Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Гастрит у дітей

У структурі гастроентерологічної патології в дітей захворювання шлунка та дванадцятипалої кишки (гастрит, дуоденіт, гастродуоденіт) складають 50–60%. Експерти ВООЗ стверджують, що гастрит «молодшає» щороку, й усе більше дітей звертаються до педіатра або гастроентеролога з цим захворюванням.

Гострий гастрит — це запалення слизової оболонки шлунка в результаті нетривалої дії сильних подразників.

Хронічний гастрит — це хронічне рецидивне запалення слизової оболонки шлунка та залозистого апарату, що призводить до розвитку атрофії оболонки та порушення функції залозистого апарату.

Причини виникнення гастриту

Розвиток гострого та хронічного гастриту в дитини обумовлений рядом причин:

  • Інфекція. Вживаючи неякісні продукти харчування, дитина може занести у шлунок велику кількість мікроорганізмів та їхніх токсинів, які подразнюють слизову оболонку, викликаючи запалення. Це можуть бути сальмонела, кишкова паличка, клебсієла або стафілококи. У випадку харчової токсикоінфекції збудник відсутній, але продукти його метаболізму, які є у великій кількості в кондитерських виробах, у разі їх неправильного зберігання призводять до запалення слизової.
  • Хелікобактер (Helicobacter Pylori). Ця бактерія була виявлена ​​ще в минулому столітті. Вона прикріплюється до епітеліальних клітин пілоричного відділу шлунка, виділяючи ферменти, які викликають запалення й ушкоджують клітини слизової. У 85% випадків причиною гастриту є саме Helicobacter Pylori. Бактерія стійка до кислого середовища шлунка, може роками перебувати в організмі. У зв'язку з цим вона є не тільки причиною більшості захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки, а й може викликати розвиток злоякісного ураження шлунково-кишкового тракту (ШКТ), наприклад, раку.
  • Неправильний раціон. Інфекційний чинник не є єдиною причиною виникнення захворювання. Тут відіграє роль харчування та спосіб життя. Жирна, гостра їжа з великою кількістю спецій, переїдання, вживання великої кількості солодощів, їжа всухом'ятку, газовані напої вкрай негативно впливають на шлунок. Фастфуди рясніють їжею такого роду, тому регулярне відвідування цих закладів стає основною причиною гастриту в дітей. Крім того, підлітки можуть вживати алкоголь. У великій кількості він здатний викликати гострий гастрит.
  • Нерегулярний прийом їжі. Дитина повинна харчуватися не менш ніж чотири рази на добу, бажано, в певний час. Великі проміжки між прийомами їжі призводять до підвищеного виділення шлункового соку, який є агресивним чинником, що впливає на слизову.
  • Стрес. Хвороби травного тракту тісно пов'язані з психоемоційним станом дитини. Велике навантаження в школі, конфлікти з оточенням і батьками є супутніми причинами, які посилюють перебіг хвороби.
  • Гіподинамія. Низька фізична активність (час, проведений за комп'ютером, планшетом, мобільним телефоном та іншими «гаджетами») негативно позначається на здоров'ї в цілому. Порушується перистальтика шлунка та кишечника, погіршується кровообіг. Це провокує гастрит, дуоденіт, ентерит й інші проблеми зі здоров'ям.
  • Екологічні чинники.
  • Медикаменти. Деякі препарати можуть мати побічну дію на слизову шлунка. Вони блокують продукцію слизу, яка захищає шлунок від чинників агресії.
  • Аутоімунні механізми також можуть призводити до вироблення власних антитіл, які вражають секреторні клітини слизової.

Види гастриту

Дане захворювання класифікують за характером перебігу, причиною виникнення, результатами ендоскопічного дослідження, ступенем тяжкості, періодами (загострення та ремісії) та станом кислотної продукції шлунка (нормацидний, гіпоацидний, гіперацидний).

Класифікація гастриту за характером перебігу

  • Гострий гастрит. Виникає у разі вживання зіпсованих, інфікованих продуктів або агресивних хімічних речовин (побутова хімія, отрути, деякі медикаменти). Вони провокують опік і запальний процес, який може мати різну глибину: від поверхневих змін до глибокої деструкції з виразками.
  • Хронічний гастрит. З'являється повільно й поступово. Хворобу викликає цілий ряд чинників, про які говорилося вище. Хронічна форма захворювання має рецидивний характер перебігу: періоди ремісій та загострень чергуються. Зазвичай стан погіршується у весняно-осінній період. Однак грубе порушення раціону призводить до відновлення симптоматики у будь-яку пору року.

