Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Аномалії розвитку матки

Аномалії розвитку матки — це вроджені відхилення від нормальної величини, анатомічної форми та пропорцій органу, причиною яких є порушення органогенезу в період ембріонального розвитку. Вади розвитку репродуктивної системи трапляються у 0,5–0,9% жінок і є причиною безпліддя, виникнення сімейних і соціальних проблем, а в деяких випадках навіть життєзагрозливих станів.

Матка — м'язовий порожнинний орган грушоподібної форми розмірами 8х5х4 см, який розмашований у малому тазу. Складається з трьох відділів: дна, тіла та шийки. Закладка внутрішніх статевих органів починається на 4 тижні ембріонального розвитку, матка формується на 12–14 тижні в результаті об'єднання двох мюллерових (парамезонефральних) каналів (аномалії розвитку матки можуть бути обумовлені їх неповним об'єднанням, порушенням реканалізації або недорозвиненням). У деяких випадках вади матки супроводжуються аномаліями будови сечовивідної системи.

Причини виникнення аномалій розвитку матки

Причинами формування аномалій будови матки може бути безліч екзогенних і ендогенних чинників, які безпосередньо впливають на процес органогенезу. Одними з найпоширеніших пошкоджувальних агентів є:

  • інфекційні захворювання матері (наприклад, перенесені під час вагітності, особливо в першому триместрі, кір, краснуха, грип, сифіліс, токсоплазмоз, цитомегаловірусна інфекція);
  • ендокринна патологія та порушення обміну речовин;
  • інтоксикації (вживання жінкою під час вагітності алкоголю, наркотичних речовин, деяких медикаментів);
  • спадкові чинники (хромосомні та генні мутації);
  • негативний вплив навколишнього середовища (радіація, хімічні речовини, психотравми під час воєнних дій, тривале голодування).

Види аномалій розвитку матки

Виділяють такі варіанти аномалій розвитку матки:

  • аплазія;
  • гіпоплазія;
  • однорога матка;
  • дворога матка (сідлоподібна, матка з частковою або повною перетинкою);
  • подвоєна матка.

Аплазія — вроджена вада, що характеризується відсутністю матки. Трапляється досить рідко (1 випадок на 4500 новонароджених дівчаток), найчастіше у складі синдрому Рокітанського–Кюстнера (моногенна мутація). Характерними ознаками цього синдрому є аплазія матки у поєднанні з недорозвиненням піхви, нормальний фолікулогенез у яєчниках, адекватний розвиток вторинних статевих ознак і відсутність менструацій. Найчастіше аплазія матки діагностується у період завершення статевого дозрівання (14–16 років), коли пацієнтки звертаються до лікаря через аменорею.

Гіпоплазія — патологічний стан, що виникає внаслідок недорозвинення нормально сформованого органу, який може бути як вродженим (порушення внутрішньоутробного розвитку), так і набутим (наприклад, через гіповітаміноз, перенесені дитячі інфекції, ендокринні захворюваня, оперативні втручання на яєчниках). Залежно від розмірів матки та часу уповільнення розвитку виділяють такі варіанти гіпоплазії:

  • Рудиментарна (фетальна, зародкова) матка. Довжина від 1 до 3 см. Супроводжується гіпоестрогенією, загальним інфантилізмом, аменореєю, хоча у ряді випадків можуть відзначатися незначні менструальноподібні виділення. Настання вагітності у такому випадку неможливе.
  • Інфантильна (дитяча) матка. Розміри перевищують 3 см у довжину, співвідношення тіла матки до шийки — 3:1 (як до настання пубертатного періоду), при цьому відзначаються рідкісні та болісні менструації. Для настання вагітності необхідна тривала терапія.
  • Гіпопластична (підліткова) матка. Довжина від 6 до 7 см, співвідношення тіла матки до шийки — 1:3 (норма). Здебільшого цей патологічний стан виникає у пубертатному періоді внаслідок перенесених місцевих запальних процесів і проходить самостійно з початком статевого життя або настанням вагітності.

Однорога матка трапляється досить рідко і виникає у разі недорозвинення одного з двох мюллерових каналів, має вигляд конусоподібного утворення, яке безпосередньо переходить у маткову трубу. З другого недорозвиненого каналу може формуватися рудиментарний ріг. За цієї аномалії, зазвичай, відсутні одна нирка й один яєчник. Виділяють такі варіанти однорогої матки:

  • з недорозвиненим (рудиментарним) рогом, порожнина якого з'єднана з порожниною основного рога;
  • з недорозвиненим рогом, порожнина якого не з'єднана з порожниною основного рога;
  • з недорозвиненим рогом без порожнини;
  • без недорозвиненого рога.

