Чоловіче безпліддя: 8 актуальних питань

Згідно зі статистикою, в Україні 14% подружніх пар не можуть мати дітей. Ще не так давно говорили тільки про жіночу безплідність. Сьогодні відомо, що в 40% випадків в бездітності пар основним є саме «чоловічий фактор». Делікатне питання Men's Health обговорив з Юрієм Анатолійовичем Саком, лікарем-урологом медичних центрів Into-Sana.

MН: чому в останні роки проблема чоловічого безпліддя особливо актуальна серед жителів мегаполісів?

Згідно зі статистикою, в Україні 14% подружніх пар не може мати дітей. Ще не так давно говорили тільки про жіночу безплідність. Сьогодні відомо, що в 40% випадків в бездітності пар основним є саме «чоловічий фактор».

Чоловіче безпліддя – це такий стан чоловічого організму, при якому зачаття неможливе.

Дійсно, за деякими даними, жителі мегаполісів більше наражаються на дану проблему, ніж, скажімо, жителі районних центрів, селищ і т.д. Цьому можна знайти певне пояснення. Наприклад, наявність таких факторів як хронічний стрес, ненормований робочий день, нерегулярне харчування, екологічний фактор, шкідливі звички, інфекції, що передаються статевим шляхом, малорухливий спосіб життя - це ті фактори, концентрація яких у великих містах набагато вища, ніж у районних центрах, наприклад. Якість продуктів харчування, води – ті чинники, що як опосередковано, так і безпосередньо впливають на якість сперми. Крім перерахованих факторів важливо враховувати ще й те, що людей у мегаполісах більше, ніж, наприклад, в районних центрах, тому й відсоток звернень може бути більше.

MН: які умови життєдіяльності, хвороби, причини впливають на цю проблему?

Існує ряд причин, що можуть впливати на фертильність (плідність) чоловіків. Серед них найбільш поширені такі як: варікоцеле (розширення вен сім'яного канатика, як правило, ліворуч); інфекції, що передаються статевим шляхом; травми і хвороби яєчок; генетичні порушення; гормональні проблеми; деякі неврологічні захворювання; травми голови і\або спини; прийом деяких медичних препаратів; імунологічне безпліддя; екологічний фактор; шкідливі звички; перегрівання в області промежини; голодування.

MН: коли чоловік повинен почати турбуватися, що він можливо безплідний, і звернутися до фахівця?

Як правило, якщо після року відкритого статевого життя не настає вагітність, слід звернути на цю проблему увагу і проконсультуватися у фахівців: жінкам – у гінеколога, чоловікам – у уролога, андролога.

MН: в яких випадках чоловікові ставиться діагноз: безпліддя? Чи є статистика, в якому віці найбільш часто зустрічається ця проблема?

Діагноз «Безпліддя» – досить серйозний діагноз. Його можна поставити тільки в профільному лікувальному закладі на підставі неодноразово проведених аналізів спермограми (як мінімум 3 аналізи).

З проблемою, що загрожує безпліддям, чоловіки можуть зіткнутися в різні періоди свого життя. У хлопчиків (до статевого дозрівання), батьки повинні звернути увагу на перенесені в ранньому дитинстві вірусні інфекції, особливо епідемічний паротит (так звана «свинка»). Справа в тому, що вірус, який вражає слинні залози у хлопчиків, також вражає яєчка, що може призвести до безпліддя в майбутньому. Тому вакцинації проти інфекцій (у тому числі і від епідемічного паротиту) мають бути суворо дотриманими та мають проводитися в терміни, що зазначені в календарях щеплень. У період статевого дозрівання важливо оберігати хлопчиків від травм органів мошонки, інфекцій, що передаються статевим шляхом. Зайва вага має причинно-наслідковий зв'язок з безпліддям. Гормональні порушення різноманітного характеру безпосередньо впливають на якість сперми. У зрілому віці – алкоголь, тютюн, стреси – це ті основні причини, що впливають на якість сперми у чоловіків.

MН: як діагностують безпліддя? До якого фахівця необхідно звернутися?

Перше базове дослідження, яке проводиться для діагностики чоловічого безпліддя – це спермограма. Спермограма здається після 5-7 днів утримання від статевого життя, прийому алкоголю, важких фізичних навантажень. Цей відносно простий тест полягає в лабораторному аналізі сперми, в якому вимірюється загальна кількість сперми, концентрація в ній сперматозоїдів, а також оцінюються параметри сперматозоїдів і швидкість їх руху. Якщо один з показників виходить за межі норми, необхідно виявляти причину, і призначати лікування, спрямоване на корекцію цієї причини.

Для повної діагностики причин чоловічого безпліддя можуть знадобитися наступні дослідження: аналіз секрету передміхурової залози, загальний аналіз сечі, УЗД нирок, сечовивідних шляхів, простати, мошонки. При повній відсутності сперматозоїдів в спермі показана біопсія яєчок.

MН: які основні показники спермограми вважаються нормою? На яких необхідно акцентувати особливу увагу?

Одним з найважливіших показників спермограми є кількість і рухливість сперматозоїдів, яка безпосередньо впливає на ймовірність зачаття природним шляхом. Сперматозоїди ділять на 4 групи, виходячи з їх рухливості: Група А – активно рухливі, група В – малорухливі з прямолінійним рухом, група С – малорухливі з обертальним і коливальним рухом, група D – нерухомі. Норма: А>25% або A+B>50%. Лікар також може направити пацієнта на дослідження, що встановлює рівень гормонів, і на УЗД статевих органів.

MН: чи лікується безпліддя? Які процедури, препарати, вітаміни може призначити лікар?

Залежно від причини, яка викликає проблеми з якістю сперми, можуть застосовуватися різні методи лікування.

Деякі причини безпліддя коригуються хірургічним шляхом (усунення варікоцеле або усунення непрохідності сім'явиносних протоків). Лікування може в себе включати антибіотикотерапію (у випадку інфекції), може бути призначено лікування препаратами, що сприяють поліпшенню вироблення сперми.

У кожному конкретному випадку лікування підбирається індивідуально залежно від результатів обстеження. Ні в якому разі не можна займатися самолікуванням!

Є ряд заходів, які чоловік може зробити, щоб зменшити ризик проблем з якістю сперми:
  • дотримуватися здорової, збалансованої дієти;
  • регулярно робити фізичні вправи;
  • підтримувати свою вагу в нормі;
  • не курити;
  • не зловживати алкоголем;
  • не вживати навіть легкі наркотики;
  • намагатися зменшити вплив стресу;
  • уникати носіння тісного нижньої білизни або штанів.

Лікуванням чоловічого безпліддя (як і жіночого) повинен займатися тільки профільний фахівець у спеціалізованому лікувальному закладі.

MН: а якщо лікування не приносить результатів?

Якщо лікування не дає результатів, рекомендується вдатися до одного з методів ВМІ (внутрішньоматкова інсемінація), ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення), ІКСІ (введення сперматозоїда безпосередньо в цитоплазму яйцеклітини).

Якщо дані методи недоступні або не дають результатів, не варто забувати про можливість усиновлення дітей.