Класифікація гастриту за морфологічними змінами

Залежно від структурних змін слизової оболонки (за результатами ендоскопії) гастрит поділяють на поверхневий (катаральний та ерозивний), змішаний, субатрофічний, нодулярний та геморагічний.

Класифікація гастриту за етіологією

Цей поділ характерний для хронічного гастриту:

  • Тип А — аутоімунний. Механізм його виникнення — вироблення антитіл до парієтальних клітин шлунка, які продукують соляну кислоту. В результаті слизова атрофується, а секреція HCL пригнічується.
  • Тип В — бактеріальний. Головна його причина — Helicobacter pylori. Хвороба перебігає з підвищеною або зниженою кислотністю, імунні порушення не характерні.
  • Тип С — хімічний. Він обумовлений токсичним впливом речовин на слизову оболонку. Це можуть бути медикаменти або власні травні ферменти, які заносяться в шлунок у результаті дуоденального рефлюксу — зворотного відтоку вмісту дванадцятипалої кишки.

Стадії гастриту

Основними клінічними синдромами цього захворювання є больовий, диспепсичний та синдром неспецифічних вегетативних порушень.

Клінічно зручним є поділ гастриту на 1, 2 та 3 ступінь:

  • Перший ступінь. Запалення поверхневе, структура слизової не порушена, спостерігаються невиражені симптоми.
  • Другий ступінь. З'являються ерозії, внутрішній шар шлунка стоншується, наявні виразки, кровотечі, процес переходить у хронічну стадію.
  • Третій ступінь. Слизова оболонка повністю втрачає свою структуру та заміщується сполучною тканиною.

Симптоми гастриту

Клінічна картина різних видів хвороби буде відрізнятися. Симптоми гострого гастриту проявляються через кілька годин після прийому неякісної їжі. Ознаки хвороби розвиваються швидко, переважає нудота, печія, рясна блювота з'їденою їжею та жовчю, інтенсивний больовий синдром в епігастрії («під ложечкою»). Після всмоктування токсинів підвищується температура тіла, виникає сухість у роті. Бліда шкіра й тяжкий стан дитини супроводжуються явищами диспепсії: діареєю, зневодненням і метеоризмом.

Хронічний гастрит має стерту симптоматику, яка періодично загострюється. Біль у животі буде тупого, ниючого характеру. Він виникає через півгодини після прийому їжі. Також у дитини з'являється відрижка повітрям або кислим вмістом шлунку. Періодично спостерігається печія — відчуття печіння в епігастрії та за грудиною. Цей симптом проявляється більш інтенсивно під час фізичних навантажень, нахилів тіла, після переїдання. За тяжкістю гастрит диференціюють як («0»), слабкий («+»), середній («++») і сильний («+++»). Ступені: легкий, помірний і тяжкий. За даними секреторної функції шлунка розрізняють гіперацидний та гіпоацидний гастрит.

За гіперацидного гастриту в дітей переважає больовий синдром. Біль локалізується в епігастральній ділянці, виникає через 1–1,5 години після прийому їжі, іноді вночі. Диспепсичний синдром характеризується наявністю печії, нудоти, блювоти, відрижки кислим, схильністю до закрепів.

За гіпоацидного гастриту в 50–60% хворих дітей спостерігається переважання диспепсического синдрому. Турбує відрижка їжею, нудота, відчуття гіркоти у роті. У дітей знижений апетит, турбує метеоризм, нестійкі випорожнення. Больовий синдром менш виражений. Турбують болі в епігастрії, частіше після їжі, відчуття тяжкості та переповнення шлунка.

Діагностика дитячого гастриту

Діагностика повинна бути комплексною. Скарги пацієнта та клінічна картина дозволяють виставити попередній діагноз гастриту. За підозри на це захворювання проводять ряд лабораторних та інструментальних досліджень:

