Фіброаденома являє собою доброякісне утворення грудної залози, одну з форм вузлової мастопатії, що формується розростанням залозистої та сполучних тканин. Часто пухлинне доброякісне утворення легко визначається у вигляді округлої безболісної капсули м'якоеластичної консистенції з чіткими обмеженими межами, не пов'язаної зі шкірою. Захворювання часто виникає у молодих дівчат у віці до 35 років, під час психоемоційних стресів, і в зрілих жінок від 40 до 50 років у період гормональної перебудови, патологію також можна діагностувати в дівчаток у підлітковому віці під час статевого дозрівання.
Зазвичай розмір не ракового фіброепітеліального утворення від кількох мм до трьох сантиметрів, проте в деяких випадках може доходити і до п'яти в поперечнику. Такі утворення називають гігантськими фіброаденомами. У процесі статевого дозрівання патологія досить часто проходить сама собою. Під час розвитку вагітності пухлина в часточках молочних залоз часто може збільшитися в розмірах. Швидкість розростання утворення непередбачувана.
Що таке фіброаденома молочної залози
Зазвичай локалізація ущільнення - верхня частина зовнішньої ділянки молочної залози.
Основні форми фіброаденоми
У клінічній практиці виділяють кілька різновидів захворювання:
- Інтраканалікулярна фіброма - відбувається проростання сполучної тканини в проточні просвіти.
- Периканалікулярне доброякісне утворення грудей - зростання сполучних тканин біля проток.
- Змішана - містить ознаки інтраканалікулярного і приканалікулярного пухлинного ущільнення.
- Філоїдна (листоподібна) фіброаденома. Єдина форма цього захворювання, яку в медичній практиці описують як «прикордонний» стан між доброякісними та злоякісними утвореннями, і який таїть у собі небезпеку. Цей вид патології найчастіше вирізняється великими розмірами утворення з поліциклічними контурами, відрізняється від інших типів швидким його збільшенням, схильністю пухлини до розпаду (через порушення кровообігу в ній). Приблизно в десяти відсотках випадків може перероджуватися в злоякісну пухлину - в саркому (не рак, проте належить до злоякісних утворень).
Зростання доброякісного ущільнення в молочній залозі в кожному окремому випадку відбувається індивідуально.
У багатьох випадках, досягнувши певних розмірів, ущільнення не збільшується.
У період виношування вагітності та годування немовляти грудьми неможливо передбачити ймовірність збільшення фіброми, оскільки в цей час в організмі жінки відбувається активне стимулювання залозистої тканини і грудні залози дуже сильно збільшуються в розмірах.
Як правило, в перименопаузі та періоді настання клімаксу доброякісне ущільнення не збільшується в розмірах.
Основні причини виникнення фіброаденоми
Сучасній медицині нині невідомі точні причини утворення фіброаденоми.
- Фахівці припускають, що походження хвороби ховається в певній аномалії розвитку тканин грудної залози, в результаті якої і може розвиватися доброякісна пухлина. Здебільшого патологія проявляється у жінок через різні гормональні розлади, гінекологічні хвороби, порушення функціонування яєчників, нерегулярні цикли місячних, захворювання печінки, неправильне функціонування щитовидної залози та гіпофіза, надниркових залоз.
- Також вважають, що чинником патології можуть бути цукровий діабет, ожиріння, а також стреси, особливо в тих жінок, які схильні до перебільшення незначних проблем і з серйозним внутрішнім конфліктом, не розповідають оточенню про свої переживання.
- Стимулювати збільшення пухлини можуть додаткові джерела - приймання оральних контрацептивів, препаратів, призначених для замісної гормональної терапії, розвиток вагітності, годування дитини грудьми та пологи.
Збільшення утворення також можуть спровокувати такі чинники:
- Психоемоційні стреси та фізичні навантаження.
- Прийом ванни з гарячою водою, температурою вище 38°С.
- Тривале перебування на пляжі під відкритим сонцем і в солярії.
- Масаж молочних залоз з метою розім'яти ущільнення.
