Сучасна гастроскопія

Протягом моєї роботи лікарем-ендоскопістом (1999 - 2009 рр.) при проведенні фіброезофагогастродуоденоскопії (ФГДС) постійно зменшується кількість ендоскопічних заключень «Органічної патології не виявлено», що означає: з кожним роком кількість громадян України, які мають здорові органи травлення, катастрофічно знижується.

Дуже багато факторів сприяють цьому - значне погіршення екологічного стану в Україні (незадовільний радіологічний та токсикологічний склад питної води в різних регіонах країни), вкрай низька якість та використання в раціоні продуктів фаст-фуду («швидкої їжі»), збільшення кількості пацієнтів, котрі не мають фінансової можливості повноцінно й регулярно харчуватись, відсутність регулярних профілактичних оглядів робочих колективів.

Також свою негативну роль відіграє збереження міфів про «неймовірну важкість» та «нестерпний біль» під час проведення ФГДС. Свій внесок в підтримання цих чуток вкладають ті пацієнти, котрі виконували це обстеження на фіброгастроскопах, котрі були створені раніше 1994 року.

На сьогодні правда про проведення ФГДС така. Виконання цього обстеження в останні 10 років значно полегшилось для пацієнтів, так як технічний прогрес та великі капіталовкладення трьох найбільших японських виробників ендоскопічної техніки « ОLYMPUS», « РENTAX » та « FUJINON» принесли конкретні результати, а саме:

  • В 2 рази зменшився діаметр дистального кінця фіброгастроскопу (з 18 мм у 1995 році до 9,5 мм сьогодні – це діаметр фіброгастроскопу «PENTAX», котрий використовується в медичному центрі Into-Sana), що дозволяє вільно виконувати ФГДС дорослим і підліткам від 12 років.
  • З покращенням ендоскопічної техніки час обстеження поступово скорочується, і тепер він складає кілька хвилин.

В клініці Into-Sana постійно використовується місцева анестезія спреєм 10% лідокаїну (обов`язково попередньо дізнаємось у пацієнта, чи не було алергічних реакцій на анестетики раніше), що дозволяє зробити обстеження абсолютно безболісним та мінімально дискомфортним. При вираженій емоційній неврівноваженості пацієнта та наявності відносних протипоказань до обстеження рекомендується проведення ФГДС в присутності лікаря, котрий призначає це дослідження, з обов`язковим анестезіологічним забезпеченням – короткочасним внутрішньовенним наркозом.

Хочу підкреслити, що протягом останніх 50 (!) років ФГДС залишається в цілому світі єдиним інструментальним обстеженням, котре дозволяє при необхідності провести гістологічне дослідження слизової оболонки стравоходу, шлунку і цибулини ДПК та достовірно підтвердити доброякісність чи злоякісність процесів верхніх відділів шлунково-кишкового тракту.

Жодному терапевту, гастроентерологу чи хірургу на планеті неможливо обрати адекватний варіант лікування захворювань стравоходу, шлунку чи цибулини ДПК або визначити точну кількість хелікобактерної інфекції без проведення ФГДС. Недаремно це обстеження в найбільш економічно розвинутих країнах (США, Японія, Австрія, Франція, Німеччина) обов`язково виконується всім працюючим жителям після досягнення 40-річного віку один раз на 2 роки, що дозволяє виявити пухлинні ураження органів травлення на ранній (першій) стадії, коли ці проблеми ще не дають клінічних проявів (!) і дозволяють провести радикальне лікування цих пухлин та зберегти високу якість життя пацієнтів на довгі роки. Дуже хочеться, щоб і українці нарешті розпочали ставитись до свого здоров`я дбайливо. Будьте завжди здоровими!