Зміни в суглобах, які приходять з віком
Спадковість, травми, важка праця, зайва вага... Все це причини, через які може розвиватися таке захворювання опорно-рухового апарату, як деформуючий артроз. Тоді як одна або декілька з цих причин актуальні для кожного з нас.
Ступінь прояву вікових змін у кожної людини різний. На початковому етапі людина відчуває лише дискомфорт в області суглобів, іноді біль; далі з'являється чітко виражений біль під час руху, починаються і прогресують зміни форми і функції суглоба, інтенсивність болю наростає. Природно, якість життя у людини похилого віку починає змінюватися.
Вікові зміни суглобів можуть починатися вже в молодості. Цьому особливо сприяють вроджені захворювання кісток і суглобів. Вроджений вивих стегна, хвороба Портеса та ін. змінюють біомеханіку рухів, посилюючи «знос» тканин.
Також є ряд захворювань, при яких прискорюється розвиток деформуючого артрозу. Сюди відносяться всі хвороби, для лікування яких використовуються стероїдні протизапальні препарати, а також туберкульоз кісток, деякі хронічні захворювання, пов'язані з інфекцією сечостатевої системи.
Зайва вага - один із значущих чинників, що збільшує ризик деформації суглобів. І навіть, якщо зміни вже незворотні, нормалізація ваги є вкрай важливим лікувальним заходом. З його ефективністю не зрівняється жоден «чудо»-препарат. Адже знявши надлишкове навантаження з суглоба, ми сповільнюємо прогресування процесу. Та й клінічні прояви стають менш вираженими. На початкових стадіях артрозу (які діагностуються за допомогою рентгена, МРТ, КТ), як правило, достатньо консервативної терапії. На цьому етапі ми використовуємо всі засоби, крім операції. Якщо лікування приносить пацієнтові полегшення, при якому він допускає звичний рівень фізичної активності, то слід проходити такі курси періодично і перебувати під наглядом травматолога. У цій ситуації також допомагає санаторно-курортне лікування та фізіотерапія.
Не так усе просто з третьою та четвертою стадіями. На цьому етапі суглобової щілини практично немає, кісткові розростання в порожнину суглоба обмежують рухи так, що пацієнт вже не може самостійно пересуватися. Консервативна терапія тут практично безсила. У таких випадках ми рекомендуємо операцію, в 4 стадії остеоартрозу великих суглобів - тільки протезування може повернути рух. Обмежень для проведення такої операції практично немає. Обов'язково враховується психічний стан людини, від якого залежить успішна реабілітація та виконання рекомендацій в післяопераційному періоді, судинні та кардіологічні проблеми, стан кісткової тканини. У доопераційний період наш пацієнт отримує консультацію невролога, кардіолога, анестезіолога, і тільки після цього на підставі висновків комплексного обстеження приймається рішення про проведення операції.
Тривалість хірургічного втручання із заміни суглоба невелика, тому не потрібно боятися «тривалих» наркозів і їх ускладнень. Для літніх людей набагато більш небезпечна втрата фізичної активності і наступний за нею постільний режим. Доведено, що якщо літній пацієнт проведе на постільному режимі 1-2 місяці, то «підняти» його вже дуже складно. Тому величезним кроком у розвитку травматології та ортопедії стали технології, які в буквальному сенсі протягом двох діб піднімають людини на ноги після заміни суглоба.
Чи існує ефективна профілактика?
Ми не можемо впливати на наш вік, наші можливості в боротьбі зі старінням обмежені. У той же час ми можемо протистояти головній загрозі для наших суглобів - надмірній вазі. І важливо подбати про свою вагу на ранніх етапах, коли ми ще керуємо ситуацією. Контролюючи цей фактор, ви реально полегшуєте роботу суглобів, знижуєте тертя, продовжуєте термін життя.
Важливо також уважно ставитися до будь-яких змін. З'явився біль у суглобі? Це перший «дзвінок», що вимагає уваги. Не нехтуйте сигналами, що подає ваш організм, реагуйте, звертайтеся до лікаря вчасно.