Типові симптоми однорогої матки: рясні болісні менструації, наявність пухлиноподібного утворення в малому тазу, безпліддя, невиношування вагітності. Іноді можливе інфікування порожнини рудиментарного (недорозвиненого) рогу або настання позаматкової вагітності.

Дворога матка — один з найпоширеніших аномальних варіантів розвитку матки. Вона формується внаслідок порушення злиття тих частин мюллерових каналів, з яких у нормі утворюється єдина матка, при цьому спостерігається поділ порожнини на два роги, відокремлених один від одного перетинкою, кожен із яких має одну маткову трубу. Найчастіше шийка матки та піхва спільні, але іноді спостерігається подвоєння шийки. Існує три варіанти анатомічної будови дворогої матки: з повною перетинкою, з неповною перетинкою та сідлоподібна. Повна перетинка розділяє матку на дві ізольовані одна від одної половини, вагітність у цьому випадку можлива у будь-якій з них. За неповної перетинки порожнина матки розділена тільки у верхній третині, при цьому форма та розміри рогів, зазвичай, однакові. Поділ в області дна характерний для сідлоподібної матки. Настання вагітності за цієї патології можливе, однак найчастіше трапляється її невиношування.

У разі порушення злиття мюллерових каналів по всій довжині формуються дві матки, дві шийки та два піхви. В одних випадках обидві половини нормально функціонують і не викликають будь-яких симптомів, в інших — одна з них недорозвинена й супроводжується атрезією (відсутністю просвіту) піхви, що може призвести до накопичення менструальної крові та виникнення сильного больового синдрому внизу живота, який не знімається знеболювальними та потребує термінового хірургічного втручання.

Симптоми аномалій розвитку матки

Основними ознаками аномалій розвитку матки є:

  • відсутність менструацій;
  • порушення менструального циклу (рідкісні, мізерні або навпаки, рясні менструації, що супроводжуються розпираючими болями унизу живота);
  • зниження лібідо, недостатній розвиток вторинних статевих ознак;
  • виражений передменструальний синдром;
  • безпліддя;
  • повторювані мимовільні аборти;
  • невиношування плоду;
  • часте сечовипускання, різі внизу живота.

Діагностика аномалій розвитку матки

Якщо у Вас є перелічені вище симптоми, не варто відкладати візит до лікаря. Після детального гінекологічного огляду лікар призначить проведення всіх необхідних досліджень з метою своєчасного встановлення вірного діагнозу. За підозри на наявність аномалій розвитку матки показане УЗД, гістеросальпінгографія, гістероскопія, у деяких випадках необхідне проведення МРТ малого таза та лапароскопії.

Лікування аномалій розвитку матки

Різні форми подвоєння, однорога та дворога матки, якщо вони не супроводжуються порушенням відтоку менструальної крові, не потребують лікування. Але діагностика варіанту аномалії будови вкрай необхідна під час планування та ведення вагітності, а також для визначення способу розродження. Методом вибору для корекції вроджених аномалій матки є оперативне лікування. Сьогодні існують різні методики пластики матки, після проведення яких значно поліпшується якість життя пацієнтки, а в ряді випадків стає можливим настання вагітності та нормальне виношування плоду. Основні показання до хірургічного втручання:

  • відсутність відтоку менструальної крові та формування гематометри (накопичення крові в замкнутій порожнині матки) за деяких варіантів одно- та дворогої матки або її подвоєння;
  • повторні мимовільні аборти або звичне невиношування плоду за дворогої матки з перетинкою.

Принцип оперативного втручання полягає у видаленні недорозвиненого рогу матки, у замкнутій порожнині якого накопичується менструальна кров, а також максимальне висічення перетинок, що перешкоджають нормальному розвитку вагітності. У деяких особливо тяжких випадках, у загрозливих для життя станах (наприклад, у разі розриву рогу за ектопічної вагітності, інфікування з розвитком перитоніту, масивної післяпологової кровотечі) необхідне проведення екстирпації (повного видалення матки).

У більшості випадків у сучасній гінекології оперативні втручання проводять у вигляді гістероскопії (малотравматичний метод під контролем лапароскопа), що дозволяє мінімізувати ризики ускладнень за настання вагітності.

Наслідки аномалій розвитку матки

Аномалії розвитку матки стають причиною безпліддя, погіршення якості життя, альгодисменореї (болісних патологічних менструацій), викиднів, позаматкових вагітностей, передчасних пологів, масивних післяпологових кровотеч. Своєчасна діагностика цієї патології дозволить запобігти загрозливим для життя станам, виявити причину безпліддя та підібрати тактику його лікування, а також допоможе вирішити багато медико-соціальних проблем.