Апоплексія яєчника - це захворювання, пов'язане з порушенням цілісності стінки яєчника і внутрішньочеревною кровотечею. Апоплексія яєчника виникає у жінок або дівчат у період активного функціонування жіночої статевої системи (14-50 років, найчастіше - у віці 20-35 років).
Апоплексія яєчника - це життєзагрозлива ситуація, що спричиняє симптоми гострого живота і потребує негайного лікування в лікарняних умовах
Причини апоплексії яєчника
Причинами апоплексії яєчника є:
- вживання лікарських засобів, що знижують згортання крові (антиагрегантів, антикоагулянтів);
- захворювання системи крові, що супроводжуються зниженням згортання;
- запальні захворювання органів порожнини таза, що впливають на яєчники;
- варикоз (розширення вен);
- гормональні збої;
- нервово-психічні порушення, стресові ситуації;
Серед причин, що сприяють дефекту цілісності яєчника, також виділяють:
- ендогенні (внутрішні) причини:
- загин матки назад;
- механічний тиск на судини;
- пригнічення пухлиною тканин яєчника;
- численні спайки в малому тазу;
- фактори екзогенного (зовнішнього) походження:
- механічне травмування живота;
- великі фізичні навантаження;
- занадто активний секс;
- верхова їзда;
- процедури спринцювання;
- вагінальне обстеження.
У незначної кількості пацієнток дефект стінки яєчника трапляється без видимих причин у стані спокою або уві сні.
Механізм розвитку апоплексії яєчника
При впливі етіологічних чинників (причин захворювання) розвиваються склероз і дистрофія тканин жіночих статевих органів, особливо яєчника, а також склерозування і гіаліноз його судин. Через це при порушенні цілісності тканин яєчника, наприклад, після розриву дозрілого фолікула, судини не здатні достатньо скоротитися, щоб кровотеча зупинилася. Як наслідок, кров спочатку виливається в лютеїнове тіло й утворюється гематома, а за більшого за об'ємом крововиливу вона потрапляє до черевної порожнини, накопичується там, що провокує виникнення симптомів гострого живота та порушення нормального гемодинамічного функціонування.
Види апоплексії яєчника
Існує три форми (види) апоплексії яєчника, їх поділяють за проявами, симптомами на:
- больову - настає інтенсивний больовий синдром, а симптоми внутрішньочеревного крововиливу при цьому практично відсутні;
- анемічну (геморагічну) - яскрава симптоматика внутрішньочеревного крововиливу за больового синдрому нижчої інтенсивності;
- легкого ступеня тяжкості - обсяг внутрішньої втрати крові не перевищує 150 мл;
- середнього ступеня тяжкості - обсяг внутрішньої втрати крові становить від 150 до 500 мл;
- високого ступеня тяжкості - обсяг внутрішньої крововтрати перевищує 500 мл;
- змішану - присутні як больовий синдром, так і яскраві симптоми внутрішньочеревного крововиливу.
Симптоматика апоплексії яєчника
За апоплексії яєчника спостерігаються такі симптоми:
- больові відчуття, що локалізуються внизу живота, іноді віддають у стегно на боці розриву яєчника, крижі або зовнішні статеві органи;
- падіння АТ (артеріальний тиск), що може спричинити запаморочення та непритомність;
- блідість, за великої крововтрати - акроціаноз (посиніння носогубного трикутника, вушних раковин, кінчиків пальців);
- підняття ЧСС;
- збільшення температури тіла;
- загальна слабкість, липкий піт;
- відчуття сухості в порожнині рота;
- нудота і блювота, які не приносять поліпшення стану.
Діагностика апоплексії яєчника
Під час пальпації передня черевна стінка м'яка, може визначатися невелике посилення напруження м'язів преса внизу; також пацієнтка завжди відчуває біль або неприємні відчуття внизу живота з боку розриву яєчника. Методом пальпації вільну рідину, що знаходиться в черевній порожнині, визначити не вдається.
Гінекологічний огляд показує, що розміри матки без змін, піхвові склепіння глибокі та вільні, яєчник трохи збільшений у розмірі та болючий.
Аналіз крові покаже анемію і зменшення величини показника гемоглобіну (за геморагічного виду апоплексії), а також невелике підвищення рівня лейкоцитів, але без зсуву формули вліво.
Черезшкірне УЗД органів таза вкрай рідко виявляє порушення цілісності яєчника, але за допомогою цього методу виявляють рідину в прямокишково-матковому просторі (Дугласовому просторі).
Для діагностики також використовується пункція, яку проводять через заднє склепіння піхви.
Диференціальний діагноз у разі апоплексії яєчника
Через особливості кровопостачання найчастіше трапляється апоплексія яєчника справа, і її можна сплутати із запаленням апендикса.
