Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Стенокардія

«Стенокардія - проблема і її вирішення!».

Стенокардія (різновид ішемічної хвороби серця) - захворювання, що характеризується нападами болісних відчуттів або відчуттям дискомфорту за грудиною (в області серця).

Стенокардія - дуже поширена хвороба у всьому світі. Ризик виникнення стенокардії зростає з віком як у жінок, так і в чоловіків. Так, за статистикою, в Україні цей показник у жінок у віці 45-64 років становить 5-7%, у чоловіків - 4-7%, у віці 65-84 років - 10-12% і 12-14% відповідно. Серед усіх звернень зі скаргами на перебої в роботі серця, у третини пацієнтів досвідчені кардіологи діагностують саме стенокардію.

Причини розвитку стенокардії

Стенокардія обумовлена ​​гострою нестачею припливу крові до серцевого м'яза, що пояснюється недостатністю коронарного кровопостачання.

Головною причиною виникнення є атеросклеротичні бляшки коронарних артерій, що звужують просвіт судин. Атеросклероз може посилюватися спазмом судин.

Для варіантної стенокардії Принцметала характерна наявність тільки коронароспазма при незмінених судинах, що обов'язково повинно підтверджуватися інструментальними методами дослідження.

Стенокардію можуть викликати також інфекційні та ревматичні захворювання (системні васкуліти, системний червоний вовчак, інфекційні міокардити), вади серця.

Симптоми та діагностика стенокардії

Напад стенокардії супроводжується інтенсивним болем в за грудиною найчастіше після провокуючих чинників (фізичне навантаження, переїдання, стрес). Больовий напад віддає в ліве плече, шию, нижню щелепу, між лопаток, ліву підлопаточну область і триває не більше 30 хв. Типовий біль при стенокардії носить стискаючий, розпираючий, такий, що давить, тягне характер, не залежить від зміни положення і фази дихання, часто супроводжується задишкою. Біль може бути ледь відчутним (часто у пацієнтів з цукровим діабетом в результаті ангіопатії) або різким і дуже інтенсивним, таким, що призводить до страху смерті, високої тривожності, паніки.

Зазвичай больові відчуття зникають після припинення фізичного навантаження або прийому нітратів короткої дії (нітрогліцерину під язик).

Напад стенокардії діагностується фахівцем клінічно, з огляду на типову симптоматику, однак іноді виникають складнощі при наявності у пацієнта важкої супутньої патології.

Для визначення причин, ризиків розвитку ускладнень, встановлення функціонального класу стенокардії використовують такі діагностичні методи:

  • загальний і біохімічний аналіз крові (глюкоза натщесерце, загальний холестерин і його фракції, креатинін)
  • загальний аналіз сечі
  • коагулограма (дослідження згортання крові)
  • електрокардіографія (ЕКГ) у спокої і/або при фізичному навантаженні (тредміл-тест)
  • холтер-ЕКГ
  • ехокардіографія (ЕхоКГ) без та зі стрес-навантаженням
  • КТ-коронарографія

Лікування стенокардії

Лікування стенокардії спрямоване на досягнення 2 головних цілей:

  • зменшення або усунення симптомів;
  • запобігання розвитку інфаркту міокарда, інших ускладнень і смерті як їх результату.

Медикаментозна терапія полягає в прийомі препаратів для короткочасного усунення симптомів - нітрогліцерину, а також ліків для тривалого контролю і попередження больових нападів, коли на постійній основі використовують блокатори кальцієвих каналів, бета-блокатори.

Для профілактики ускладнень рекомендують приймати препарати, що відносяться до групи антиагрегантів (ацетилсаліцилова кислота та інші), статини для зниження рівня холестерину в крові.

При неефективності медикаментозних індивідуально підібраних схем лікування, пацієнтові пропонується хірургічне лікування:

  • Аортокоронарне шунтування
  • Стентування коронарних артерій - малоінвазивне оперативне втручання, суть якого полягає в руйнуванні атеросклеротичної бляшки, розширенні звуженої ділянки судини і постановці стента для запобігання звуження судини в подальшому.

Найважливішу роль в досягненні другої мети відіграє зміна способу життя. Потрібно дотримуватися правил:

  • Дотримуватися здорового харчування
  • Контролювати вагу і об'єм талії (підтримувати індекс маси тіла в межах 18,5-24,9 кг / м2, обсяг талії ≤ 88 см (у жінок), ≥ 102 см (у чоловіків).
  • Вести активний спосіб життя (інтенсивність визначається після проведення тесту з фізичним навантаженням)
  • Відмовитися від куріння і по можливості уникати пасивного тютюнокуріння
  • Зменшити вживання алкогольних напоїв
  • Намагатися знімати стрес (релаксація) - ароматерапія, здоровий сон, заспокійлива музика, йога, медитація, психотерапія, аутотренінг, збільшення тривалості відпочинку.

Стенокардія - дуже небезпечне і підступне захворювання, тому дуже важливо вчасно звертатися до лікаря, не тільки для лікування гострого стану (нападу стенокардії), але і для визначення причин цього захворювання і профілактики ускладнень у майбутньому.

На нашому сайті ви можете знайти додаткову інформацію про це захворювання (про його діагностику, лікування, профілактику), знайти контакти лікарів, діагностичних центрів, отримати додаткову консультацію.