  • Фіброгастродуоденоскопія — найінформативніший метод дослідження, технічно складний, особливо у дітей. У порожнину шлунка вводять ендоскоп — гнучкий інструмент із фіброволоконною оптикою, за допомогою якого візуалізується слизова оболонка. Це дає можливість повністю оцінити її структуру. Одночасно виконується біопсія — взяття зразка тканини шлунка для подальшого гістологічного дослідження.
  • Фракційне зондування. Застосовується для дослідження шлункового вмісту, який аспірують за допомогою спеціального зонда. Визначають рівень секреції соляної кислоти, що дозволяє диференціювати гіперацидний та гіпоацидний гастрит.
  • pH-метрія використовується з тією ж метою, але аналіз секреторної активності проводиться безпосередньо всередині органу. Для цього вводять зонд із датчиком, який перебуває деякий час у шлунку. Для отримання об'єктивних даних застосовують пробу з гістаміном, щоб оцінити стимулюючу секрецію.
  • УЗД (ультразвукове дослідження) виконують із метою виключення іншої патології (панкреатиту, гепатиту, дискінезії жовчних шляхів та ін.).
  • Аналіз калу проводять для виявлення глистової інвазії або прихованої крові.
  • Аналіз крові та сечі. Кров досліджують з метою виключення анемії та ймовірної кровотечі в дитини. Головними критеріями тут будуть рівень еритроцитів і гемоглобіну.

Методи лікування гастриту

Лікування цього захворювання в дітей залежить від характеру та фази хвороби, активності запального процесу, результатів фіброгастродуоденоскопії. Терапія спрямована ​​на досягнення ремісії й ерадикацію HP-інфекції. Гостра форма хвороби вимагає негайної госпіталізації в стаціонар. Щоб прибрати травмуючий агент й очистити шлунок, проводять промивання за допомогою зонда. Потім лікар призначає медикаментозне лікування з урахуванням періоду хвороби (загострення або ремісія), етіології, клінічної картини та стану кислотоутворювальної функції:

  • сорбенти — абсорбують токсичні речовини та виводять їх з організму;
  • гастроцитопротектори — мають обволікаючу дію на слизову оболонку; захищаючи її від подальшого травмування (наприклад, власним шлунковим соком);
  • секреторну активність зменшують блокатори рецепторів до гістаміну;
  • спазмолітики — усувають біль, але використовувати їх рекомендують лише у тяжких випадках;
  • у відновлювальному періоді харчування має бути щадним, слід виключити з раціону тверді продукти та продукти, що важко засвоюються.

Хронічний гастрит вимагає дотримання суворої дієти, з раціону виключають жирні, смажені, гострі продукти. Харчування має бути дробним і регулярним. Заборонено вживання дитиною часнику, бобових, редису, шпинату, цибулі, грибів. Рекомендовані банани, гарбуз, печені яблука, нежирні сорти риби та м'яса, картопля, кабачки, гречана та вівсяна крупи. Не рекомендовані газовані напої, що підвищують кислотність і викликають відрижку та печію. Заохочується прийом мінеральних вод. Рекомендовано обмежити перегляд фільмів та ігри, що подразнюють психіку дитини.

Із медикаментозної терапії використовують антибактеріальні засоби, блокатори H2-рецепторів, антикислотні засоби та гастропротектори, седативні препарати (істотно поліпшують стан дитини та сприяють швидкому відновленню слизової оболонки шлунка), ферментні препарати.

Специфічного лікування потребує атрофічний гастрит. Оскільки він супроводжується анемією, дитині призначають препарати заліза та загальнозміцнювальні засоби.

Наслідки гастриту

Прогноз для здоров'я за даним захворювання позитивний у разі адекватного лікування. Дитина підлягає диспансерному спостереженню до 3 років. Педіатр і гастроентеролог консультують дитину 2 рази на рік. Заохочується санаторно-курортне лікування в санаторіях гастроентерологічного профілю. У більшості випадків вдається зняти запалення та відновити структуру слизової. Однак у деяких пацієнтів процес повністю не виліковується, і спостерігаються рецидиви хвороби. За кожного загострення потрібно звертатися до педіатра або дитячого гастроентеролога.

Виділяють такі ускладнення гастриту:

  • Виразка шлунку. Утворюється дефект слизової, який з часом може прогресувати і стати причиною перфорації або пенетрації стінки шлунка.
  • Шлункова кровотеча викликається пошкодженням судинної сітки. Виною цьому стають виразки, ерозії та ділянки некрозу в слизовій.
  • Анемія. Атрофія слизової призводить до дефіциту вітаміну В12, який необхідний для нормального кровотворення.
  • Пухлина. Виразка шлунка може малігнізуватися — перерости в злоякісну пухлину. Це відбувається у разі втрати клітинами своєї нормальної структури.

Наслідки гастриту та їх тяжкість безпосередньо залежать від своєчасності звернення по медичну допомогу. Тому в разі виявлення перших симптомів хвороби негайно записуйтеся до лікаря. У клініці Into-Sana Вашу дитину обстежать кваліфіковані фахівці з багаторічним досвідом.