Також варто розрізняти апоплексію і сальпінгоофорит, непрохідність кишківника, виразку шлунка, кольку нирок або захворювання печінки, гостру форму панкреатиту.
Методи лікування апоплексії яєчника
Консервативне лікування
Консервативний (неінвазивний, медикаментозний) вид лікування дозволено використовувати, тільки якщо у хворої апоплексія больової форми, а також незначний внутрішній крововилив (менш як 150 мл) і відсутність клінічних маркерів кровотечі, що посилюється.
Зазвичай застосовують такі консервативні заходи:
- суворий постільний режим;
- холодна грілка на живіт (сприяє рефлекторному спазму судин);
- гемостатики, наприклад, етамзилат або транексамова кислота;
- спазмолітики, наприклад, папаверин, платифілін, дротаверин;
- вітамінотерапія - вітаміни групи В: В1 - тіамін, В6 - піридоксин, В12 - ціанокобаламін;
- фізіопроцедури - лікування змінним електричним полем високої частоти, електрофорез хлористого кальцію.
Неінвазивне лікування застосовується обов'язково в лікувальному стаціонарі за постійного контролю медперсоналу. У разі повторного виникнення болю, погіршення загального самопочуття пацієнтки, у разі нестабільної гемодинаміки, зміни об'єму крові в черевній порожнині (означає, що кровотеча триває) слід переходити до інвазивного лікування.
Оперативне лікування
Оперативні (хірургічні, інвазивні) методи терапії апоплексії яєчника поділяють на лапароскопічний і лапаротомічний. Вибір методу операції відбувається на основі показань.
Показання для лапароскопічної операції:
- понад 150 мл крові, що знаходяться в порожнині живота (що підтверджують результати УЗД), незмінні гемодинамічні показники та задовільне загальне самопочуття пацієнтки;
- неефективність попередньої консервативної (медикаментозної) терапії впродовж 1-3-х діб, триваюча внутрішня кровотеча, що підтверджують результати УЗД (збільшення об'єму рідини в порожнині живота);
- необхідність у терміновій дифдіагностиці з гострими хірургічними патологіями (запаленням апендикса, гострим запаленням підшлункової залози, проривною виразкою шлунка).
Інвазивна терапія за апоплексії яєчника найбільш щадна, завжди намагаються зберегти яєчник хоча б частково і видаляють лише за сильних ушкоджень і неможливості збереження.
Показання для проведення лапаротомії:
- внутрішній крововилив, який спричиняє гемодинамічну дисфункцію, що спричиняє важке загальне самопочуття пацієнтки - геморагічний шок;
- ситуація, коли неможливо провести операцію лапароскопічним методом, наприклад, через спайковий процес або в разі збільшення кровотечі з пошкоджених судин.
Для лапаротомії обирають нижньосерединний операційний доступ (від пупка до лобка) або розріз над лобком за Пфанненштилем (напівкруглий розріз між передніми верхніми горбами клубових кісток «по лінії трусиків», такий часто застосовують під час кесаревого розтину). Обсяг проведених маніпуляцій такий самий, як і під час лапароскопії.
Профілактика після апоплексії яєчника
За перенесеної апоплексії яєчника больової форми всі порушення в діяльності ЦНС, фону жіночих статевих гормонів і системи кровообігу жіночих статевих органів оборотні, тому не потребують спеціальних заходів профілактики.
Після геморагічної (анемічної) форми розриву порушення функціонування нервової системи, зміни в гормональному статусі та дисфункція кровообігу жіночих статевих органів мають стійкий характер. Таким пацієнткам призначають комбіновану консервативну терапію. Протягом 3-6 місяців рекомендується приймати такі лікарські засоби:
- комбіновані естроген-прогестинові контрацептиви, найчастіше монофазні в малих дозах, для пригнічення овуляції, відновлення органу та нормалізації гормонального статусу;
- ліки, що мають транквілізувальні властивості;
- сечогінні препарати (у разі підвищеного внутрішньочерепного тиску).
Проведення заходів профілактики сприяє зменшенню частоти повторної появи захворювання у жінок, які раніше перенесли його.
Прогноз для жінок, які перенесли апоплексію яєчника
Жінкам, які перенесли больову форму апоплексії яєчника, життєвий прогноз абсолютно сприятливий. Для жінок, які перенесли геморагічний (анемічний) вид захворювання, прогноз зумовлений тим, наскільки своєчасними були діагностика і терапевтичні заходи. Несприятливий (летальний) результат у разі порушення цілісності стінки яєчника можливий у разі необоротного геморагічного шоку, який виникає після крововтрати, що перевищує 50% об'єму крові, що циркулює в організмі (ОЦК).