Чому росте кісточка на стопі?

Багато хто з дівчат бачить і знає, як мучаться їхні мами та бабусі з хворобливими виступаючими кісточками великих пальців на стопах. Сьогодні ми торкнемося проблеми таких кісточок, розповімо чому кісточки взагалі починають рости, чи передається ця проблема у спадок і як її уникнути. На запитання видання «Обозреватель» відповів лікар ортопед-травматолог першої категорії, лікар медичних центрів Into-Sana, кандидат медичних наук, Назар Степанович Вадзюк.

Назар Степанович, що являє собою болюча кісточка на стопі?

Болюча кісточка є однією з найпоширеніших жіночих проблем, з якими доводиться стикатися ортопедам і хірургам на консультаціях. Це утворення, що заподіює дискомфорт і біль в області великого пальця стопи, турбує деяких жінок з самої юності. Начитавшись статей в Інтернеті і наслухавшись "просунутих" в медицині знайомих, багато з них впевнені, що страждають на подагру. Медична назва болючої кісточки - артрозоартрит першого плюснефалангового суглоба. В основі цього захворювання лежить специфічна деформація стопи, зокрема великого пальця стопи.

Через що розвивається така деформація?

У більшості випадків в основі розвитку деформації суглоба лежить поперечна або комбінована плоскостопість. Важливий супутній фактор - нефізіологічний розподіл навантаження на стопу через носіння тісного, модельного взуття на підборах.

З чого починається хвороба і як протікає?

Перша стадія хвороби характеризується, як правило, досить помірними больовими відчуттями, припухлістю, почервонінням в області кісточки великого пальця і незручним взуттям. Ці симптоми, а також естетичний дискомфорт через погіршення зовнішнього вигляду стопи, слугує основною причиною для звернення до ортопеда. Здається, що у хворобі немає нічого серйозного. Це було б так, якби захворювання не прогресувало. Але деформація з часом посилюється - кісточка збільшується в розмірах, один палець починає накладатися на інший, біль при ходьбі посилюється. Такі проблеми змушують жінку купувати взуття певного типу - більшого розміру, калошоподібну.

Чи передається це захворювання у спадок?

Наявність індивідуальної схильності до розвитку деформації стопи, в основі якої лежить вроджена слабкість сполучної тканини (диспластичний синдром), ще не означає, що захворювання неминуче. Щоб схильність переросла в деформацію переднього відділу стопи, нога повинна піддаватися одночасному впливу трьох факторів:

  • підвищеного навантаження на ноги через вагітність або зайву вагу;
  • носінню взуття на високих підборах, через що навантаження неправильно розподіляється по стопі;
  • ходіння в тісному вузькому взутті.

І якщо перший фактор ми не завжди можемо контролювати, то другим і третім жінка легко здатна керувати, відмовившись від тривалого носіння тісного взуття на високих підборах.

Хочу звернути увагу на цікавий факт: дуже багато жінок носять взуття меншого розміру, ніж того вимагає анатомія і фізіологія їх стоп. Так трапляється через те, що з віком розмір стопи практично у всіх людей збільшується. Велика частина жінок середнього віку про це навіть не підозрюють і не звертають уваги, що розмір їх ноги змінився за останні 15-20 років.

Що можна сказати про застосування методів народної медицини в лікуванні болючих кісточок?

На так званих "народних" методах лікування хворобливих кісточок хотілося б зупинитися окремо. Поради "накласти йодну сітку", "постукати по кісточці дерев'яною ложкою", "змастити голодною слиною", "покласти фольгу", "зробити компрес з сечею", "покласти шматочок лимона" і тому подібні поради не тільки не принесуть полегшення, але і в деяких випадках можуть зашкодити. Такі поради можуть давати тільки люди, що не мають ані найменшого уявлення про механізми розвитку цього захворювання і наслідки самолікування. Ставитися до такої хвороби без належної серйозності недалекоглядно.

При яких симптомах потрібно звертатися до лікаря?

Записатися на консультацію до ортопеда потрібно в кількох випадках. По-перше, якщо у вас з'явилася тверда "шишка" в області першого суглоба великого пальця. І особливо якщо в цьому суглобі розвивається запальний процес - спостерігається почервоніння і припухлість. Насторожити має викривлення не тільки великого пальця, а й інших пальців стопи, поява зон огрубіння шкіри на "кісточках" (мозолів). Також варто відвідати ортопеда, якщо при підборі і носінні взуття ви стикаєтеся з проблемами. Наприклад, вам складно знайти зручне взуття, доводиться довго розношувати нове взуття, при ходьбі швидко втомлюються і починають боліти ноги.

У чому полягає лікування, яку допомогу може запропонувати ортопед?

Ортопед зупинить запальний процес, зніме больовий синдром і, виходячи із стадії деформації, вибере найкращий шлях корекції. Це може бути носіння коригуючих устілок (супінаторів), шин, спеціальних вкладишів, за допомогою яких можна усунути незручності при ходьбі і уповільнити перебіг хвороби. Якщо деформація є вираженою, лікар проведе оперативне видалення кісточки і випрямлення великого пальця ноги.

Що можна сказати про профілактику цього захворювання?

Профілактика проста. По-перше, вибирайте взуття правильного розміру, щоб воно не тиснула на великий палець, щоб не здавлювало ногу з боків і спереду, було зручною, вільною і відповідало фактичному розміру стопи. По-друге, віддавайте перевагу взуттю з каблуком до 4 см, не ходіть довго на високих підборах, щоб ноги не втомлювалися. І, останнє, дотримуйтеся режиму відпочинку - навантаження для ніг. Візьміть за правило чергувати стояння/сидіння, оберігайте ноги від тривалого статичного навантаження (тобто тривалого стояння ), а якщо такої можливості немає, прагніть частіше міняти позу під час роботи. Дозвольте ногам відпочивати кожну годину по 10-15 хвилин; робіть зарядку; виконуйте вправи для стоп - згинання/розгинання, приведення/відведення, малювання цифри 8, почергове стояння на пальчиках/п'ятах. Увечері виконайте гігієнічні процедури, нанесіть зволожуючий крем і помасажуйте стопи і литки, зробіть теплі ванни з морською сіллю на 15-20 хвилин.