Алергія? Чи загрожує вона вам?

Кожна третя людина на Землі страждає на алергiчне захворювання - це дані Всесвiтньоi органiзацii охорони здоров’я (ВООЗ). При цьому чисельність людей, які схильні до алергiчних реакцiй, постійно зростає.

Давайте поговоримо про алергени - речовини бiлкової природи. Вони здатнi запускати складний і багатоступеневий механiзм алергii в органiзмi схильної до цього людини.

У першому випуску «Вiсника «Медiсвiт» ми обговорили поліноз - розповсюджене алергiчне захворювання. Воно обумовлене алергенами пилку дерев, лугових трав і бур’янiв. У цій статтi поговоримо про основнi алергiзуючi агенти, з якими людина контактує у побутi та на роботi.

Удома й на роботі людина стикається з такими алергенами:

 • клiщi домашнього пилу,
 • мiкромiцети (мiкроскопiчнi гриби),
 • епiдермальнi агенти (хутро та лупа тварин, пiр’я птахiв),
 • наслiдки життєдiяльностi комах, тварин та інше.

Чим небезпечнi клiщi побутового пилу?

Мiкроскопiчнi клiщi - постiйні мешканці нашого житла, здатнi викликати прогресуючi акарiози - захворювання, які викликають лише клiщі. Їх часто сприймають за алергiчнi, шкiрнi, ревматологiчнi, онкологiчнi чи iншi хвороби.

У побутовому пилу знайдено бiля 150 видiв клiщiв. В одному грамi домашнього пилу їх може бути кiлька тисяч. А в одному кубометрі повiтря можна нарахувати до 100 тисяч кліщів. У примiщеннях, які провітрюють погано, чисельність цих організмів зростає в тисячу разiв. Наявність навiть 100-500 клiщiв здатна «запустити» в органiзмi людини алергiчнi процеси.

Клiщi побутового пилу живуть до 10 тижнiв. За цей період самки відкладають 40-80 яєць. Найбiльш важливий алергiзуючий агент побутових клiщiв - їхнє хітинове покриття і наслiдки життєдiяльностi. Надмірна кількість людей у житлових примiщеннях та нерегулярне прибирання житла створюють оптимальнi умови, за яких клiщi домашнього пилу починають розмножуватися. Вони активно плодяться за умов високої вологості (бiльше 60%) та температури в приміщенні вище +21С.

Якi алергени розповсюджують хатнi тварини?

Епiдермальні алергени - це лупа собаки, кiшки, кролика, морської свинки, коня, хутро вiвцi, кози та інше. У організм людини вони потрапляють iз повiтрям або при контактi з твариною. Або коли носите одяг, головні убори та взуття з хутра чи шкiри тварин.

Найбiльш розповсюдженою є алергiя на хутро собак і кiшок. Деякi автори вказують, що до 40% хворих на бронхiальну астму мають алергiю до хутра кішки. Є данi, що слина тварин має вищий сенсибiлiзуючий вплив на людину, аніж хутро. У кiшок саме слина - головне джерело алергii в людини. Цi алергени невеликi за розмірами, у повітрі знаходяться бiльше години. Їх висока концентрацiя - фактор ризику, який призводить до розвитку бронхiальноi астми. Навіть якщо ви винесете кішку з дому, її алергени зберігатимуться у приміщенні ще 24 тижні.

Алергени собаки знайдено в лупi, слинi, сечi та фекалiях цієї тварини. У собак рiзних порід рiзна «алергеннiсть». Але зовсім «неалергенних» собак не буває. Важливо те, як часто вигулюють та миють цих тварин.

Саме по собi хутро тварин не завжди є значним алергеном. Але прикрiпленi до нього часточки слини, епiдермiсу та сечi мають вирiшальне значення для алергiзацii органiзму людини.

Алергію викликають не лише хатнi тварини, слід пам’ятати i про гризунiв. Людський організм чутливий на пiр’я птахiв, яке використовують для набивки подушок і перин. Пiр’я гусей - найбiльш алергенно активне.

Надмірна чустливість до пiр’я папуг, голубiв, курей і качок теж призводить до розвитку бронхiальноi астми та алергiчного ринiту в людини.

