботі, «синдром домогосподарки» (коли жінка стверджує, що їй не до сексу, хоча насправді – кого вона обманює?) часто стають панівними в житті жінки, що й призводить до статевої холодності.
  • Гормональні. Головними «гормонами сексуальності» є естроген і тестостерон (останній більш актуальний для чоловіків). В умовах дефіциту естрогену (при деяких гінекологічних захворюваннях, у період вагітності, лактації, у клімактеричному віці) істотно знижується лібідо, сексуальна мотивація, бажання.
  • Хронічні соматичні захворювання. В результаті наукових досліджень з вивчення сексуальної дисфункції доведено, що у жінок з певними хворобами (патологією серцево-судинної та ендокринної систем) часто виникає симптоматична фригідність. Такий самий ефект мають деякі фармакологічні препарати (антигіпертензивні, антигістамінні засоби, антидепресанти, хіміопрепарати та ін.).

Окремо слід виділити післяпологову фригідність, яка асоціюється не лише з гормональною перебудовою жіночого організму, але і з локальними змінами у статевих шляхах (перерозтягнення м’язів піхви, сухість слизової оболонки та ін.).

Види фригідності

Відповідно до етіологічних факторів зниження або відсутності сексуального потягу, жіночу фригідність розділяють на декілька варіантів:

  • Конституційна фригідність. Для цієї категорії жінок знижена потреба в сексуальному задоволенні пов’язана з особливостями будови їхнього тіла.
  • Абстинентна фригідність — це відсутність бажання до сексуального задоволення або відчуття оргазму після тривалого утримання від статевого акту.
  • Симптоматична фригідність — це сексуальна нейтральність унаслідок хронічних соматичних хвороб (цукровий діабет, патологія центральної нервової системи, кардіо-васкулярні розлади та ін.).
  • Післяпологова фригідність виникає після перенесених пологів і пояснюється анатомо-фізіологічними змінами організму жінки в цей період, її психоемоційним виснаженням.
  • Ретардаційна фригідність — це відсутність статевого потягу до протилежної статі через незрілість статевої системи. Зустрічається вона у дівчаток із несформованим гормональним фоном та іншими статевими ознаками. Цим терміном також позначають фригідність у жінок без досвіду статевого життя, у який справжня задоволеність настає згодом.
  • Емоційна фригідність виникає на тлі переважання певного емоційного фону, але ця проблема ситуативна, і проходить одразу після покращення настрою жінки.
  • Психогенна фригідність — це досить складна та серйозна проблема. Вона розвивається після сильного психогенного потрясіння, коли у жінки проявляється не статева холодність, а повна відраза о сексу. Така ситуація частіше трапляється у жінок, що пережили будь-яке сексуальне насильство, жорстоке виховання, фізичну агресію.
  • Німфоматична фригідність — це неможливість досягнення піку насолоди під час сексу при збереженому бажанні та фантазіях про статеві стосунки. Такі жінки в основному відчувають деякі приємні почуття під час статевого акту, але вони короткотривалі. І в цьому представниці прекрасної статі звинувачують чоловіків.

Перераховані види фригідності потребують застосування різних підходів до їх корекції.

Симптоми фригідності

Симптоми жіночої фригідності представлені в самому визначенні цього терміна:

  • відсутність сексуального потягу, бажання та фантазій;
  • зниження або повна відсутність сексуального збудження (оргазму);
  • відчуття болю під час статевого акту (диспареунія);
  • відсутність інтересу до протилежної статі.

Діагностика жіночої фригідності

При виникненні симптомів фригідності, жінка далеко не одразу біжить до лікаря. У більшості випадків вона буде терпіти свою інертність, вдавати, що все добре. І лише тоді, коли жінку переповнять негативні емоції, що ще більше загострить проблему, вона звернеться по медичну допомогу.

Ефективність лікування фригідності, як і будь-якого іншого захворювання, залежить від термінів встановлення діагнозу: чим раніше він виявлений – тим кращі прогнози терапії.

