Контакт-центр: +38 (044) 393-00-00 +38 (0482) 307-500
Швидка допомога (Одеса) +38 (0482) 343-062 +38 (067) 7343-062 +38 (099) 9343-062

Бородавки у дітей

Бородавки — це доброякісні новоутворення на шкірних покривах і слизових оболонках, які характеризуються формуванням маленьких вузликів або виступаючих наростів внаслідок інфікування вірусом папіломи людини (основний причинний фактор розвитку цієї патології). У дітей це захворювання виявляється досить часто у різних вікових категоріях, проте найчастіше воно реєструється у дітей старше 5 років, а також у підлітків.

Причини виникнення бородавок

Безпосередньою причиною розвитку цієї патології є зараження дитини вірусом папіломи людини (ВПЛ), який вважається найпоширенішим вірусом на планеті, оскільки, за різними даними, близько 70–80% населення інфіковані ним. ВПЛ має досить багато типів, кожен із яких викликає той чи інший патологічний процес, що може локалізуватися не тільки на шкірі, але й на слизових оболонках. Деякі з типів цього вірусу мають онкогенні властивості, тобто здатні викликати ракові захворювання.

Утворенню бородавок сприяє інфікування неонкогенними типами ВПЛ (більшість бородавок у дітей) або онкогенними папіломавірусами низького ризику (аногенітальні бородавки). Зараження може відбутися як через безпосередній контакт травмованої шкіри здорової людини з носієм вірусу, так і опосередковано — через предмети гігієни, іграшки, під час відвідування громадських басейнів, спортивних залів.

Окрім цього, до чинників, які можуть сприяти зараженню ВПЛ і розвитку бородавок, слід віднести:

  • наявність пошкоджень шкіри, мікротравм, мозолів унаслідок тиску під час носіння неправильно підібраного взуття;
  • підвищена пітливість, тривале носіння незручною або вологого взуття;
  • зниження імунітету внаслідок гіповітамінозу, імунодефіцитних станів;
  • переохолодження;
  • нехтування правилами особистої гігієни (використання загальних рушників, ігнорування правил миття рук).

Після проникнення вірусу в епітеліальні клітини, він вбудовується в їхній генетичний апарат і порушує їх роботу. Внаслідок цього клітини починають активно ділитися, що призводить до розростання їх на обмеженій ділянці. Візуально це визначається, як утворення бородавок. Після появи на одній ділянці тіла, вони можуть поширюватися на інші шляхом самозараження, наприклад, якщо у дитини є звичка гризти нігті.

Види бородавок

Розрізняють такі види даної патології у дітей:

  • Плоскі, або юнацькі — зазвичай, трапляються у дітей старше 10 років.
  • Звичайні (вульгарні) — вважаються найбільш поширеним видом, виявляються у близько 70% хворих із цією патологією.
  • Підошовні, які вражають стопи і можуть спричиняти незручності під час ходіння.
  • Філіформні (ниткоподібні), які локалізуються переважно на обличчі.
  • Гострі кондиломи — у дітей виявляються досить рідко, оскільки передаються переважно статевим шляхом.

Симптоми бородавок

Основною ознакою цієї патології є наявність на шкірних покривах дитини утворення, яке може бути різним, залежно від виду.

За плоских бородавок буде визначатися утворення на шкірі, переважно на обличчі, а також руках (лікті, тильна сторона кистей), однак може відзначатися розташування і на інших ділянках тіла. Такі утворення незначно піднімаються над шкірою, тому і отримали свою назву. Колір їх може бути від тілесного до світло-коричневого.

Вульгарні бородавки локалізуються на пальцях, ліктях і колінах. Вони схильні до розростання та злиття, підносяться над шкірою у вигляді купола, при проведенні по них пальцем відчувається шорсткість. Під час огляду можна виділити основну бородавку більшого розміру («материнську») і кілька утворень меншого розміру поруч («дочірні»). Колір їх може варіювати від тілесного до бурого, під час огляду поверхня може бути ніби «порізана» розколинами.

Підошовні бородавки характеризуються, зазвичай, темно-сірим кольором і щільною структурою, вони заважають дитині під час ходіння.

Ниткоподібні бородавки частіше вражають різні ділянки обличчя, здебільшого розташовані близько до слизових оболонок — ділянка навколо рота, очей, носа. Можлива також їхня поява на шиї, верхніх повіках, у пахвових ділянках. Зовні вони визначаються, як витягнуте утворення, іноді на ніжці, внаслідок чого нерідко виникає їх травматизація.

Гострі кондиломи найчастіше локалізовані в шкірних складках зовнішніх статевих органів і періанальної ділянки, та характеризуються розростаннями по типу «цвітної капусти».

Зазвичай, будь-які супутні симптоми або ознаки бородавок, окрім їх візуального визначення, відсутні.

Діагностика бородавок

Передусім, діагностика ґрунтується на огляді шкірних покривів дитини лікарем та оцінці зовнішніх характеристик бородавок. Для уточнення причини розвитку цієї патології можливе проведення полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). За допомогою цього аналізу можна не тільки визначити наявність у дитини вірусу папіломи людини, але і дізнатися його тип, що вкрай важливо для оцінки ризику розвитку онкологічного захворювання. У разі необхідності для діагностики можливе проведення гістологічного дослідження зразка, отриманого під час біопсії з ураженої ділянки шкіри.

Методи лікування бородавок

Жоден із відомих сьогодні методів лікування не усуває причину бородавок — ВПЛ.

Усі варіанти терапії бородавок спрямовані на їх видалення. До основних лікувальних методів належать:

  • Видалення новоутворень за допомогою лікарських засобів, які викликають хімічний опік і руйнують бородавку.
  • Кріодеструкція — заморожування бородавки рідким азотом.
  • Лазерне видалення.
  • Видалення за допомогою електричного струму (електрокоагуляція).
  • Хірургічне видалення, яке застосовують у випадку ураження досить великих ділянок шкіри.

Після видалення бородавки, у разі необхідності, проводять гістологічне дослідження видаленої тканини для виключення наявності злоякісного новоутворення.

Також для лікування цієї патології широко застосовується гіпносугестивна терапія. Це один із методів психотерапії, в основі якого лежить лікувальне навіювання. Її зазвичай використовують у поєднанні з іншими методами лікування.

Наслідки бородавок

У цілому, прогноз захворювання сприятливий. За умови правильного лікування вдається досягти повного позбавлення від бородавок і хорошого косметичного ефекту. У разі самолікування або неправильної терапії можливий розвиток таких ускладнень:

  • виникнення рецидиву;
  • опіки, які можуть виникнути у разі нераціонального застосування медикаментозних засобів;
  • шрами, рубці після видалення утворень механічними способами;
  • злоякісне переродження бородавок трапляється вкрай рідко, однак все ж можливе.