Симптоми фіброаденоми молочної залози
Вважається, що це захворювання без особливих клінічних проявів. Зазвичай у більшості випадків під час самостійного обмацування грудей жінка може виявити єдину ознаку захворювання - щільний вузлик округлої форми з виразними межами, який можна промацати в товщині м'яких тканин залози.
Основні симптоми захворювання:
- Щільне рухливе ущільнення у вигляді «кульок».
- Утворення безболісне при пальпації.
У разі виявлення в грудях «горошини» або «кульки», необхідно якомога скоріше звернутися до фахівця за консультацією. Це є вкрай важливим, оскільки, запустивши початок хвороби, можна довести її до переродження в злоякісну форму, і тоді вже не можна буде обійтися без більш тривалого і серйозного лікування.
Діагностика фіброаденоми молочної залози
Досвідчений фахівець, який займається лікуванням захворювань молочної залози, зможе діагностувати патологію на підставі огляду та в разі виявлення поодинокого;
новоутворення - або в лівій часточці залози, або в правій. Однак, як зазначають лікарі-мамологи, щонайменше 15 % випадків патології припадає на численні фіброми грудної залози, які вражають одночасно обидві часточки грудей.
Для встановлення діагнозу гінеколог після огляду та збору повного анамнезу направляє пацієнтку на консультацію до низки спеціалістів - хірурга, мамолога, онколога, а також на додаткові апаратні та клінічні обстеження:
- УЗ дослідження молочної залози.
- Пункційну біопсію.
- У деяких випадках мамографія (для жінок, вік яких старший за 35 років).
- Пункцію з подальшим гістологічним або цитологічним дослідженнями.
- Загальні аналізи - крові та сечі.
- Біохімія крові на кількісну наявність деяких статевих гормонів.
Лікування фіброаденоми молочної залози
Лікування фіброаденоматозу лікарськими засобами та гормоновмісними препаратами безсиле, оскільки ці ущільнення не можуть розсмоктуватися.
У низці випадків, у разі виявлення на УЗД або мамограмі новоутворень невеликого розміру (до двох см), які не мають схильності до подальшого збільшення, у разі множинних фібром, передбачається тільки регулярне диспансерне спостереження за станом пацієнта.
Консервативне лікування
Консервативне лікування цієї патології передбачає:
- Вживання вітаміну «Е».
- Боротьбу з надмірною вагою тіла.
- Коригування гормонального обміну.
- Прийом йоду в мікродозах і йодовмісних препаратів.
- Застосування препаратів, що належать до групи гестагенів.
Діючою речовиною синтетичного гормону є подібність натурального гормону прогестерону.
Оперативне лікування в разі фіброаденоми молочної залози
Хірургічне втручання, як правило, являє собою:
- Висічення ділянки залози з новоутворенням і захопленням ділянки здорових тканин.
- Повне вилущування пухлини (енуклеація).
- У разі виявлення філоїдної фіброаденоми і переродження її в саркому проводять ампутацію молочної залози (повне видалення часточки грудей) для отримання радикального ефекту хірургічного втручання.
Показання до видалення фіброаденоми молочної залоз:
- У жінок від 18 років до 40, у разі підозри на онкологію грудної залози після отримання результатів морфологічного обстеження.
- Фіброаденома великих розмірів (більше 5 см у діаметрі) та інтенсивно збільшується (у два рази протягом п'яти місяців) - не виключає наявність філоїдної фіброми.
- Прибрати косметичний дефект грудей, що знижує якість життя пацієнтки.
- Планування вагітності, тому що ущільнення під час вагітності може різко збільшитися разом із тканинами грудних залоз.
При виконанні оперативного втручання обов'язково робиться термінова інтраопераційна гістологічна діагностика препарату видаленої пухлини, для підтвердження природи походження ущільнення.
Цю операцію вважають однією з процедур у хірургії жіночих грудей, які найлегше переносяться. Операцію можна проводити амбулаторно.