Від 1% до 4% дорослих мають підвищену чутливість на алергени хатнiх тварин. Серед дітей такий показник суттєво вищий (11%).

У чому небезпека комах?

В останнi роки багато дослiдникiв звернули увагу, що хатній тарган - теж причина алергічної надчутливості людини. Висока концентрацiя алергенiв тарганiв у квартирах може бути суттєвим фактором розвитку бронхiальноi астми. Деякi автори стверджують, що хворі на бронхiальну астму діти, котрі є надчутливими до алергенiв тарганiв, госпіталізуються утричі частiше, якщо в квартирi є велика популяцiя цих комах.

Як впливають на органiзм людини мiкроскопiчнi гриби?

Найбiльш значна концентрацiя спор грибiв виявлена на перших поверхах будинкiв. Але, навiть у одному примiщеннi iх концентрацiя неоднакова. Максимальний рiвень - бiля вiкон. У центрi кiмнати спорів грибiв у 10 разiв менше. Має значення також сезоннiсть. Наприклад, спорів грибiв Aspergillus та Penicillum, які ростуть в примiщеннях, у повітрі більшає восени та взимку.

Такi мiкромiцети можуть бути причиною алергiчних станiв (цiлорiчний алергiчний ринiт, бронхiальна астма) у людей, якi вдихають забруднене спорами повiтря. Спори грибiв, що вiдносяться до роду Aspergillus fumigatus, здатнi викликати легеневий аспергiльоз, а продукти iх обмiну - первинний рак печiнки.

Не забувайте, що до складу хатнього пилу також входять канцерогеннi частки кухонного чаду, тютюнового диму, аерозольного пилу дезодорантiв, освiжувачiв повiтря. Дуже шкiдливими є частки ушкодженого паркетного лаку. На кухнях можна знайти небезпечний алергiчними реакцiями мучний пил, а у ванних кiмнатах - спори грибiв. У примiщеннях, де багато книг і паперiв, присутнiй паперовий пил. Алергiєю на нього страждають бiблiотекарі та працівники архівів.

Як знищувати побутові алергени?

 • Використовувати у побутi та на роботi тканини i матерiали, що не сприяють розмноженню клiщiв. Потрiбно уникати виробiв з пуху та пера птахiв, iз вати, хутра вiвцi, лами, верблюжого хутра. Краще використовувати безалергенні постiльні набори з синтопону.
 • Лiквiдувати або значно зменшити кiлькiсть «пилозбiрникiв» (позбутися м’яких iграшок, старих газет, журналiв, килимів, важких гардин).
 • Регулярно і якiсно прибирайте примiщення, це видаляє пил і продукти життєдiяльностi тварин. Максимально видалити алергени з примiщень допомагають пилососи з аквафiльтром. Дуже важливо регулярно прибирати усi важкодоступнi мiсця.
 • Підтримуйте у приміщенні неоптимальний для розвитку клiщiв клiмат (вологiсть до 40-50% i температуру нижче +25?С).
 • Контролюйте гiдроiзоляцiю будинку, видаляйте плiсняву зі стель і стін.
 • Вiдмовтеся вiд хатнiх тварин за наявностi ознак алергii на продукти їх життєдiяльностi та хутро.
 • Слідкуйте, аби в помешканнях не було гризунiв і комах.

Коли слід звертатися до алерголога:

 • Вранці з носа видiляється значна кiлькість cлизу;
 • Ніс дуже закладений;
 • Чхання, напади задухи, особливо - при контактi з пилом пiд час прибирання, перестилання постелi, перебирання речей у шафi або при контактi з домашнiми тваринами.

Аби уточнити дiагноз, потрібно пройти обстеження - алергодіагностику, яка виявить «винні» алергени.

Якщо надчутливість очевидна, то разом із медикаментозним лiкуванням вам призначать курс алерговакцинацii «винними» алергенами. Принцип його такий: людині вводять вироблену з вiдповiдних алергенiв вакцину, її концентрацiю поступово збiльшують. Органiзм «звикає» до збудникiв алергiї та перестає реагувати на них. На теперiшнiй час це єдиний ефективний метод лiкування, що запобiгає загостренню та подальшому прогресуванню алергiчного захворювання.