Фолікулярна кіста — це різновид ретенційних кіст, які утворюються в порожнині різних залоз у результаті порушення відтоку їх секрету (вмісту). Походження таких кіст вважають наслідком ендокринно-метаболічних порушень.
Яєчник — це статева залоза, яка розташована у жінки в малому тазу. В цій залозі дозрівають яйцеклітини (статеві клітини) й утворюються жіночі статеві гормони. Яєчник складається з двох шарів: кори (зовнішній шар) та мозкової речовини (внутрішній шар).
Фолікулярна кіста розвивається з персистуючого фолікула, тобто внаслідок відсутності розриву зрілого домінантного фолікула у період овуляції. Вона має гладку поверхню та тонку капсулу. Розміри коливаються від 2 до 8 см, але трапляються й більші новоутворення.
Зміст:
Види фолікулярних кіст яєчника
Фолікулярна кіста — це функціональне доброякісне новоутворення яєчників. За локалізацією такі новоутворення ділять на:
- Однобічні, які бувають:
- правобічні;
- лівобічні.
- Двобічні (діагностуються вкрай рідко).
За характером перебігу патологічного процесу кісти бувають неускладнені та ускладнені.
Причини виникнення фолікулярної кісти яєчника
Ця патологія може виникати не тільки у жінок репродуктивного віку, а й у новонароджених дівчаток внаслідок гіперстимуляції їхніх яєчників материнськими гормонами або гормонального кризу новонароджених.
У дорослих жінок можна виділити такі причини цієї патології:
- гормональний дисбаланс, внаслідок якого формується однофазний ановуляторний менструальний цикл;
- неправильний підбір контрацептивів (без призначення лікаря) та нерегулярне їх приймання;
- надмірна стимуляція овуляції під час лікування безпліддя;
- дисфункція яєчників внаслідок частих абортів, пологів;
- інфекції, що передаються статевим шляхом (мікоплазма, трихомонада, уреаплазма, хламідія та ін.);
- запальні захворювання репродуктивної системи: сальпінгіт, оофорит, аднексит;
- надмірні та ненормовані фізичні навантаження;
- нервово-психічне перенапруження, постійний стрес, безсоння.
Симптоми фолікулярної кісти яєчника
Неускладнені фолікулярні кісти невеликих розмірів (до 5 см) найчастіше перебігають безсимптомно і виявляються випадково. Але в разі значного збільшення новоутворення в розмірі жінка може помітити деякі його ознаки:
- порушення ритму та режиму менструацій;
- дисфункціональні маткові кровотечі, які здебільшого виникають через збільшення рівня жіночих гормонів, особливо естрогену;
- скарги на дискомфорт і біль внизу живота з правого або з лівого боку у другій половині менструального циклу, під час надмірного фізичного навантаження або під час інтимної близькості.
У більшості випадків такі утворення не є небезпечними для організму жінки, оскільки вони не перероджуються у злоякісний процес і мають тенденцію до «розсмоктування». Але можливе виникнення ускладнень, у такому разі клінічна картина змінюється і з'являються такі симптоми:
- різкий, дуже сильний біль у животі, особливо у нижній його частині, який виникає раптово;
- переднепритомний стан;
- зниження артеріального тиску;
- почастішання серцебиття;
- нудота, блювання.
Такий стан вкрай небезпечний і вимагає негайної кваліфікованої медичної допомоги.
Діагностика фолікулярної кісти яєчника
Після детального збору анамнезу захворювання та проведення бімануального обстеження, у ході якого пальпаторно визначається утворення щільної консистенції біля придатків, лікар може запідозрити зазначену патологію та призначити додаткові дослідження, щоб підтвердити діагноз. Але найчастіше фолікулярні кісти настільки малі, що їх перебіг не викликає жодних симптомів, і їх виявляють абсолютно випадково.
Для виявлення такого захворювання, як фолікулярна кіста яєчника, необхідно провести ультрасонографію (УЗД) органів малого тазу. Саме цей метод дозволить визначити локалізацію новоутворення, його структуру та розміри.
Також, залежно від перебігу захворювання, для визначення причини виникнення патології та для вибору тактики лікування гінеколог може призначити такі дослідження:
- мазок на флору;
- аналіз крові на гормональну панель;
- ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція) на інфекції, що передаються статевим шляхом.
Лікування фолікулярної кісти яєчника
Кісти невеликих розмірів зазвичай не потребують спеціального лікування, оскільки вони мають тенденцію до регресії протягом декількох менструальних циклів. За ними необхідно спостерігати у динаміці.
Але не всі утворення мають тенденцію до самовиліковування. У деяких випадках необхідне додаткове медикаментозне лікування, яке спрямоване на стимуляцію регресії новоутворення. Суть лікування полягає в призначенні протизапальної, гормональної терапії, а також вітамінотерапії. Для поліпшення розсмоктування новоутворення використовують методи фізіотерапії, такі як електрофорез, магнітотерапія та ін.
Якщо кіста прогресує і збільшується в розмірі або якщо вона ускладнилася, використовують хірургічні методи лікування, за допомогою яких можна видалити новоутворення та усунути небажані наслідки.
Наслідки фолікулярної кісти яєчника
Основними негативними наслідками цього захворювання є розрив і перекрут кісти на ніжці. Обидва ці стани є вкрай небезпечними для жінки і в майбутньому можуть позбавити її радості материнства. Тому необхідне кваліфіковане спостереження за фолікулярними кістами та своєчасне їх лікування.
Профілактика фолікулярної кісти яєчника
Дуже важливою є рання діагностика та динамічне спостереження за фолікулярною кістою яєчника. Для цього жінці необхідно регулярно проходити профілактичні огляди у гінеколога. Важливо підтримувати здоровий гормональний баланс в організмі, приймати вітаміни. Якщо в анамнезі є кістозні захворювання, необхідно виключити приймання гарячих ванн.