У разі правильного проведення операції та дотримання основ пластичної хірургії після втручання з приводу фіброаденоми практично не залишаються видимі сліди на тілі. У процесі операції накладають косметичні шви, які після загоєння будуть практично непомітними.
Як правило, видалення фіброаденоми проводять під:
- Місцевим знеболенням. Такий вид знеболювання передбачає введення місцевих анестетиків за допомогою шприца або спеціальної трубки (канюлі) для інфільтраційного наркозу. Зазвичай, для зменшення кровоточивості тканин і збільшення ефекту місцевої анестезії до знеболювальних додають розчин судинозвужувального препарату. Місцеву анестезію можуть використовувати в разі, коли потрібно з розрізу в малопомітному місці видалити доброякісне утворення, зокрема, при видаленні ущільнення на центральній ділянці залози з розрізу в пахвовому відділі.
- Загальним наркозом. Зазвичай застосовується в разі непереносимості пацієнткою препаратів для місцевого знеболення, а також тоді, коли ущільнення не можна промацати.
Тривалість операції 15-30 хвилин.
Видалення фіброаденоми молочної залози лазером
Пухлинного доброякісного утворення можна позбутися методом лазероіндукованої термотерапії. Точно наведений лазер за допомогою ультразвукового контролю знищує патологічне ущільнення в залозі.
Процедуру виконують амбулаторно протягом години під місцевою анестезією. На місці зруйнованого утворення через два місяці формуються нові сполучні тканини. Після такого лікування на грудях залишиться мініатюрний рубець, а стан пацієнтки швидко відновлюється.
Видалення фіброаденоми молочної залози методом кріоаблації.
Видалення утворення в молочній залозі також виконують за допомогою кріодеструкції - використання екстремально низькотемпературного рідкого азоту для руйнування тканин пухлини. Сучасна методика зарекомендувала себе як безпечний і ефективний метод під час лікування онкології. Ця техніка під час лікування фіброаденоми є альтернативою відкритому хірургічному втручанню. Заморожування тканин грудей вбиває клітини ущільнення, які через деякий час метаболізуються. Процедуру кріоаблації проводять в умовах амбулаторії, під контролем ультразвуку і місцевим знеболенням. Рубець на грудях від проколу шкіри буде всього три мм і швидко заростає.
Лікування фіброаденоми засобами народної медицини
Застосування лікарських народних засобів і препаратів, які начебто гарантують розсмоктування ущільнень у разі фіброаденоми грудної залози, не допоможе. Пухлинні доброякісні утворення не здатні розсмоктуватися.
Пацієнтки, які займалися лікуванням патології народними засобами, зрештою опиняються на столі у хірурга, втративши дорогоцінний час і звернувшись до лікаря по допомогу з уже запущеною формою. "Чудодійного" й ефективного народного лікування при цьому захворюванні немає.
Народні засоби в цій ситуації можна використовувати з метою зміцнення і відновлення організму.
- Заповнити дефіцит йоду, нестача якого сприяє розвитку проблем молочної залози,зокрема й фіброаденоми, можна прийомом спиртової настоянки з перегородок волоського горіха. При приготуванні настоянки півлітрову пляшку темного скла на третину об'єму заповнюють перегородками і заливають доверху горілкою. Банку щільно закупорити кришкою і настоювати 21 день. Готову настоянку приймають 1 р/день по одній ст. л. до їди.
Деякі трави, такі як буркун, конюшина, солодка є натуральними джерелами жіночих статевих гормонів - естрогенів, тому ці лікарські рослини не можназастосовувати за фіброадеоми. Зате оздоровитися за цієї патології допоможуть такі рецепти:
- Полин гіркий. Три ч. л. трави рослини залити 200-ми мілілітрами окропу. Ємність накривають і настоюють дві години. Приймати два р/день по одній ч. л. після їди. Тривалість курсу один тиждень. Зробивши перерву на тиждень лікування.
