Абсцес молочної залози — це запальний процес, що розвивається на тлі інфекційних захворювань грудей, який характеризується наявністю обмеженої порожнини з гнійним вмістом усередині. Він виникає переважно у жінок, хворих на мастит, кісту або рак грудей. Абсцес завжди виступає в ролі вторинної патології і трапляється частіше у жінок, які нещодавно народили.
Зміст:
Причини виникнення абсцесу молочної залози
Ця патологія не вважається самостійним захворюванням, а виступає в ролі ускладнення вже наявних. Виникнення абсцесу обумовлене проникненням у тканини молочної залози хвороботворних бактерій, таких як стрептокок, протей, стафілокок, кишкова паличка. В організм вони потрапляють крізь мікротріщини в соску, що спостерігаються, перш за все, у період лактації. Також одним з факторів розвитку абсцесу виступає застій молока в грудях, що виникає через відмову від грудного вигодовування або в разі нехтування процедурою зціджування залишків молока. Варто відзначити ще й недостатній рівень дотримання гігієни, як одну з можливих причин виникнення абсцесу. У випадках, якщо наявне яке-небудь ушкодження соска або його подразнення, забруднені травми можуть стати основою для розвитку інфекції.
Окрім вищезазначених, виділяють такі причини виникнення цієї патології:
- мастит та інші запальні процеси у молочній залозі;
- різні механічні пошкодження грудей: удари, забиття та гематоми, що виникають у їх результаті.
Види абсцесу молочної залози
Сьогодні в мамології існує чітко визначена класифікація абсцесів. Відповідно до розташування нагноєння виділяють:
- Підшкірний абсцес. Таке утворення легко діагностувати, оскільки воно розташоване поверхнево.
- Субареолярний — розташовується під соском або його ареолою.
- Інтрамамарний — виникає за глибокої форми застійного маститу і локалізується у паренхімі молочної залози. Якщо цей вид абсцесу залягає глибоко, візуально виявити його практично неможливо, а про наявність патології можна судити лише за непрямими ознаками.
- Ретромамарний — найнебезпечніша форма патології. За цього виду захворювання абсцес розташований у задній частині молочної залози, існує загроза прориву гнійного утворення всередину грудної порожнини.
Окрім цього, виділяють поодинокі та множинні абсцеси, а також односторонні (ті, що локалізуються в одній молочній залозі) та двосторонні (коли у патологічний процес залучені обидві залози).
Симптоми абсцесу молочної залози
Захворювання починається гостро — різко підвищується температура тіла (до 39°С). Наступні симптоми, що спостерігаються у пацієнток, це:
- Пульсуючий біль в грудях, що підсилюється під час різних рухів — ходіння, бігу, їзди у транспорті. Годування дитини грудьми стає практично неможливим з огляду на сильні больові відчуття. Під час пальпації грудей вдається точно визначити епіцентр болю.
- Над місцем виникнення абсцесу шкіра стає гарячою, червоною.
- Збільшення молочної залози за рахунок виникнення набряку.
- Часто з'являються гнійні виділення з соска.
- Збільшення у розмірах пахвових лімфовузлів з боку ураження і болісність під час їх пальпації.
- Відзначаються явища інтоксикації, які характеризуються такими ознаками: загальна слабкість, запаморочення, втрата апетиту, нудота, можлива блювота.
Виразність симптомів може варіювати залежно від виду абсцесу, а також від тяжкості перебігу процесу.
Діагностика абсцесу молочної залози
Для діагностики запального процесу лікар проводить візуальний огляд і пальпацію молочної залози. Якщо гнійне утворення розташоване неглибоко під шкірним покривом, цих процедур може виявитися достатньо. Однак для встановлення точного діагнозу часто застосовують ряд додаткових лабораторно-інструментальних досліджень.
Найбільш поширеним інструментальним методом діагностики є рентгенографія молочної залози (мамографія). З її допомогою вдається встановити місце розташування абсцесу, його форму та розміри. Перевага методу полягає в тому, що завдяки високій роздільній здатності отриманого зображення можливо розрізнити навіть найдрібніші абсцеси.
Аналіз крові проводять з метою виявлення в організмі запального процесу. На нього вказує підвищений рівень лейкоцитів, прискорена ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів).
Бактеріологічний посів, що береться з соска, проводять з метою виявлення патогенної мікрофлори, що послужила збудником абсцесу молочної залози.
УЗД (сонографія) молочної залози дозволяє встановити точне місце розташування гнійних утворень, їх кількість, форму, розміри, глибину залягання, сполучення з молочними протоками та між собою. При використанні цього методу лікар може також визначити стадію розвитку захворювання.
Ще одним ефективним діагностичним методом є комп'ютерна томографія (КТ). Вона застосовується в разі незадовільних даних УЗД і мамографії. З її допомогою отримують серію пошарових знімків, з яких вдається скласти тривимірне зображення досліджуваної ділянки. КТ незамінна у діагностуванні ретромамарного абсцесу, оскільки отримати достовірний результат іншими способами неможливо.
Методи лікування абсцесу молочної залози
Лікування цієї патології передбачає хірургічне втручання. Лікар проводить розтин сформованого гнійника і подальше його дренування. Усі ці маніпуляції здійснюються після госпіталізації в хірургічний стаціонар.
Операція проходить у кілька етапів. Хірург виконує невеликий радіальний розріз від соска до основи молочної залози. Такі розрізи найменш травматичні, а рубці, що залишаються після них, практично не помітні. Рану оглядають, розкривають усі наявні гнійники, гній видаляють. Після цього встановлюють дренаж, рану зашивають лише частково. Пацієнтка залишається під наглядом увесь час, поки встановлено дренаж (від 3 до 4 діб). Протягом цього періоду хірург здійснює огляд залози, промивання очищеної від гною порожнини антисептиками. Щойно припиняються будь-які виділення по дренажу, рану зашивають наглухо.
У разі невеликого поодинокого абсцесу може бути проведена пункційна аспірація. Таке втручання найменш травматичне і не залишає рубця, однак за множинних абсцесів малоефективне.
Поряд з оперативним втручанням пацієнтці прописують медикаментозне лікування. Призначають антибіотики для боротьби зі збудником інфекції, а також препарати, спрямовані на терапію патології, що стала причиною абсцесу (маститу, кісти та ін.). Для зниження больового синдрому прописують анальгетики.
Наслідки абсцесу молочної залози
Прогноз на одужання у разі адекватного лікування та дотримання усіх правил сприятливий, молочна залоза зберігає всі свої функції. У разі неправильного чи пізно розпочатого лікування спостерігаються різні ускладнення:
- свищ, що являє собою штучно сформований канал, який з'єднує орган із навколишнім середовищем;
- розвиток флегмони;
- гнійний прорив у молочні протоки;
- видалення молочної залози;
- летальний результат.
Цих ускладнень можна уникнути за умови своєчасного відвідування лікаря та початку терапії. Якщо ви помітили почервоніння, ущільнення або відчуваєте біль у молочній залозі, у вас різко піднялася температура — не відкладайте візит до лікаря, зверніться до фахівця, який призначить вам відповідне лікування!
Важливим моментом є профілактика цієї патології, яка полягає у такому:
- Максимально швидке виявлення та лікування захворювань, які можуть призвести до абсцесу молочної залози.
- Дотримання правил гігієни, догляд за молочними залозами (обробка сосків кремами, дезінфекція).
- Зміцнення загального імунітету.