Як правильно здавати аналізи?

Ще у стародавні часи греки казали: хто добре діагностує, той правильно лікує. Даний вислів з часом став іще актуальнішим. Саме якісній лабораторній діагностиці приділяється значна увага в наших клініках «Медісвіт». На сучасному етапі без якісної лабораторної діагностики просто неможливо уявити процес лікування. Для отримання достовірних результатів аналізів потрібна чітка й правильно організована робота фахівців на різних етапах процесу лікування. Часто люди запитують: "чи можна принести аналізи, зроблені в іншій медичній установі? Ви їм повірите?". Що можна відповісти в даному випадку..?! – "Так, повіримо, якщо Ви впевнені в тому, що були дотримані всі необхідні правила підготовки до аналізу: збір і зберігання одержаного матеріалу (як мінімум), не говорячи вже про технічний і технологічний рівень лабораторної апаратури, і що не менш важливо, – кваліфікація фахівців, які працюють на ній".

Як же правильно здавати аналізи?

Перше, що необхідно врахувати – це правильна підготовка до аналізу.

Більшість аналізів крові здаються вранці, на голодний шлунок. За 8-12 годин до обстеження не слід приймати їжу, а перед цим напередодні не рекомендується вживати жирну їжу (під час порушення цих правил аналіз може не вийти із-за так званої хилезної крові, кажучи простіше – в плазмі крові буде багато жиру, спожитого напередодні, із-за чого аналіз технічно провести не можливо). Якщо допустимим є здавання аналізу не на голодний шлунок, то лікар попереджає про це. Деякі аналізи, наприклад, на гормони або онкомаркери, мають свої особливості щодо часу збору й різних маніпуляцій або процедур, що проходила людина. І абсолютно окремо слід вести розмову відносно аналізів на гормони гінекологічного профілю та інфекції: під час підготовки до них враховується день менструального циклу, час статевої стриманості тощо.

Детальні попередні роз’яснення стосовно правил збирання сечі мають велике значення для правильності отриманих результатів. Те саме відноситься й до аналізів калу на копрограму, дисбактеріоз, приховану кров.

Друге, що є важливим – це правильне збирання та подальше зберігання вже зібраного матеріалу, його транспортування в лабораторію.

Для кожного аналізу є свої вимоги стосовно температурного режиму та термінів зберігання. Саме у зв'язку з цими особливостями окремі аналізи можна здавати тільки до 10 ранку, оскільки матеріал не підлягає зберіганню, тоді як деякі аналізи можна здати й пізніше, й при цьому вони спокійно можуть зберігатися певний час. Головне - щоб людина перед збором матеріалу була голодною.

Порушення цих правил спричиняють помилки в результатах аналізів (як хибнопозитивні, так й хибнонегативні).

Третє — це апаратура, на якій здійснюються аналізи, а також професійний рівень фахівців, які працюють на ній.

Якісна сучасна лабораторна апаратура (разом з реактивами), достатньо дорога. Ціна на проведення кожного конкретного аналізу формується з урахуванням вартості реактивів та витратних матеріалів, що використовуються під час його проведення. Саме тому якісно проведений аналіз не може коштувати дешевше певної вартості.

Якщо ціна за проведення аналізу в одній з лабораторії кардинально відрізняється (дешевше) від цін у більшості інших лабораторій, то виникає питання: а чому так дешево? Відповідаючи на це питання, кожна людина, окрім лікаря, повинна чітко відповісти собі на питання: " А чи вірю я результатам аналізів, зробленим у цій лабораторії? Чи правильно я підготувався до аналізу? Чи чітко я усвідомлюю те, що результати аналізів — це мій діагноз, моє лікування, моє здоров'я?" Ми довіряємо результатам аналізів, що були проведені потужними акредитованими лабораторіями, але за умови, що людина була правильно проінструктована з питань підготовки до їх здавання..