Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Не поспішайте позбутися від кашлю!

Про правильну стратегію боротьби з кашлем при ГРВІ розповідає виданню "Обозреватель" лікар-терапевт першої категорії медичних центрів Into-Sana, Ганна Бубирьова.

Через що виникає кашель?

Кашель є реакцією організму на будь-які подразнення слизової оболонки гортані і нижніх дихальних шляхів. При наявності подразника людина кашляє, тобто робить різкий видих через рот, причому видиху передує короткочасне закриття голосової щілини. Кашель - це рефлекторний акт, але ми можемо кашляти і свідомо. Кашльовий рефлекс спрацьовує з самого народження на підсвідомому рівні, часом всупереч нашому бажанню, і необхідний, щоб організм міг позбутися від пилу, гною, сторонніх часточок, надлишків слизу, і тому подібного, з метою очистити дихальні шляхи. Навіть новонароджені діти вміють кашляти. Кашель може бути викликаний запаленням слизової оболонки, ураженої вірусом, і наявністю мокротиння, слизу і т.п. в дихальних шляхах.

Чи можна виділити різновиди кашлю?

Кашель дуже різноманітний як симптом. Буває поверхневим і глибоким, ранковим, денним або нічним, нападоподібним, гавкаючим, може з'являтися рідко або часто... та ще є безліч його видів. Для лікаря важливо поділити кашель на вологий, продуктивний кашель, який супроводжується відкашлюванням мокротиння, і сухий, непродуктивний кашель, при якому мокротиння відсутні взагалі.

Що можна сказати про боротьбу з кашлем при ГРВІ?

При лікуванні ГРВІ не варто поспішати позбутися кашлю. Першочерговим і головним завданням є підвищення його ефективності. Рідке мокротиння дозволяє легко відкашлятися, а при густому мокротинні відкашлятися дуже важко, ми кашляємо, а толку немає. Дихальні м'язи, втомлені від частого кашлю, не можуть довго забезпечувати необхідну силу кашльового поштовху, тому ефективний кашель не може бути занадто частим. Головне завдання - привести сухий і частий непродуктивний кашель у стан продуктивного, тобто помірного і вологого. Рідкісні покашлювання зовсім не потребують корекції.

Яким чином підтримувати мокротиння у вологому стані?

У першу чергу хворому рекомендоване рясне пиття, оскільки  рідина крові безпосередньо впливає на вміст рідини в мокротинні, а також слизу в носі. Існує також група відхаркувальних засобів, які підвищують продуктивність кашлю.

Відхаркувальні препарати можна розділити за механізмом дії на дві підгрупи: секретомоторні, що підсилюють вироблення мокротиння, і секретолітичні - препарати, що розріджують мокротиння, муколітики. До секретомоторних відносяться в першу чергу рослинні препарати, такі як екстракти термопсису, кореня алтею, подорожника, первоцвіту, кореня солодки, а також їх похідні. Всі ці препарати подразнюють рецептори в шлунку, тим самим рефлекторно стимулюють дихальний (кашльовий) центр в мозку і підсилюють вироблення секрету залозами бронхів. Завдяки цьому кашель стає активнішим, а мокротиння - більш рідким, його кількість збільшується. Для боротьби з кашлем при ГРВІ краще застосовувати препарати цієї групи. Однак слід дотримуватися обережності, оскільки у великій кількості рослинні препарати можуть викликати блювотний рефлекс.

Секретолітики застосовуються тоді, коли мокротиння присутнє, але надто густе, липкої консистенції. Цей ряд препаратів здатен руйнувати довгі молекули в'язкого мокротиння. Мокротиння має бути присутнє в достатній кількості, інакше прийом препарату не принесе очікуваного ефекту. Цей ряд препаратів не рекомендовано застосовувати без призначення лікаря.

Якщо ГРВІ не проходить за 5 днів, і кашель посилюється, обов'язково зверніться до терапевта для уточнення діагнозу щоб уникнути розвитку бактеріальних ускладнень, таких як бронхіт та пневмонія.