- Кукурудзяні рильця, трава деревію, плоди ялівцю. Суміш із рослин у рівних пропорціях заливають склянкою гарячої води і проварюють протягом десяти хвилин. Ємність накривши кришкою настоювати сорок хвилин. Настій приймати десять днів - по чверті склянки 3 р/день після їди.
Фіброаденома молочної залози під час вагітності
На розвиток вагітності та ембріона людини доброякісне новоутворення не впливає. У період виношування вагітності, на тлі загальних гормональних змін у жіночому організмі може відзначатися прискорене збільшення в розмірах наявного доброякісного ущільнення. Таке може відбуватися приблизно у 20 % випадків патології.
Пухлинне доброякісне утворення можна видаляти під час вагітності. Операція абсолютно безпечна, як у разі використання місцевого знеболювання, так і під час виконання її під загальною анестезією.
Під час планування вагітності медики настійно рекомендують вирішити питання про видалення доброякісного утворення.
Ускладнення та наслідки видалення фіброаденоми молочної залози
Переродження фіброаденоми в злоякісне утворення грудей вважається вкрай рідкісним проявом або практично неможливим. Згідно з дослідженнями, ймовірність виникнення з фіброаденоми грудей злоякісних новоутворень (карциноми) становить від 0,002 до 0,0125 %. Фахівці також підтверджують про те, що результати клінічних аналізів і мамографії зазвичай показують наявність доброякісного ущільнення, але в процесі хірургічного видалення утворень з'ясовується його злоякісний характер.
Жінки, у яких виявили листоподібну фіброаденому грудей, стикаються з проблемою фіброаденоми та раком грудей. При цьому, у пацієнток із сімейним анамнезом онкології молочної залози збільшується небезпека розвитку злоякісного утворення.
Видалення пухлинного доброякісного ущільнення в грудях не гарантує повного одужання. Фіброаденома може повторно утворюватися знову на інших ділянках цієї ж залози або на протилежній навіть після операції. Адже видаляється тільки пухлина, а гормональний дисбаланс залишився.
Післяопераційний період
Видалення фіброаденоми вважається однією з легких операцій у хірургії молочних залоз. І як стверджують пацієнтки, які перенесли таку операцію, навіть ранній післяопераційний період протікає практично безболісно.
- Зняття швів відбувається приблизно на 9-й (+/- 2) день після процедури.
- Пацієнтка після видалення ущільнення перебуває в стаціонарі від двох годин до однієї доби.
- Шов після видалення фіброми практично непомітний.
- Приймати душ можна буде через два дні після втручання. Витирати шов потрібно акуратно, під час миття грудей бажано не користуватися мочалкою і довго не паритися.
- Для повного загоєння швів після операції протягом одного тижня слід утримуватися від фізичних навантажень, занять фітнесом і фізичними вправами.
- Після операції необхідно протягом двох тижнів утримуватися від відвідування сауни.
Профілактика фіброаденоми
Спеціальних заходів, спрямованих на попередження цього захворювання, не існує. Однак, фахівці радять:
- Уникати стресових станів.
- Намагатися не зловживати перебуванням на відкритому сонці або в солярії.
- Допускається дозоване перебування, підібране відповідно до типу шкіри.
- Відмовитися від гарячих ванн, приймати тільки душ.
- Повністю виключити куріння і споживання алкогольних напоїв.
- Не зігрівати груди зігрівальними компресами.
- Не піддавати травмуванню молочні залози.
- Проводити регулярний огляд молочних залоз.
- У разі діагностування доброякісного утворення, необхідно один раз на 3 місяці для профогляду відвідувати лікаря-мамолога. У разі стабільного стану - раз на шість місяців.
Харчування в разі фіброаденоми молочної залози
Спеціальної дієти за цього захворювання немає, щоправда, харчуватися необхідно правильно. Рекомендується більше вживати овочів і фруктів, особливо капусти, ламінарії, як приправи - використовувати зерна коріандру, мускатний горіх, більше пити зеленого чаю і свіжовичавлених соків.
З раціону краще виключити: жирну їжу, боби, горох, квасолю, натуральну каву.