Проблемою жіночої фригідності займаються гінеколог, сексопатолог, а в деяких випадках необхідне залучення й інших фахівців: психологів, терапевтів, ендокринологів, хірургів.

Діагностична програма жінок із сексуальною дисфункцією складається з кількох пунктів:

  • Опитування. Для лікаря важливо ознайомитися зі всіма аспектами статевого життя жінки, щоб з’ясувати справжню причину сексуального розладу. Але це вдається далеко не завжди, оскільки жінки часто приховують нюанси, які можуть виявитися ключовими в цій проблемі.
  • Анкетування. З метою об’єктивізації скарг, вченими розроблені спеціальні анкети, в яких жінкам потрібно відповісти на кілька питань. Усі відповіді оцінюються певними балами, після чого вони сумуються. Отриманий результат оцінює профільний фахівець за стандартною шкалою.
  • Фізикальний огляд у гінеколога з метою виключення конституційної фригідності. Для цього лікар ретельно оглядає промежину, зовнішні статеві органи, слизову оболонку піхви, шийку матки, придатки.
  • Лабораторні аналізи. Лабораторна діагностика включає визначення рівня статевих гормонів та інших речовин у крові для виявлення кореляції сексуальної дисфункції з фізичним здоров’ям жінки.
  • Інструментальні дослідження. Жінці можуть призначити УЗД органів малого таза та органів черевної порожнини, ЕКГ, КТ, МРТ та багато іншого. Результати цих обстежень дозволяють більш точно вивчити конкретну ситуацію і встановити коректний діагноз.

Методи лікування жіночої фригідності

Лікування сексуальних розладів у жінок індивідуальне, і залежить від багатьох чинників. Але загальною умовою для корекції фригідності є модифікація способу життя, яка включає в себе: раціональне і вітамінізоване харчування, фізичну активність, відмову від шкідливих звичок, уникнення стресу і хороший настрій. Психотерапія застосовується практично для всіх жінок: якщо психічний розлад не був безпосередньою причиною фригідності, то дуже часто статева холодність виникає вторинно на тлі вже сформованої гормональної дисфункції.

Залежно від виду фригідності, медикаментозна корекція цього стану відрізняється:

  • Для гормональної фригідності застосовуються гормональні препарати. Така терапія в основному тривала, і її позитивний результат настає через кілька місяців.
  • У разі симптоматичної фригідності спочатку треба ліквідувати основне соматичне захворювання.
  • Хірургічна пластика зовнішніх статевих органів проводиться жінкам з конституційною та післяпологовою фригідністю. Сьогодні для цього розроблені високоефективні методи й технології, які здатні виправити будь-яку вроджену або набуту ваду.
  • Укріплення м’язів тазового дня за допомогою спеціальних фізичних вправ.

У сучасному світі, здавалося б, не повинно виникати питань щодо поведінки жінки у ліжку. Існує багато форумів, жіночих журналів та інших джерел інформації, де можна ознайомитися зі всіма таємницями сексуальних відносин. Але як не дивно, багато пар стикаються з тим, що не знають, яким чином задовільняти одне одного. Тому «сексуальна освіта» є важливою складовою терапії статевого розладу.

Наслідки фригідності

Основні ускладнення жіночої фригідності, які істотно знижують якість життя – це вторинні психічні розлади. Стан постійної невдоволеності призводить до доволі неприємних наслідків: пригнічення, дратівливості, зниження когнітивної функції. У деяких випадках жіноча фригідність може стати причиною зниження репродуктивного потенціалу.

Людина — це один з небагатьох видів, для якого секс – це не лише спосіб продовження роду. Отримання справжнього задоволення від цього процесу надає повсякденному життю яскравіших фарб. Ми живемо в той час, коли для будь-якої проблеми можна знайти ефективне рішення. Це стосується й фригідності, якої реально позбавитися.